1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Türkiye Ulusal Kırsal Parlamentosu...

Türkiye Ulusal Kırsal Parlamentosu Bölge Toplantıları

Türkiye Ulusal Kırsal Parlamentosu; Türkiye’de kırsal alanda faaliyet gösteren taban örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşması hedeflenen bir yapıdır. Parlamentonun amacı, Türkiye kırsalında yaşanan sorunlara dikkat çekmek ve kırsal nüfusun, örgütleri aracılığıyla kırsal kalkınma politikalarının tanımlanmasına katılımını sağlamak; bu amaçla politika önerileri geliştirmek, savunuculuk, lobicilik gibi hak temelli faaliyetleri gerçekleştirmektir.

Ulusal kırsal parlamentonun toplanması öncesinde bölgeler bazında sorun tespiti ve politika geliştirmeye yönelik olarak, bölgesel ve yerel bazlı kırsal STK ve platform temsilcileri ile bölgesel arama toplantıları/çalıştaylar gerçekleştirilecektir. Toplamda 6 bölgesel toplantı yapılması planlanmaktadır.

Parlamentonun oluşması ve faaliyeti bağlamında gerçekleştirilmesi planlanan Bölge toplantılarının amacı gelecek dönem (2017 yılı) için Ulusal Kırsal Parlamentonun toplanması, çalışma gruplarının oluşuturulması , bölgelerin yerel sorunlarının tespit edilip politika geliştirilmesi için zemin hazırlamak, işlevsel iletişim ağının alt yapısını oluşturmaktır.

Skip to content