1. Anasayfa
 2. /
 3. Haber Arşivi
 4. /
 5. 8 Mart Dünya Kadınlar...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Sivil Düşün ve ötesi

Kadınların eşit haklar ve eşit fırsatlara sahip olduğu, kendilerine yakıştırılmış rollere sıkıştırılmak zorunda kalmadıkları, ezilmedikleri, yalnızca kadın oldukları için farklı şekillerde şiddete ve baskıya maruz kalmadıkları bir gelecek dileklerimizle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Sivil Düşün AB Programı olarak, Türkiye’nin dört bir yanından sivil toplum örgütü ve aktivistlerin Kadınlar Günü’ne yönelik çalışmalarına ve etkinliklerine destek olduk. Bunlardan bazılarını sizlerle de paylaşalım istedik. Sivil Düşün AB Programı olarak:

 • Feminist teori ve politika dergisi Amargi’nin Mart 2014’te yayınlanan 32. sayısına,
 • Düzce Gülenyüz Kadın Derneği’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği, Kadın Hakları Konferansı’na,
 • Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği’nin 8 Mart haftası etkinliklerine,
 • Aktivist Yıldız Temürtürkan’ın öncülüğünde Dünya Kadın Yürüyüşü Türkiye Forumu’nun kurulması girişimine,
 • Aktivist Kezban Erkuş’un, Muş’ta gerçekleştireceği 8 Mart’ta Kadınlar Buluşuyor etkinliğine,
 • Yeni kurulan 7 Renk Mersin LGBT Derneği’nin, Mersin’de gerçekleşecek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Eylemi’ne,
 • Balkan Kadınlar Platformu’nun (BALKAP), 15 Mart’ta mülteci kadınlar, kadın ve göç üzerine düzenleyecekleri panele,
 • Aktivist Samet Yıldırım’ın Haymana’da düzenleyeceği Kadın Hakları Semineri’ne,
 • Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nin 7 Mart’ta, Oya Baydar, Hüda Kaya ve Nebahat Akkoç’un katılımlarıyla gerçekleştirdikleri Çatışmadan Barışa Kadınlık Halleri etkinliğine,

destek olduk. Türkiye’de yaşayan kadınlar tüm gün ve gece, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü gece yürüyüşlerinden, forumlar ve panellere farklı etkinliklerle kutlayarak, çeşitli kadın sorunlarına dikkat çekmeyi hedefliyorlar. İstanbul’dan Hakkari, Dersim ve Edirne’ye, çeşitli kadın örgütlerinin bugün neler düzenlediklerini görmek ve size en yakın etkinliğe katılabilmek için Kadınlar Günü’nde Türkiye’de kadınlar bir araya geliyor yazımıza göz atabilirsiniz. Ankara’da tüm gün sürecek etkinliklerle ilgili ise buradan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kadınlar Günü’nün anlamını yitirdiği, özgür ve eşit bir gelecek diliyor, Kadınlar Gününüzü kutluyoruz.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content