1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Yeniden tanışmak için merhaba!...

Yeniden tanışmak için merhaba! | kadınların günü


Merhaba tüm kadınlar, kadın haklarını güçlendirmek için emek harcayanlar, hepinizle, yeniden ve yine tanışmak istiyoruz!

Sivil Düşün dokuz yıldan bu yana, insan, hayvan ve çevre haklarını yaşatmak için yürütülen çabaları destekliyor. Sivil Düşün destekleriyle ortaya konan çalışmaların hatırı sayılır bir bölümü, kadın hakları alanına ait. Dahası, farklı hak alanlarını korumak yolunda fikirlerini hayata geçirmek için Sivil Düşün’e başvuran kadın aktivist ve sivil toplum temsilcisi sayısı, her geçen gün artmakta. Bu da demek oluyor ki, kadın haklarını güçlendirmek isteyenler her zamankinden daha fazla.

Hak alanlarını koruyabilmeyi gerçekleştirebilmek için öncelikle onları korumakla ne kastettiğimizi; bunun hayatta, yaşam hikayelerinin içinde nereye denk geldiğini doğru ve açık ifade etmek gerekiyor.

Kadınlar haklarına ulaşabildiğinde ne oluyor? Bu sorunun pek çok cevabı var. Bunlardan üç tanesini seçtik: Öncelikle daha bağımsız oluyorlar, ikincisi üretken olup toplumsal yaşama katılabiliyorlar, üçüncüsü her anlamda yaratıcılıklarını ortaya koyma cesareti gösteriyorlar.  Aynı zamanda, haklarına sahip çıkmak, yani onları kullanabilmek için adım atmak, yine bu üçününün ortaya çıkmasını sağlıyor.

Sizleri bugünden itibaren, kadınların ayı olan mart boyunca, bağımsız, üretken, yaratıcı kadınlar ile kadın hakları yararına yapılan ilham dolu çalışmalarla tanıştırmak istiyoruz. Bazıları, Sivil Düşün’den aldığı destekle yaşlılar, gençler, çocuklar ya da engellilerin haklarına can suyu verdi, bazıları daha fazla kadına güç vermek için çalışmalar yürüttü.

Mart boyunca birbirlerinden her bakımdan farklı ama sivil düşünmekte ortaklaşanlara selam vereceğiz; onlarla ve kendimizle yeniden tanışacağız. Onların hikayelerini hatırlayarak benzerleri çoğalsın diye ümit edeceğiz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun! Kadınların varlığı kutlu olsun. Kadınların bu dünyayı alıp tarihin içinden bugüne yürüttükleri bu yol, kutlu olsun.

Skip to content