1. Anasayfa
 2. /
 3. Haber Arşivi
 4. /
 5. Steptember ile adımlar Cerebral...

Steptember ile adımlar Cerebral Palsy’liler için atılıyor

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı‘nın 3 yıldır düzenlediği Steptember kampanyası ile hem Cerebral Palsy hakkında farkındalık yaratılıyor hem de katılımcılar Eylül aylarında günde 10.000 adım atarak Cerebral Palsy çocuklar için destek sağlıyor. Vakfın bu yılki Stemptember etkinliği duyurusu aşağıdaki gibi:

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı yararına bağış toplamayı hedefleyen “Steptember” projesi, sağlığınızı geliştirmek ve Cerebral Palsy ile yaşayan insanların hayatında pozitif bir etki yaratmak üzere oluşturulmuş kolay ve eğlenceli bir yardım toplama kampanyasıdır.

2011 yılında Avusturalya’da başlatılan bu kampanya, dünyanın 9 farklı ülkesinde eş zamanlı olarak yürütülmektedir.

Keyifli zaman geçeceğine inandığımız bu kampanyanın bir parçası olarak Cerebral Palsy’li çocukların hayatlarında fark yaratabilirsiniz.

Çalışanlarınız bu kampanyaya dahil olursa;

 • Daha fazla spor yapmaları için iyi bir sebepleri olacak.
 • Daha enerjik olacaklar, daha iyi uyuyacaklar, belki birkaç kilo verecekler.
 • Ofislerde kurulacak takımlar birbirini cesaretlendirecek ve ofiste bir yarış havası oluşturulacak.
 • Kurum içi motivasyon artacak.
 • Toplanan bağışın iyi bir amaç için kullanıldığını bilmek, huzurlu hissettirecek.

Ofiste çalışan bir insanın günde ortalama 3.000 adım attığını biliyor muydunuz? Sizi ve çalışanlarınızı Steptember ile sağlıklı bir yaşam için günde 10.000 adım atmaya davet ediyoruz.

Bu projenin bir parçası olmayı kabul ederseniz;

 • Çalışanlarınıza bir duyuru yapmanızı rica ediyoruz. Steptember ile ilgilenen çalışanlarınız ile Kurumunuzda bir buluşma gerçekleştiriyoruz. Çalışanlarınıza Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı kimdir, Cerebral Palsy nedir? Bu durumla nasıl mücadele edilebilir? konularında bilgi paylaşıyoruz,
 • Steptember.org.tr web sitesi üzerinden takımların kayıtları Steptember Türkiye Ekibimizin destekleri ile kuruyoruz,
 • Tüm takım üyelerine bir pedometre veriyoruz, bu pedometre ile her gün atılan adımlar sayılıyor,
 • Çalışanlarınız sonuçları interaktif çalışan web sitesine yüklüyor,
 • Yine websitesi üzerinde hazır bulunan bağış toplama e – posta şablonlarını sosyal çevreye ileterek kendilerine ve Cerebral Palsy’li bireylere destek olmalarını isteyerek bağış toplayabiliyorlar.

“Steptember” programında, sağlığınız için koşarak, bisiklete binerek, yüzerek, futbol oynayarak veya dans ederek günlük adım hedefinize ulaşabilirsiniz. Engelli bireylere uygun aktivitelerle birlikte 40’dan fazla aktiviteyi sistem otomatik olarak adıma çeviriyor.

Hedef, bir ay boyunca günde 10.000 adım atarak, takımınızla birlikte dünyanın en yüksek zirvesine tırmanmak ve hedeflenen bağışı toplamak!

Dünya çapında 17 milyon insan Cerebral Palsy ile (CP) hayatını sürdürmekte, 350 milyon insan ise CP’li bir çocuk veya yetişkin ile yaşamaktadır. Çocuklukta görülen en yaygın fiziksel engellilik hali olan CP, hareketleri etkileyen kalıcı bir durumdur. Etkisi, bir elde zayıflıktan, istemli hareketlerin hiç olmamasına kadar değişebilir.

CP’li 4 çocuktan 1’i konuşamaz, 3 çocuktan 1’i yürüyemez, 2 çocuktan 1’i zihinsel engellidir, 4 çocuktan 1’inin epilepsisi vardır. CP yaşam boyu süren bir engellilik durumudur ve bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak uygun rehabilitasyon ve destek programları ile bireyin sosyal yaşama adaptasyonu sağlanmaktadır.

Geçtiğimiz yıl Steptember kapsamında Türkiye’de, 453 takım kuruldu, 1530 gönüllü katıldı ve 246.309.610 adım atıldı. Gönüllüler 280 Bin TL bağış toplayarak, Cerebral Palsy’li çocuklar için destek sağladılar.

Sporculardan sanatçılara, ev hanımlarından üniversite öğrencilerine, sağlıklı yaşam koçlarından şirketlerin farklı kademe çalışanlarına kadar toplumun her kesiminden birey Steptember’a 1 ay boyunca çeşitli şekillerde destek verdi.

Sizde Cerebral Palsy’li bireylerin hayatlarında fark yaratmak için bir adım atmak isterseniz http://www.steptember.org.tr/ web sitesini ziyaret edip, kayıt olabilir veya Steptember Türkiye Ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

steptember@tscv.org.tr / 0850 220 07 17

Skip to content