1. Anasayfa
 2. /
 3. Haber Arşivi
 4. /
 5. Türkiye-Ermenistan Burs Programı başvuruları...

Türkiye-Ermenistan Burs Programı başvuruları açıldı

Hrant Dink Vakfı, Türkiye-Ermenistan Burs Programı’nı, 2014 yılında, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Ermenistan-Türkiye Normalleşme Süreci Destek Programı kapsamında, komşu ülkeden profesyonellerin sınır ötesi işbirliği ağları kurmalarını teşvik etmek amacıyla oluşturdu.

Burs Programı 2014-2015 döneminde, 91 başvuru arasından Ermenistan’dan 12, Türkiye’den 6 profesyonelin İstanbul, Yerevan ve Gümrü’deki faaliyetlerini destekledi. Bursiyerler, ev sahibi kuruluşları ve çalışmaların sonuçları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Burs Programı 2016-2017 döneminde de, Ermenistan ve Türkiye’den toplam 18 profesyonele, dört – sekiz ay boyunca komşu ülkede yaşama ve belirli bir Ev Sahibi Kuruluş bünyesinde özel bir işbirliği programına katılma imkânı sağlayacak. Ev Sahibi Kuruluşların önerdiği program teklifleri dışında, kendi proje fikirlerini komşu ülkede hayata geçirmek isteyen adaylar da başvurularını sunabilecek.

Program, iki komşu ülke arasında uzmanlık paylaşımı ve kalıcı işbirliğine en çok ihtiyaç duyulan akademi, sivil toplum, basın, iletişim, kültür-sanat, mimarlık, tasarım, mutfak sanatları, çeviri-dil eğitimi ve hukuk alanlardaki faaliyetleri destekleyecek.

Kimler Başvurabilir?

 • Üniversite öğrencileri, akademisyen ve bağımsız araştırmacılar
 • Sivil toplum çalışanları
 • Gazeteciler, muhabir ve foto-muhabirler
 • Fotoğrafçılar, sanatçılar, tasarımcılar, mimarlar, aşçılar
 • Yazarlar, çevirmenler
 • Hukuk ve halkla ilişkiler uzmanları
 • Kendi proje fikirlerini hayata geçirmek isteyen bütün adaylar

Türkiye ve Ermenistan vatandaşları ile Türkiye ve Ermenistan’da ikamet eden adaylar Burs Programı’na başvurabilirler. Burs Programı’na katılmak isteyen adaylar, İngilizce başvuru formunu en geç 11 Ağustos 2016 tarihine kadar doldurup, iki adet referans mektubu ve özgeçmişleri ile birlikte fellowship@hrantdink.org adresine göndererek başvuru yapabilir.

Başvuru formunu doldurmadan önce, programın amaç ve katılım koşullarının yer aldığı Türkiye-Ermenistan Burs Programı Yönetmeliği’ni lütfen okuyunuz. Program için gelen başvurular Hrant Dink Vakfı tarafından ilgili Ev Sahibi Kuruluşlara iletilecek olup, Ev Sahibi Kuruluşlar başvuru yapan adayları kendi tercihleri doğrultusunda belirleyecek.

Avrupa Birliği desteği ile hayata geçirilen programın mevcut bütçesi 18 profesyonelin katılımına imkân veriyor. Bu süreçte, 18’den fazla adayın tercih ettikleri Ev Sahibi Kuruluşla eşleşmesi durumunda, nihai bursiyerleri belirlemek amacıyla, Türkiye ve Ermenistan’dan üç üyenin görev yapacağı bağımsız bir Seçici Kurul devreye girecek. Seçici Kurul üyeleri kendi deneyim ve görüşleri ışığında bireysel olarak görev yapacak olup, yapacakları değerlendirmeler bağlı oldukları kurum ve kuruluşların görüşlerini yansıtan bir seçim olarak değerlendirilmemelidir.

Program hakkında daha detaylı bilgi ve sorularınız için proje koordinatörleri Zeynep Sungur, Armenuhi Nikoghosyan ve Anna Yeghoyan ile fellowship@hrantdink.org adresinden iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye-Ermenistan Burs Programı Seçici Kurul Üyeleri

İbrahim Betil
Sema Kılıçer
Zara Lavchyan

Skip to content