#10aralıkinsanhaklarıgünü | Aralık 2023

Deprem toparlanma sürecinde sivil toplumun ortaya koyduğu çabalar hepimize umut vermişti. Aynı umutla geçen sene kalıcı iyileşmeye katkı sunmak istemiş ve gayret özel desteğini duyurmuştuk. 10 Aralık İnsan Hakları Gününde sorumluluk varsa umut da var dedik; gayret’in de desteğiyle toparlanma sürecinde haklar yararına çalışma yürütenlerin hikayelerini anlattık. Keşfedin.

#ilhamlıdünyalar | Temmuz 2022- Kasım 2023

Topluluk oluşturmak ve toplulukların ürettiği güç ile hareket geliştirmek, dünyanın ortak sorunlarına cevap olacak değişimi gerçekleştirebilmek yolunda bize nasıl güç katar?

Bu sorunun cevaplarını bir arada keşfe çıkmak için topluluk temelli çabaları güçlendirmek ve teşvik etmek üzere, bir girişim başlattık. Temmuz 2022’de başlayan dünyalar. girişimi ile tüm sivil toplumu, dünyayı değiştirecek adımları önce kendi dünyalarında atmaya davet ettik. Bilgilendirici ve eğlenceli içerikler, tartışmalar , iyi örnekler ve yeni keşiflerle dünyalar yolculuğunda birlikte yol alıyoruz. dünyalar.’ın sesini yükseltmek toplulukları gündem yapmak, hem kendinize hem topluluğunuza güç vermek için ilhamlı dünyalar kampanyasını yürütmeye devam ediyoruz. Keşfedin.

#Birlikte10Yıl | Kasım 2022-Mart 2023

Sivil Düşün Ekim 2021’de 10 yaşına bastı. Kutlamaya ortak olmak isteyen herkesi dijital duvarımıza; düşüncelerini, duygularını deneyim ve anılarını paylaşmaya davet ettik. Sivil Düşün’le yolu kesişen yüzlerce kişi 10. Yıl duvarımızı harika mesajlarla donattı.

Sivil Düsün’ün hakları koruyup yaşatmak yolunda çalışan aktivist ve örgütlerin seslerini duyurmalarına, güçlenmelerine, beceri geliştirmelerine ve politika yapımını etkilemelerine nasıl yardımcı olduğuna dair retrospektif sunduğumuz bir yıldönümü videosu hazırladık. Videoda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da bizlerle kendi kutlama mesajını paylaştı.

Videoyu izleyin.

Duvara mesaj bırakın.

#AdıylaYaşasın | Kasım 2022

Yaşamın içinde var etmek isteğimiz gerçeklikleri, önce düşüncede ve dilde var ederiz. Biz de topluluklardan güç almak ve topluluklara güç vermek için onları öncelikle dilde yaşatmak yolunda bir adım atmakhareket başlatmak istedik. Bu hareketin bir VikiMaratonev sahibinin ise VikiPedi olmasına karar verdik. Böylece Türkçeye topluluklara dair kavram ve anlatıları kazandırmayı hedefliyordukOrtak fayda için çaba göstermeyi değerli bulan; araştırmabilgi edinmeveri işleme faaliyetlerine meraklı; zihnini geliştirmekfarklı grup çalışmalarını deneyimlemek ve topluluk olmaya dair bakış açısını geliştirmek isteyen dijital gönüllüleri Dilde Varsa Hayatta da Var sloganıyla dünyalarVikiMaratonunda yer almaya çağırdık.

49 farklı şehirden başvuran 244 kişi arasından içlerinde öğrenciler, akademisyenler, gazeteciler ve topluluk liderlerinin olduğu 72 gönüllü, bir ay boyunca hem online buluşmalarda bir araya geldi hem de bireysel olarak çalıştı. Maratonun sonunda katılımcılar, tüm dünyadan gönüllülerin katkılarıyla insanlığın ortak faydası için var edilen dijital ansiklopedi Vikipedi’de; topluluk ve topluluk oluşturma tanım/kavramlarına yönelik Türkçe içerikler geliştirdi.

VikiMaraton kapsamında geliştirilen içerikleri keşfetmek ve katkı sunmaya devam etmek için tıklayın.

#BirUcundanTut | Temmuz 2021- Temmuz 2022

Yeni çağa uyum sağlayabilmek, felaketlerle baş edebilme kapasitesi kadar tüm canlılıkla bir arada yaşamayı öğrenme ve hayata geçirebilme gücünü de gerektiriyor. 2021 Temmuzunun sonunda başlayan ve hem Türkiye’nin hem de dünyanın farklı bölgelerinde etkili olan doğal afetleri kaygıyla izlediğimiz günlerde, Sivil Düşün olarak seyirci olmanın ötesine nasıl geçebileceğimizi sorguladık.

İnsan haklarının yanı sıra çevre ve hayvan haklarını koruyup yaşatan çalışmaları desteklediğimizi yineleyerek elini taşın altına koymak isteyenlere çağrı yaptık. İklim krizi kaynaklı ortaya çıkan kayıpları yerine koymak ve ayakta kalacak sistemler oluşturmak isteyenlerin Sivil Düşün destekleriyle neler yapabileceklerini anlattık. Çevre ve hayvan haklarını koruyup geliştirmek yolunda Sivil Düşün destekleriyle hayata geçirilmiş çalışmaları görünür kılarak ilhamı büyüttük.

