1. Anasayfa
  2. /
  3. Avrupa Birliği'nden Haberler
  4. /
  5. 13. AB insan hakları...

13. AB insan hakları kısa film yarışması başvuruları açıldı

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yıldönümü vesilesiyle, her yıl düzenlediği AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışmasına başvuruları açtı. Amatör ve profesyonel yönetmenler1 Kasım 2023 saat 18:00’e kadar çevrimiçi olarak başvuru yapabilir. 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin yıldönümü sebebiyle, tam on üç yıldır insan hakları konularının temsiline ilişkin iletişimi ve iş birliğini teşvik ediyor, İnsan Hakları Kısa Film Yarışması düzenliyor. Bu yıl 10 Aralık’ta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 75. yıl dönümü sebebiyle İnsan Hakları Günü’nün eylem çağrısı İnsan Hakları İçin Harekete Geç (#StandUp4HumanRights) olarak belirlendi.

Yarışmaya amatör ve profesyonel yönetmenler 1 Kasım 2023 saat 18:00’e kadar çevrimiçi başvuru yapabilirler. Herhangi bir türde ve teknikle çekilmiş 3 ile 10 dakika uzunluğundaki kısa filmler yarışma kapsamında değerlendiriliyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, insan haklarına ilişkin konularda ortak bir tartışma ortamı yaratmak için tüm amatör ve profesyonel yönetmenleri yarışmaya katılmaya davet ediyor. Aynı zamanda, kısa film yönetmenlerini toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim krizi konularında da düşünmeye teşvik etmeyi sürdürüyor.

Yarışmaya başvuran filmler bir ön elemeye tabi tutulacak olup İnsan Hakları kategorisi için seçilecek 10 film, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kategorisi için 5 ve İklim Eylemi kategorisi için 5 film, esas jüri tarafından değerlendirilmek üzere finale kalacak.

Yarışmanın tüm süreç ve gelişmelerini Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından #ABİnsanHaklarıKısaFilmYarışması etiketi ile takip edilebilir.

Yarışmaya katılım şart ve koşullarını ile başvuru formuna ulaşmak için tıklayın.

Başvurucuların dikkatine: Destek kalemleri güncelleniyor
Sivil Düşün destekleriyle yapabileceğiniz harcamalar 1 Nisan itibariyle güncelleniyor.

Detaylar için tıklayın.

Skip to content