1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Türkiye’de İklim Koruma Davaları...

Türkiye’de İklim Koruma Davaları kitabı çıktı

Ekoloji Kolektifi yeni yayınını duyurdu. “Türkiye’de İklim Koruma Davaları ve Hukuki Durum ‘2016” adını taşıyan yayın, Türkiye’de enerji yatırımları ve bu yatırımların konu olduğu iklim koruma davalarını inceleyerek, mevcut durumu kayda alıyor.

Kitap http://iklimadaleti.org/i/upload/20170406ekdrap_hukuk_raporu.pdf linkinden indirilebiliyor.

İklim Adaleti’nin kitaplığında erişmek için iklimadaleti.org web sitesini ziyaret edebilir; kitaplardan edinmek için iletisim@ekolojikolektifi.org adresine yazabilirsiniz.

Kitap hakkında yayınlanan duyuru metnini aşağıda bulabilirsiniz.

“İklim değişikliğinin giderek daha fazla hayatımızı etkilemeye başladığı bugünlerde, iklimi ve dolayısı ile yurttaşların haklarını korumayı amaçlayan hukuki süreçlerin önemi giderek artıyor. “Türkiye’de İklim Koruma Davaları ve Hukuki Durum ‘2016” adlı çalışma, ülkemizin gelişme ve iyi yaşama hakları ile iklim adaletini merkeze alan bir yaklaşımla, özellikle enerji yatırımları ve bu yatırımların konu olduğu iklim koruma davalarını inceleyerek, mevcut durumu gözler önüne seriyor.

İklim davalarında yargı makamlarının, çevresel risklerin etkisinin bütüncül olarak ortaya konulmasına önem verdiğini sevinerek görüyoruz. Davaların açılması sırasında karşılaşılan maddi ve hukuki zorlukları gözeterek bu konuda ortaya çıkan kararların anlam ve önemini çevre hukuku açısından ortaya koyuyoruz.

Çalışmamızdan yararlanacağını düşündüğümüz kurum ve kişilerin yargısal süreçlere başvururken iklim politikalarında çevre hukuku ilkelerine dayalı bir perspektif geliştirmesine yardımcı olmayı umuyoruz.”

Skip to content