1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Türkiye’de sığınmacı çocuk olmak...

Türkiye’de sığınmacı çocuk olmak toplantı ve sergisi

Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği, #SivilDüşün ve Açık Toplum Vakfı desteğiyle, Türkiye’de sığınmak zorunda kalmış çocuklarla ilgili yaptığı araştırmasının sonuçlarını bir toplantı ve sergi organizasyonuyla 7 Eylül’de İstanbul- Cezayir Restaurant’ta paylaşıyor. (Sergiyi Eylül ayı sonuna kadar Cezayir Restaurant’ta gezebilirsiniz.)

Derneğin etkinlikle ilgili davetiyesi aşağıdaki gibi:

“Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği (SKYGD) olarak, Suriye’de süregiden savaş sebebiyle Türkiye’ye sığınmak durumunda kalmış çocukları kapsayan bir saha araştırması ile çocuklarla yapılan çeşitli sanat atölyelerini içeren,“Yeni Bir Dil, Yeni Bir Başlangıç” isimli bir çalışma gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Suriyeli savaş mağduru çocuk ve gençler, savaşın bütün ağırlığı altında doğup büyüdükleri ülkelerinden çok uzakta ve eğitim, sosyal ve kültürel haklarından yoksun yaşamaktadırlar. Sahada görüşmüş olduğumuz 100 çocuk ile sanat atölyelerinde birlikte çalışmış olduğumuz 60 çocuk Türkiye’deki sığınmacı çocukların ancak 1000’de 0,1’idir. Suriye’de savaş süregittiği için göç hala devam ediyor; görüşmüş olduğumuz çocuklar ise 2011’den günümüze kadar göç edenleri kapsamakta. Bu çocukların en temel talepleri ise ekonomik sebeplerle mahrum kaldıkları eğitimlerine devam etmek.

Çalışmamızın en temel amacı, Suriyeli çocuk ve gençlerin evrensel çocuk haklarına uygun bir yaşam sürdürebilmeleri için eğitim, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının tespitini yapmak ve bu ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için kamuoyunu harekete geçirmektir. Çalışmamızın sonuçlarını içeren basın açıklamasında ve Suriyeli çocuklarla yapılan sanat atölyelerine ait ürünlerin izleyiciye sunulacağı sergimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.”

Sergi Hakkında:

“Dünyanın En Güzel Filmi” sergisi, İKGV Esenler binasında 60 Suriyeli çocuk ile yürüttüğümüz resim ve stop motion atölyelerinde ortaya çıkan kumaş üzerine resimlerden, çocukların kâğıda yaptığı resimlerin hareketlendirilmesiyle ortaya çıkan, ismini yine çocukların koyduğu “Dünyanın En Güzel Filmi” adlı animasyondan ve yine çocuklar kumaşa boyama yaparken çekilen “Renkli Bir Gün” adlı stop motion filminden oluşmaktadır. Derneğimizin Suriyeli çocuklarla yaptığı ilk çalışmanın ürünlerini, 5-12 Eylül tarihlerinde Cezayir Restaurant’ta izleyebilirsiniz. Sergi haftanın her günü 10.00 – 00.00 saat aralığında ziyaret edilebilir.

“Yeni Bir Dil, Yeni Bir Başlangıç” adlı çalışmamız Sivil Düşün AB Programı ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenmiştir.”

 
YER: CEZAYİR RESTAURANT
TARİH: 07.09.2016 – ÇARŞAMBA
SAAT: 11.00
Skip to content