Kampanyalarımız, aktivizmi, temel hakları, topluluk ruhunu harekete geçiren motivasyonları birlikte konuşup tartışmak için bize alan açıyor. Mesajlarımızı bir arada çoğaltmanın farklı yollarını denemeyi seviyoruz. Söz söylemenin yazılı, görsel, işitsel ve sentez imkanlarını hep beraber keşfediyor, farklı dijital mecralarda sesimizi hep beraber güçlendirmek için alternatif alanlar açıyoruz. 

#10aralıkinsanhaklarıgünü | Aralık 2023

Deprem toparlanma sürecinde sivil toplumun ortaya koyduğu çabalar hepimize umut vermişti. Aynı umutla geçen sene kalıcı iyileşmeye katkı sunmak istemiş ve gayret özel desteğini duyurmuştuk. 10 Aralık İnsan Hakları Gününde sorumluluk varsa umut da var dedik; gayret’in de desteğiyle toparlanma sürecinde haklar yararına çalışma yürütenlerin hikayelerini anlattık. Keşfedin.

 

#ilhamlıdünyalar | Temmuz 2022- Kasım 2023  

Topluluk oluşturmak ve toplulukların ürettiği güç ile hareket geliştirmek, dünyanın ortak sorunlarına cevap olacak değişimi gerçekleştirebilmek yolunda bize nasıl güç katar?

Bu sorunun cevaplarını bir arada keşfe çıkmak için topluluk temelli çabaları güçlendirmek ve teşvik etmek üzere, bir girişim başlattık. Temmuz 2022’de başlayan dünyalar. girişimi ile tüm sivil toplumu, dünyayı değiştirecek adımları önce kendi dünyalarında atmaya davet ettik. Bilgilendirici ve eğlenceli içerikler, tartışmalar , iyi örnekler ve yeni keşiflerle dünyalar yolculuğunda birlikte yol alıyoruz. dünyalar.’ın sesini yükseltmek toplulukları gündem yapmak, hem kendinize hem topluluğunuza güç vermek için ilhamlı dünyalar kampanyasını yürütmeye devam ediyoruz. Keşfedin.

 

#Birlikte10Yıl | Kasım 2022-Mart 2023

Sivil Düşün Ekim 2021’de 10 yaşına bastı. Kutlamaya ortak olmak isteyen herkesi dijital duvarımıza; düşüncelerini, duygularını deneyim ve anılarını paylaşmaya davet ettik. Sivil Düşün’le yolu kesişen yüzlerce kişi 10. Yıl duvarımızı harika mesajlarla donattı.

Sivil Düsün’ün hakları koruyup yaşatmak yolunda çalışan aktivist ve örgütlerin seslerini duyurmalarına, güçlenmelerine, beceri geliştirmelerine ve politika yapımını etkilemelerine nasıl yardımcı olduğuna dair retrospektif sunduğumuz bir yıldönümü videosu hazırladık. Videoda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da bizlerle kendi kutlama mesajını paylaştı.

Videoyu izleyin.

Duvara mesaj bırakın.

 

 

#AdıylaYaşasın | Kasım 2022

Yaşamın içinde var etmek isteğimiz gerçeklikleri, önce düşüncede ve dilde var ederiz. Biz de topluluklardan güç almak ve topluluklara güç vermek için onları öncelikle dilde yaşatmak yolunda bir adım atmak, hareket başlatmak istedik. Bu hareketin bir VikiMaraton, ev sahibinin ise VikiPedi olmasına karar verdik. Böylece Türkçeye topluluklara dair kavram ve anlatıları kazandırmayı hedefliyorduk. Ortak fayda için çaba göstermeyi değerli bulan; araştırma, bilgi edinme, veri işleme faaliyetlerine meraklı; zihnini geliştirmek, farklı grup çalışmalarını deneyimlemek ve topluluk olmaya dair bakış açısını geliştirmek isteyen dijital gönüllüleri Dilde Varsa Hayatta da Var sloganıyla dünyalar. VikiMaratonunda yer almaya çağırdık.

