Yaşamak için üretmek

Yaşamak için üretmek 

Nazife Çekiç, Samsun, Çarşamba’nın Allı Köyünde çiftçilik yaparak yaşıyor. Kendi kendimize yetmeye çalışıyoruz, diyor Nazife. Okuyamadım, imkan yoktu, diye de ekliyor. Ailede, hızar motoru dahil tüm taşıtları kullanmaktan Nazife sorumlu.

İlkokuldan sonra babasının işlerine merak salmış. O zaman tohumu elden alıyorlarmış, fazla masrafları yokmuş; sadece mazot parası ödüyorlarmış. Bir şekilde geçiniyorduk, diyor. “Ama şimdi tohum da gübre de çok pahalı. Mazotun yanına hiç yanaşılmıyor. Sabah namazıyla kalkıyoruz, 12 saat çoluk-çocuk çalışıyoruz. Yeter ki eve para gelsin, gelmek zorunda çünkü çocuklar okuyor.” diye devam ediyor.

Artık kırsalda geçim derdi eskisinden de zorlu. Çarşamba Kadın Çiftçiler Derneği, üç çiftçi kadının hikayesinden bir film yarattı; emeğin değere dönüşmemesi, hayat şartlarının zorluğu, güvencesiz çalışmak gibi bölge kadınlarının ortak sorunu olan meseleleri gündeme taşıdı. 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Gününde yayınlanan Görünmeyen Güç Belgeseli, Sivil Düşün desteğiyle hayata geçti. 

Belgeseli izleyin
Skip to content