1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Veri Gazeteciliği Atölyesi Erzincan’da

Veri Gazeteciliği Atölyesi Erzincan’da

Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği (School of Data Turkey) Sivil Düşün desteğiyle gerçekleştirilen Yerel Medya ve Sivil Toplum için Veri Gazeteciliği Atölyesi Erzincan’da yapılacak.

Program kapsamında İzmir’de 20-21 Şubat 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen atölyenin ardından, Erzincan’da 12-13 Mart 2016 tarihinde  (4-11 Mart 2016 tarihleri arasında katılımcılara mailleri üzerinden saat sınırı olmadan katılabilecekleri çevrimiçi ders sunulacaktır) atölye düzenlenecek.

Atölyelere şeffaflık, hesap-verilebilirlik, bilgi edinme hakkı, demokrasi, hukukun üstünlüğü, veri gazeteciliği, açık veri konularıyla ilgilenen, bu konuda çalışmalar yapmak isteyen/çalışmalar yapan öğrenciler, sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve gazetecilerin başvuru yapması bekleniyor

Atölyeye katılmak isteyenlerin başvuru formunu doldurup, schoolofdataturkey@gmail.com e-mail adresine göndermesi gerekiyor.

Atölye hakkında

Atölye çalışması kapsamında katılımcıların veri güdümlü projeler üretilmesi sağlanacaktır. 

Veri ile nasıl çalışırım? Dağınık veri neden temizlenmelidir? Veri gazeteciliği neden haberin geleceğidir? Açık veri nasıl istihdam yaratır ve nasıl demokrasiye katkı sağlar? Hükümetler neden temel verilerde açık veritabanlı olmaya mecburlar ve Türkiye’de bu veri iklimi karşılıklı nasıl geliştirilir? Nasıl daha fazla açık veri hakkında konuşabiliriz? Veri gazeteciliği/haberciliği neden habercilik için önem taşıyor? sorularına yanıt aranacaktır.

Pratik çalışmalar ise yaygın eğitim tekniklerini de kapsayacak şekilde planlanmıştır: *Çevrimiçi Bölümle Bilgi Edinme Başvurusu Pratiği Yapılmasını Sağlamak ve Ne Kadar Sürede Yanıtlandığını Gözlemlemek *Atölyede Katılımcıların Konu Seçmesi ve #verisokakta #benimverihikayem çalışması için düzenli aralıklarla sokakta zaman geçirilmesi *Veri Görselleştirme Oyunu , DataViz Game / Hangi Grafik Hangi Veri İçin Doğru Pratiği *Storyboard Çalışması kapsamında katılımcılara dağıtılan verisetlerini inceleyip /veri İle mülakat (interviewing with data) pratiği yaptırmak ve veri setinden bilgi bulmak ve haberleştirmek. (Manuel olarak kağıtlara.) *Katılımcılara öğretilen dağınık veriyi temizleme uygulamasını yapmaları için dağınık veri aktarılması ve open refine ile belirtilen 5 temizliğin yapılması. *Grupların projelerinin geliştirilmesi için mentorluk sağlanması ve projelerin tamamlanarak paylaşılması.

Sorularınız için: schoolofdataturkey@gmail.com

Skip to content