49 farklı şehirden başvuran 244 kişi arasından içlerinde öğrenciler, akademisyenler, gazeteciler ve topluluk liderlerinin olduğu 72 gönüllü, bir ay boyunca hem online buluşmalarda bir araya geldi hem de bireysel olarak çalıştı. Maratonun sonunda katılımcılar, tüm dünyadan gönüllülerin katkılarıyla insanlığın ortak faydası için var edilen dijital ansiklopedi Vikipedi’de; topluluk ve topluluk oluşturma tanım/kavramlarına yönelik Türkçe içerikler geliştirdi.

VikiMaraton kapsamında geliştirilen içerikleri keşfetmek ve katkı sunmaya devam etmek için tıklayın.

#BirUcundanTut | Temmuz 2021- Temmuz 2022

Yeni çağa uyum sağlayabilmek, felaketlerle baş edebilme kapasitesi kadar tüm canlılıkla bir arada yaşamayı öğrenme ve hayata geçirebilme gücünü de gerektiriyor. 2021 Temmuzunun sonunda başlayan ve hem Türkiye’nin hem de dünyanın farklı bölgelerinde etkili olan doğal afetleri kaygıyla izlediğimiz günlerde, Sivil Düşün olarak seyirci olmanın ötesine nasıl geçebileceğimizi sorguladık.

İnsan haklarının yanı sıra çevre ve hayvan haklarını koruyup yaşatan çalışmaları desteklediğimizi yineleyerek elini taşın altına koymak isteyenlere çağrı yaptık. İklim krizi kaynaklı ortaya çıkan kayıpları yerine koymak ve ayakta kalacak sistemler oluşturmak isteyenlerin Sivil Düşün destekleriyle neler yapabileceklerini anlattık. Çevre ve hayvan haklarını koruyup geliştirmek yolunda Sivil Düşün destekleriyle hayata geçirilmiş çalışmaları görünür kılarak ilhamı büyüttük.

Keşfedin.

#PencereniAç | Mart 2022

Sivil Düşün desteklerinden yararlananların hatırı sayılır bir kısmı, kadınlardan oluşuyor. Dahası, desteklere tek başlarına, ekipleriyle ya da bir sivil toplum örgütünü temsilen başvuran kadınların sayısı her geçen gün artıyor. 

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü vesile ettik; düşleyerek, düşünerek, başlatarak ve büyüterek güçlenen kadınları Sivil Düşün topluluğu ile tanıştırdık. 8-15 Mart 2022 tarihleri arasındaki 7 gün boyunca, Sivil Düşün destekleriyle sekiz farklı hak alanına güç katmış 10 kadının hikayesini anlattık. Bu kadınlardan bazıları sorguluyor, bazıları ses çıkarıyor, bazıları üretiyordu. Hepsinin ortak noktası ise, değişim için pencere açarak bize hem umut hem de perspektif katmasıydı. 

Böylece tüm kadınları, kutlamayı büyütmeye, #PencereniAç sloganıyla kendi pencerelerini açıp hem dinlemeye hem anlatmaya çağırdık. 

Kampanyayı keşfedin.

#Vazgeçmem | Aralık 2021

Hayatın sorunları ne kadar devleşirse devleşsin, hepimizin hak ettiği onurlu ve eşit yaşama adanmış haklardan büyük değiller. Haklar hepimizden güçlü ve büyükler. Çünkü her ne olursa olsun vazgeçilmeden, devredilmeden korunup yaşatılmaları gerekiyor.

İnsan Hakları Beyannamesinin 73. kabul ediliş yıldönümü olan 10 Aralık haftasında, Sivil Düşün olarak herkesi, hakları eşitçe ve kardeşçe yaşama talebinden asla vazgeçmemeye çağırdık. Hayat zorsa, ondan büyük haklar var, dedik; tüm olumsuz koşullar, imkansızlıklar ve sorunlara rağmen yüzümüzü hakların bizim için vadettiği onurlu ve iyi yaşama çevirmeyi teklif ettik. Beyannamenin içinden seçtiğimiz 10 hak alanını koruyup geliştirmek için Sivil Düşün desteğiyle hayata geçmiş 10 çalışmaya yakından bakarak hikayelerini paylaştık.

