1. Anasayfa
  2. /
  3. Avrupa Birliği'nden Haberler
  4. /
  5. Suriye ve Bölgenin Geleceği...

Suriye ve Bölgenin Geleceği için IV. Brüksel Konferansı: Müzakere Sürecine Siz de Katılın! 

Brüksel’de 30 Haziran’da bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Konferans çerçevesinde, Suriye ve bölgedeki sivil toplum paydaşlarıyla çevrimiçi müzakereler yapılması planlanıyor. Müzakere sonuçları, yaşananlardan olumsuz etkilenmiş Suriyelilerin ihtiyaçlarına cevap vermek doğrultusunda analiz edilerek, Konferansın Bakanlar Oturumunda ele alınacak.  Suriye ve bölgede (özellikle Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır) faaliyet gösteren STK’lar, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerdeki yerel yetkililer, aktivistler, Suriyeli mülteciler ve diaspora, bu bağlantıda bulunan çevrimiçi anketi doldurarak,müzakere sürecine katılabilecek.

Suriye ve Bölgenin Geleceği konulu IV. Brüksel Konferansı, bu yıl da, Suriye’deki mevcut durumu ele almak için uluslararası toplumu bir araya getirmeye hazırlanıyor. Avrupa Birliği’nin ev sahipliği ve Birleşmiş Milletler(BM)’nin eşbaşkanlığında düzenlenecek olan Konferans ile, Suriye çatışmasına kapsamlı bir siyasi çözüme yönelik BM’nin çabalarına daimi destek sunmak, Suriye ve bölgede Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan komşu ülkeler için gerekli finansal desteği seferber etmek hedefleniyor. 

Konferansın 30 Haziran’da gerçekleşecek Bakanlar Oturumu, web üzerinden de canlı olarak izlenebilecek. Konferans çerçevesinde bu yıl bir de çevrimiçi bir müzakere gerçekleştiriliyor. Müzakereden çıkan görüş ve öneriler, ilgili çalışmalar çerçevesinde AB ile BM’nin Suriye ve bölgedeki ortaklarla birlikte yaptığı tartışmaların sonuçlarıyla birlikte analiz edilerek, Bakanlar Oturumunda ele alınacak.

Müzakereye katılmak için tıklayın.  

Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde doldurulabilen ankete katılım, 8 Haziran 2020 tarihine kadar açık olacak. Ankete, Suriye ve bölgede (özellikle Türkiye, Lübnan, Ürdün, Irak ve Mısır) faaliyet gösteren STK’lar, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerdeki yerel yetkililer, aktivistler, Suriyeli mülteciler ve diaspora katılım gösterebilecek. 

Konferans hakkında daha fazla bilgi için tıklayın. 

Sorularınız için  EC-DAYOFDIALOGUE@ec.europa.eu adresine ulaşabilirsiniz. 

Skip to content