Sporcu kadın ve çocukların hakları için dijital eğitim

Sporcu çocuk ve kadınların hakları için eğitim

Kızlar Sahada, her yaştan kadın ve kız çocuğunu futbol yolu ile güçlendirmeyi amaçlayan bir sosyal girişim. Futbol hem Türkiye’de hem de dünyada en çok oynanan ve izlenen oyunlardan biri. Kızlar Sahada tam da bu birleştirici güçten yararlanmak istiyor. Öte yandan ekip, erkek sporu olarak bilinen futbolu, kadın ve kız çocuklarının gelişimi için kullanmakta kararlı.

Kızlar Sahada Sivil Düşün desteğiyle, 81 ilden bütün çocuk ve kadınların erişebileceği dijital bir eğitim platformu hazırladı. Platform sayesinde, hem antrenörler hem de sporcular, temel insan hakları ve çocuk koruması perspektifinden eğitim alıyor.

Yüzlerce çocuğun, kendilerine has ve özel ihtiyaçlarına göre değil, antrenörün değerlerine göre şekillendiğini belirten ekip üyeleri, ağır antrenmanların ağır işçiliğe dönüştüğüne, bunun da, bedensel hak ihlaline yol açtığına dikkat çekiyor.

Kızlar Sahada’nın çalışması tamamlandığında, sporcuların bilinçlenmesi, çocukların korunması, ayrımcılığın önlenmesi ve kapsayıcılık konularına önemli bir kazanım gelecek. 

Gelişmeleri takip edin
Skip to content