Kampanyayı keşfedin.

#SivilDüşünen | Eylül 2021

Onlar, hakları yaşatmak için sivil düşünenler. Kendi başlarına, ekipleriyle veya bir sivil toplum örgütünü temsilen Sivil Düşün desteklerine başvuruyor ve hepimizin haklarını yaşatmak yolunda dünyayı daha iyi bir yer yapıyorlar. Bu podcast serisinde onların, desteklerin katkısıyla çalışmalarını hayata geçirirken yaptıkları yolculuğa tanıklık ediyoruz. Sevilen radyocu Ege Kayacan’ın sunumuyla gerçekleşen sohbette, heyecanlarını, biriktirdikleri tecrübeleri ve çıkardıkları dersleri dinliyoruz.

 

Podcastleri dinlemek için tıklayın. 

#YenidenTanisalim | Mart 2021

Hak alanlarını koruyabilmeyi gerçekleştirebilmek için öncelikle onları korumakla, ne kastettiğimizi, bunun hayatta, yaşam hikayelerinin içinde nereye denk geldiğini doğru ve açık ifade edebiliyor olmak gerekiyor. Mart 2021’de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etrafında dijital platformlarımızda örgütlediğimiz kampanya ile, kadınların güçlenmesi/güçlendirilmesi ifadelerinin karşılık geldiği anlam kümesini, Sivil Düşün desteğiyle çalışma yürütmüş, Sivil Düşün topluluğunun içinde yer alan kadınların hikayeleri üzerinden görünür kıldık. Güçlü kadının özeliklerinden olan bağımsızlık, yaratıcılık ve üretkenliği vurgulayarak, kadınların bu taraflarını ortaya çıkaran (aynı zamanda bu taraflarını kullanarak ortaya çıkan) çalışmaların arka planını, çalışma sahibi kadınların yaşam öyküleriyle birlikte sunduk.

Kampanya hakkında daha fazla şey öğrenin.

#Yaşasın | Aralık 2020

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabulünün 72. Yılını kutlamak için herkesi, haklarını kağıtta değil hayatta yaşatmaya davet ettiğimiz bir kampanya başlattık. İnsan Hakları Haftasının başladığı 10 Aralık’tan itibaren 10 gün boyunca her gün, Beyannamede korumaya alınan haklardan biri gündeme taşıdık. Hakların yaşamımızda durduğu yerin adın koymak için herkesi #yaşasın etiketiyle meydan okumalar ve dijital tartışmalara katılmaya çağırdık, sivil toplumun hakları yaşatmak için yaptığı çalışmaları duyurarak ilhamı büyüttük. </

Kampanya hakkında daha fazla şey öğrenin.

#Pride | Haziran 2020

Onur Ayına özel bir mini kampanya ile, sayfalarımızı LGBTİ+ haklarının görünürlüğüne ayırdık. Kimi zaman sayfalarımızda sözü, alanda çalışan örgütlere devrettik; kimi zaman farkındalık ayının etkinliklerini öne çıkardık; kimi zaman sanatı LGBT+ aktivizmiyle birleştiren sanatçılara, kimi zaman da yaratıcı işlere ses olduk.

