1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Vicdan Filmleri 2014 Projesi...

Vicdan Filmleri 2014 Projesi Sonuçları Açıklandı

Sivil Düşün AB Programı bu haberi Hrant Dink Vakfı adına yapmaktadır. Hrant Dink Vakfı’nın Hrant Dink’in “Sağduyunun, vicdanın sesi suskunluğa mahkum edildi, şimdi o vicdan çıkış yolu arıyor” cümlesinden ilham alarak düzenlediği Vicdan Filmleri Uluslararası Kısa Film Projesi’nin 2014 dönemi sonuçlandı. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Vicdan Filmleri 2014 sonuçlarını ilan ederken, Hrant Dink Vakfı olarak herkesin Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutlar, katılımcılara ilgi ve emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. 31 Mart – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında Türkiye içi ve dışından, toplam 59 adet vicdan  konulu kısa filmler www.vicdanfilmleri.orgsitesine katılımcılar tarafından eklenerek projeye dahil oldu.Yine, bu tarihler arasında sitede uygulanan üyelik sistemiyle katılan filmler oylandı, yorumlandı. Projeye dahil olan 59 adet kısa filmden 57 tanesi tarafından puanlandı. Vicdan Filmleri projesinin jüri üyeleri Amat Escalante, Azize Tan, Ercan Kesal, Jay Weissberg, Rakel Dink, Şebnem İşigüzel, Tuğrul Eryılmaz ve Zeynep Özbatur Atakan’ın oylamaları sonucunda ilk 20 film seçildi. Jüri oylamaları sonucunda ilk 20 film aşağıdaki gibi belirlendi. Detayları aşağıda belirtildiği üzere birden fazla film jüriden eşit puan alarak sıralamada aynı yeri paylaştılar. Sıralamada aynı yeri paylaşan filmler ise yönetmenlerinin isimlerine göre  alfabetik olarak listelendi.  Önümüzdeki süreçte bu filmler bir DVD’de toplanacak ve uluslararası film festivallerine önerilecek. Bu konuda detaylı bilgilendirme filmlerin yönetmenlerine özel olarak yapılacak. Jürinin, genel oylamaya ek olarak “sinema teşvik bursu”yla ödüllendireceği film, aynı zamanda jüri tarafından en fazla oyu Burkay Doğan’ın(ŞEM) adlı kısa filmi aldı. Jürinin belirlediği ilk 20 film (puan sırasına göre)

Burkay Doğan ŞEM
Doğan Karakaya HALI
Güney Eker NÖTR
Mert Daş PERPEROK
Orçin Uzun LOSING COLORS
Uğur Günay Yavuz MINNIE KORU BENİ / PROTECT MINNIE
Veysel Çelik SOMA
Ramazan Kızılırmak SALPA
Eşref Yıldırım KÜÇÜK SUÇLAR HAPİSANESİ
Furkan Tezcan BÖLME İŞLEMİ / DIVISION
Semih Güzelay SABAHA UYANIŞ / MORNING AWAKENING
Hasan Kılıç SİBER
Güler Aşık BUGÜN GÜNLERDEN AYNI
Ufuk Erden S.O.S
Hatem Hadawy NOTHINGNESS
Bilal Çakay ÖLÜ OĞULLAR ÜLKESİ
Harun Baysan HAFIZA SİLME MERKEZİ / MEMORY ERASING CENTER
Furkan Yazgeç SINIRSIZ
Eşref Yıldırım İNŞA / CONSTRUCTION
Mehmet Yamak KURBAN / THE VICTIM

 

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content