1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘Türkiye’ye Hoşgeldin’ Suriyeli mültecilerin...

‘Türkiye’ye Hoşgeldin’ Suriyeli mültecilerin hikayelerine kulak veriyor

Sinetopya ve UtopicturesKolektifi’nin ortak ürünü olan Türkiye’ye Hoşgeldin-Welcome to Turkey çalışması, Suriyeli mültecilere ses veriyor. Suriyelilerin, hikayelerini kendilerinin anlattığı bir video üretim çalışması olan Türkiye’ye Hoşgeldin, mülteci hakları ve ayrımcılıkla mücadele konularında farkındalık yaratmaya çabalıyor. Çalışma, Heinrich Böll Stiftung Derneği, Açık Toplum Vakfı ve #SivilDüşün tarafından destekleniyor.

Türkiye’ye Hoşgeldin çektiği son video- “Mahmoud: “Nasıl şikayet edeyim?..” / “How can I complain?..” geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Videoyu sayfa başındaki youtube linkine tıklayarak izleyebilirsiniz.

Ekibin çektiği diğer videolara ve çalışmanın ayrıntılarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türkiye’ye Hoşgeldin ekibinin amaçlarını anlattığı ve kendini tanıttığı manifesto aşağıdadır:

“Türkiye’yeHoşgeldin,” Türkiye’deki Suriyelilerin hikâyelerini kendi dillerinden dinlemeye niyetli, kolektif bir çabadır. Mültecilerin baskın temsil biçimlerinden duyulan kişisel rahatsızlığın bir çıktısıdır; yükselen yabancı düşmanlığına karşı verilen mücadeleye küçük de olsa bir katkıda bulunma isteğidir. Türkiye’de yaşayan Suriyelileri “temsil etme” gibi bir iddiası asla yoktur ama onlar hakkındaki olumsuz kalıpyargıları söküp atmaya çabalar.

Bir sona erme tarihi yoktur; gidebildiğimiz yere kadar yol alacaktır. Esasen, dayanışma içinde sürekli bir temas inşa etme aracıdır; sohbete “bahane”dir.

“Türkiye’yeHoşgeldin,”yeni komşularımızla, naif, kişisel ve kolektif bir temas etme arzusudur; burada, Türkiye’de yaşamaya karar vermiş insanlara söylemek istediğimiz sözün izdüşümüdür. Onlar istedikleri sürece beraber yaşamak üzere…

Skip to content