#İyiGündeKötüGünde | Mayıs 2020

Tüm dünyanın etkisi altına girdiği yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınına bağlı yaşanmakta olan kriz, bizi hayatlarımızda benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya bıraktı. Salgının dünya çapında yol açtığı olağanüstü koşullarda, kimi hak ve özgürlükler daha da kırılganlaştı, bazı grup ve çevreler her zamankinden daha çok zarara açık hale geldi, yüksek oranda hak ihlalleri yaşandı. Hayatta iyi günler kadar kötü günler de var, dedik. Farkındalık varsa, iyi günler için daha çok umut olduğunun altını çizdik. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde, sivil toplum olarak önce kendi gücümüzü toplamak ve gücünü toplamaya ihtiyacı olanların yanında yer almaya başlamak için Nisan 2020’nin son haftasında, Bizi Bağlayan Şeyler kampanyasını başlattık. Daha çok öğrenmek için tıklayın.

#NelerMümkün | Mart 2020

Karantina döneminde #NelerMumkun etiketiyle sivil topluma bazı sorular sorduk: En çok neyin ihtiyacını duyuyorsunuz? Sivil Düşün sizin için ne yapabilir? İmkanınız olsaydı, elinizden gelseydi çalıştığınız alanda nasıl bir etki uyandırmak, bunu hangi araçlarla yapmayı isterdiniz? Sivil Düşün size hangi desteği, nasıl verse daha güçlü hissederdiniz? Dijital medyada 50 binin üzerinde insana ulaştık, bunlardan 7 bine yakınıyla etkileşime geçtik. Sivil Düşün’ün yeni desteklerine, bu sorulara aldığımız cevaplar doğrultusunda, hep beraber şekil verdik.

#SivilToplumİçin | Aralık 2019

Sivil Düşün’ün 2018-2019 süresince yedi başlıkta gerçekleştirdiği eğitimlerin yardımcı rehberleri, indirilebilir formatta yayınlandı, #SivilToplumİçin etiketiyle tanıtılıp yaygınlaştırıldı. Rehberleri inceleyin.  Kampanya hakkında daha fazla şey öğrenin. Kampanya videosunu izleyin.

#İklimİçin | Eylül 2019

Sivil Düşün, AB Türkiye Delegasyonunun 24 Eylül – 6 Ekim 2019 arasında İklim Eylem Haftası kapsamında düzenlediği kampanya ile, #İklimİçin ne yapılabilir sorusuna cevap aradı. İklim değişikliği konusuna dikkat çekmeyi ve Türkiye’de çevre hakkının gelişmesine yönelik çalışmalara katkı sunmayı hedefleyen #İklimİçin kampanyası kapsamında, uluslararası sözleşmelerle tanımlanan hakların kapsamına dair bilginin yanı sıra, alanda sivil toplum örgütleri ve aktivistlerin faaliyetleri, birer dünya vatandaşı olarak bu konuda nasıl aksiyon alabileceğimiz üzerine paylaşımlarda bulunuldu. Kampanya süresince, Sivil Düşün sosyal medya hesaplarını takip edenler #İklimİçin yapabileceklerini, kendi mesajlarını yollayarak dolaşıma soktular. 

Kampanya hakkında daha fazla şey öğrenin. Kampanya videosunu izleyin.

#BirlikteYaşıyoruz | Mart 2019

Üç haftaya yayılan #BirlikteYaşıyoruz kampanyasıyla, desteklediğimiz tematik alanlar içerisinde yer alan hayvan haklarının gelişimine odaklandık. #SivilDüşün desteğiyle hayvan hakları alanında çalışmalar yürüten sivil toplum örgütleri ve aktivistler, ses getiren kampanyalarını bizimle paylaştı.

Uluslararası sözleşmelerle tanımlanan haklar, Türkiye’den ve Avrupa’dan iyi örnekler, konuyla ilgili yayınlar #BirlikteYaşıyoruz etiketiyle web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdaydı. Kampanya paylaşımlarına göz atmak için tıklayınız.

#HakÇetelesi | Kasım 2018

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin imzalandığı gün olan 4 Kasım ile 10 Aralık İnsan Hakları Günü arasında #HakÇetelesi etiketiyle hakların tarihine birlikte göz attık. Temel hakların gelişiminde yeni nesil hak alanlarına, sivil toplumun hak temelli yaklaşımla ilgili görüşlerini aldık.

