1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Büyük değişim için küçük...

Büyük değişim için küçük destek: 50 şehre yeni davet!

Sivil Düşün Destekleri, 1 Haziran’dan itibaren, Türkiye’nin 50 şehrinden başvuruları kabul ediyor. Haklara güç katacak iyi bir fikriniz varsa ve hala tanışmadıysak sizi de bekliyoruz!

Merhaba! Bize ayıracak birkaç dakikanız varsa, size iyi haberlerimiz var. Diyelim ki Burdur’da yaşıyorsunuz ve engelli bireylerin şehrinizdeki kütüphaneleri herkes gibi kullanabilmesine katkı sunacak bir fikriniz var. Ya da Karslısınız ve köyünüzdeki kadınların hem üretip hem güçlenmelerini sağlayacak bir çalışma yapmaya karar verdiniz. Gel gelelim imkanlarınız bu işi hayata geçirmeye yetmiyor. Peki ne olacak?

Gelin sizi Sivil Düşün’le tanıştıralım. Sivil Düşün bir Avrupa Birliği Programı ve sivil topluma ayni katkı ile uzmanlık desteği veriyor. Hakları koruyup yaşatacak bir fikriniz varsa, bir sivil toplum örgütü adına ya da bireysel olarak, Sivil Düşün Desteklerine başvurabilirsiniz. Başvuru yapmak çok kolay!

Önce, çalışmanızla nasıl bir etki yaratmak istediğinize ve neye ihtiyacınız olduğuna karar vereceksiniz. Sonra, size uygun başvuru kategorisini seçerek tek adımda başvuru formunu doldurup göndereceksiniz. Burada, sayfalarca dokümanı toplamakla, bitmek bilmeyen değerlendirme süreçleriyle yorulmazsınız. Başvurunuza çok daha kısa sürede dönüş alır ve çalışmanızın hazırlıklarına Sivil Düşün ekibi desteğiyle başlarsınız.

Bu şehirlerden birinde yaşıyorsanız, 1 Haziran- 1 Ekim tarihleri arasında Sivil Düşün Desteklerine başvuruda bulunabilirsiniz:

Peki neden bu 50 şehir?

Sivil Düşün olarak, hakları yaşatmak yolunda atılan adımlara küçük ama etkili destekler veriyoruz. Ülkenin en Doğusundan en Batısına, Kuzey uçtan Güney uca, sivil toplumun her kesimine ses ve hareket katarak, insan haklarını odağa alan, iyi fikirlerin hayata geçmesine katkı sunmak istiyoruz.

Hayalimiz, Türkiye’nin her bölgesini, her şehir, ilçe, köy ve mahalleyi Sivil Düşün destekleri ile tanıştırmak. Çünkü biliyoruz ki, herkesi etkileyen değişimler, kendi dairemizdeki bir hareketle başlar. Hepimizin altına imza atacağı bir paragrafın ilk sözlerini önce, birkaç kişi söyler. Ormanın hayalini kurduran sokaktaki ağaçlardır; bütün büyük girişimlere, köy yerindeki imece ilham olur.

Kendi yerinde yurdunda bakışıyla, sözüyle, çabasıyla fark yaratanlar arttıkça, mahallede ezberleri bozanlar çoğalır, eski köyler yeni adetlerle böyle tanışır. Şehirlere yeni filmler böyle gelir, iklimler böyle değişir.

Büyük kaynakları olmayanlar, kendi yağıyla kavrulanlar, belki de şimdiye kadar yaşadığı yerin sınırları dışına hiç çıkmamış olanlar; Sivil Düşün sizi çağırıyor!

Eğer yukarıda sayılan 50 şehirden birinde yaşıyor ve hakları güçlendirecek iyi bir fikrim var diyorsanız, 1 Haziran- 1 Ekim tarihleri arasında, Sivil Düşün Desteklerine başvurabilirsiniz. Ekim 2021 itibarıyla destekler tekrar tüm şehirlerden gelen sivil toplum örgütü ve aktivist başvurularına açık olacak.

Sivil Düşün Destekleriyle hayata geçmiş çalışmaları incelemek için tıklayın.

Skip to content