Keşfedin.

#PencereniAç | Mart 2022

Sivil Düşün desteklerinden yararlananların hatırı sayılır bir kısmı, kadınlardan oluşuyor. Dahası, desteklere tek başlarına, ekipleriyle ya da bir sivil toplum örgütünü temsilen başvuran kadınların sayısı her geçen gün artıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü vesile ettik; düşleyerek, düşünerek, başlatarak ve büyüterek güçlenen kadınları Sivil Düşün topluluğu ile tanıştırdık. 8-15 Mart 2022 tarihleri arasındaki 7 gün boyunca, Sivil Düşün destekleriyle sekiz farklı hak alanına güç katmış 10 kadının hikayesini anlattık. Bu kadınlardan bazıları sorguluyor, bazıları ses çıkarıyor, bazıları üretiyordu. Hepsinin ortak noktası ise, değişim için pencere açarak bize hem umut hem de perspektif katmasıydı.

Böylece tüm kadınları, kutlamayı büyütmeye, #PencereniAç sloganıyla kendi pencerelerini açıp hem dinlemeye hem anlatmaya çağırdık.

Kampanyayı keşfedin.

#Vazgeçmem | Aralık 2021

Hayatın sorunları ne kadar devleşirse devleşsin, hepimizin hak ettiği onurlu ve eşit yaşama adanmış haklardan büyük değiller. Haklar hepimizden güçlü ve büyükler. Çünkü her ne olursa olsun vazgeçilmeden, devredilmeden korunup yaşatılmaları gerekiyor.

İnsan Hakları Beyannamesinin 73. kabul ediliş yıldönümü olan 10 Aralık haftasında, Sivil Düşün olarak herkesi, hakları eşitçe ve kardeşçe yaşama talebinden asla vazgeçmemeye çağırdık. Hayat zorsa, ondan büyük haklar var, dedik; tüm olumsuz koşullar, imkansızlıklar ve sorunlara rağmen yüzümüzü hakların bizim için vadettiği onurlu ve iyi yaşama çevirmeyi teklif ettik. Beyannamenin içinden seçtiğimiz 10 hak alanını koruyup geliştirmek için Sivil Düşün desteğiyle hayata geçmiş 10 çalışmaya yakından bakarak hikayelerini paylaştık.

Kampanyayı keşfedin.

#SivilDüşünen | Eylül 2021

Onlar, hakları yaşatmak için sivil düşünenler. Kendi başlarına, ekipleriyle veya bir sivil toplum örgütünü temsilen Sivil Düşün desteklerine başvuruyor ve hepimizin haklarını yaşatmak yolunda dünyayı daha iyi bir yer yapıyorlar. Bu podcast serisinde onların, desteklerin katkısıyla çalışmalarını hayata geçirirken yaptıkları yolculuğa tanıklık ediyoruz. Sevilen radyocu Ege Kayacan’ın sunumuyla gerçekleşen sohbette, heyecanlarını, biriktirdikleri tecrübeleri ve çıkardıkları dersleri dinliyoruz.

 

Podcastleri dinlemek için tıklayın. 

#YenidenTanisalim | Mart 2021

Hak alanlarını koruyabilmeyi gerçekleştirebilmek için öncelikle onları korumakla, ne kastettiğimizi, bunun hayatta, yaşam hikayelerinin içinde nereye denk geldiğini doğru ve açık ifade edebiliyor olmak gerekiyor. Mart 2021’de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etrafında dijital platformlarımızda örgütlediğimiz kampanya ile, kadınların güçlenmesi/güçlendirilmesi ifadelerinin karşılık geldiği anlam kümesini, Sivil Düşün desteğiyle çalışma yürütmüş, Sivil Düşün topluluğunun içinde yer alan kadınların hikayeleri üzerinden görünür kıldık. Güçlü kadının özeliklerinden olan bağımsızlık, yaratıcılık ve üretkenliği vurgulayarak, kadınların bu taraflarını ortaya çıkaran (aynı zamanda bu taraflarını kullanarak ortaya çıkan) çalışmaların arka planını, çalışma sahibi kadınların yaşam öyküleriyle birlikte sunduk.

Kampanya hakkında daha fazla şey öğrenin.

#Yaşasın | Aralık 2020

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabulünün 72. Yılını kutlamak için herkesi, haklarını kağıtta değil hayatta yaşatmaya davet ettiğimiz bir kampanya başlattık. İnsan Hakları Haftasının başladığı 10 Aralık’tan itibaren 10 gün boyunca her gün, Beyannamede korumaya alınan haklardan biri gündeme taşıdık. Hakların yaşamımızda durduğu yerin adın koymak için herkesi #yaşasın etiketiyle meydan okumalar ve dijital tartışmalara katılmaya çağırdık, sivil toplumun hakları yaşatmak için yaptığı çalışmaları duyurarak ilhamı büyüttük. </

Kampanya hakkında daha fazla şey öğrenin.

Skip to content