Uluslararası bildirge ve sözleşmelerle tanımlanan temel haklar, hak temelli yaklaşım ve sivil toplum çalışmalarında sıkça kullanılan kavramlara yönelik temel bilgiler, örnekler, yayınlar ve istatistikleri bir arada görebileceğiniz #HakÇetelesi web sayfası için tıklayınız.

#HomofobiKarşıtıGün | Mayıs 2017

Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gün, tüm dünyada her yıl 17 Mayıs’ta kutlanıyor. #SivilDüşün olarak biz de bu yıl destek verdiğimiz LGBTİ+ aktivistlerinden bu özel gün kapsamında anılarını ve mesajlarını paylaşmalarını istedik. Devamı için tıklayınız.

#KadınlarBirlikteGüçlü | Mart 2017

2017 yılında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir hafta süresince, #KadınlarBirlikteGüçlü etiketiyle, kadın hakları alanındaki çalışmaları, yaklaşan etkinlikleri, kadın örgütleri ve aktivistlerin 8 Mart mesajlarını web sitesi ve sosyal medya hesaplarında paylaştık.

Kampanyada, toplumsal cinsiyet ve kadın hakları alanında destek sağlanan çalışmalara ve yayınlara, kadın örgütleri ve aktivistlerin 8 Mart mesajlarına, güncel 8 Mart etkinliklerine, kadın hareketine yön veren ve sivil alana katkısı olan tarihsel süreçlere, sanatta iz bırakan kadın kahramanlara yer verdik. Yazılar için tıklayınız.

#SözKüçüğün | Nisan 2016

2016 Nisan ayında çocuklar için değil çocuklarla birlikte düşünelim diyerek, #SözKüçüğün kampanyasını başlattık. Çocuğun yaşam hakkını, çocuk katılımını; çocuk koruma, sosyal yardım, adalet, sağlık ve eğitim alanında çalışan aktivistler ve sivil aktörlerin paylaştığı yazılarla tartıştık.

Çocuğun iyilik hali, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ulaşamadığı çocuklar, çocuk mahpuslara yönelik hak talepleri, okulların öğrenci katılımını ne kadar desteklediği, çocukların medyada ve medya aracılığıyla seslerini duyurabilmeleri tartıştığımız konulardan bazıları oldu. #SözKüçüğün yazıları için tıklayınız.

#BenceAktivizm | Şubat 2016

“Aktivizm” ne ifade ediyor, sizlere soruyor, tanımlarınızı paylaşıyoruz. Sosyal medya kanallarımızda, danışma toplantılarımızda, röportajlarımızda “Sizce aktivizm ne demek?” diye sorduk, siz de #BenceAktivizm diyerek cümlenin devamını getirdiniz.

Birisi “#BenceAktivizm değiştirmek, değiştirmek için eylemde bulunmak,” bir diğeri “#BenceAktivizm inandığın değerleri savunmak ve toplum yararına hak arama çabasıdır,” dedi. Aktivizm tanımını sizlerin katkısıyla zenginleştirmeye devam ediyoruz. Sivil toplumun aktivizmi nasıl tanımladığına göz atmak için tıklayınız.

#BarışıDüşle | Eylül 2015

2015 yılının sonbaharında barışı konuştuk, barışı tartıştık, barışı düşledik. Barışın ve yeniden inşasının bir kez daha önem kazandığı içinde bulunduğumuz dönemde; barış süreci, barış, demokrasi ve insan hakları konularını sivil toplum, akademi, basın ve sanat alanlarından farklı isimlerle tartıştık.

Dünyada barışı değerlendiren yazılarla beraber barışın habercilikle, kadınla, çocukla, sivil toplumla, katılımcı demokrasiyle ilişkisini ve barış gözlemciliğini sizlerden gelen yazılarla anlamaya çalıştık ve paylaşımlarınızı web sitemizde, sosyal medya kanallarımızda #BarışıDüşle etiketiyle paylaştık. #BarışıDüşle yazıları için tıklayınız.