1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Yeni Medya Çalışmaları Kongresi...

Yeni Medya Çalışmaları Kongresi Mart ayında düzenlenecek

Alternatif Bilişim Derneği tarafından ‘Yeni Medya Çalışmaları III. Ulusal Kongre’ 9-10 Mart 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek. #SivilDüşün’ün destekçileri arasında olduğu kongrenin ana teması ‘hak odaklı yeni medya’ olarak belirlendi. CerModern’de gerçekleştirilecek oturumların yanında atölye çalışmaları da düzenlenecek.

Kongre programına https://yenimedya.org.tr‘den ulaşılabilir. Kongre katılıma açıktır; ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler kongre@yenimedya.org.tr adresine e-posta gönderebilirler.

Alternatif Bilişim Derneği tarafından yapılan duyuruyu aşağıda bulabilirsiniz.

“Günümüzde yeni medya teknolojilerinin gelişmesi ile toplumsal, siyasal ve ekonomik ilişki ve işlemlerimizin pek çoğu yeni medya dolayımlı iletişim halini almıştır. Yeni medya, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ağlarından e-ticarete, dijital oyun kültüründen mobil iletişime geniş bir alanı kapsamakta, dünya, internet ile dijtalleşmenin hayatın her anına etki ettiği hızlı bir değişim içerisine girmektedir. Ayrıca teknolojinin gelişimine paralel olarak ticari ve sınai haklar ile bu alanda yürütülen AR-GE çalışmaları da konuyu sadece akademik bir ilgi alanı olmaktan çıkarıp ticari ve sınai kuruluşlar için de dikkate değer bir konu haline getirmektedir. Bu nedenle Yeni Medya Çalışmaları III. Ulusal Kongresi, “hak odaklı yeni medya” başlığından hareketle toplumun her kesiminin bu alandaki haklarına, yeni medyanın fırsat ve tehditlerine dair farklı konu başlıklarını çeşitli açılardan soruşturmayı hedeflemektedir.

Yeni Medya Çalışmaları III. Ulusal Kongresi, Ankara’da konuyla ilgilenen akademisyenlerin, araştırmacıların ve uzmanların bir araya gelmesini ve çocuk, kadın, LGBTİ haklarından sığınmacı haklarına değin bir çok farklı konuda yeni medyanın toplumsal, siyasal, kültürel ve ekonomik etkilerini ve etik sorunların zengin örneklerle ele alınmasını sağlayacaktır.

Kongreye 95 adet bildiri özeti sunulmuş olup, çifte kör hakem sistemi sonucu bunların 72’si Kongrede sunulmak üzere kabul edilmiş bulunmaktadır.”

Skip to content