1. Anasayfa
  2. /
  3. Avrupa Birliği'nden Haberler
  4. /
  5. AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri...

AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Başvuruya Açıldı!

AB desteğiyle Balkan Araştırmacı Gazeteciler Ağı (BIRN) ve Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenledikleri ve Batı Balkanlar ile Türkiye’de nitelikli araştırmacı gazeteciliğin görünürlüğünü artırmayı amaçlayan ‘AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri’ ne başvurular açıldı. Son başvuru tarihi 8 Temmuz 2020 olan ödüller için önerilecek haberlerin 2019 yılı içinde, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, gücün kötüye kullanılması, temel hakların ihlal edilmesi, yolsuzluk ve organize suç konularında yayınlanmış olması gerekiyor. 

AB Araştırmacı Gazetecilik Ödüleri, halen yürütülmekte olan bölgesel Batı Balkanlar ve Türkiye AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’nün devamı niteliğinde ve “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Haberciliğin Niteliğinin ve Bağımsız Gazeteciliğinin Güçlendirilmesi” projesinin bir parçası olarak anılıyor.

Araştırmacı gazetecilerin üstün başarılarını tanıyarak teşvik etmeyi, bunun yanı sıra Batı Balkanlar ve Türkiye’de nitelikli araştırmacı gazeteciliğin görünürlüğünü arttırmayı amaçlayan ödül programına, başvurular açıldı.

Gazeteciler, bireysel ya da grup olarak, resmi, azınlık veya uluslararası dillerde, başvuruda bulunabilecekler. Başvurusu yapılan haberlerin; 1 Ocak-31 Aralık 2019 tarihleri arasında, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, gücün kötüye kullanılması, temel hakların ihlal edilmesi, yolsuzluk ve organize suç konularında basılı, online, radyo ve televizyon mecralarında yayınlanmış olması gerekiyor.  2020 Türkiye ödül fonu (2019 yılındaki başarılar için) 10 bin Euro; birincilik ödülü 5 bin, ikincilik ödülü 3 bin ve üçüncülük ödülü de 2 bin Euro olarak belirlendi.

Projeye dahil olan tüm ortak kurumlar, medya özgürlüğü konusunda tecrübeli, bölgesel ve uluslararası alanda güçlü ve bağımsız medya kuruluşları olarak kabul ediliyor.

AB Ödülü için oluşturulan jürinin üyelerinin bazıları halihazırda proje konsorsiyumunda görevli medya uzmanlarından oluşuyor. Diğer jüri üyeleri ise konsorsiyum üyelerinin çeşitli projeleri sonucu ortaya çıkan ağların üyeleri olan saygın editörler, akademisyenler ve gazetecilerden meydana geliyor.

Son başvuru tarihi 8 Temmuz 2020 saat 14:00.

Ödüller yıllık olarak altı Batı Balkan ülkesinde ve Türkiye’de dağıtılacak. Detaylı bilgi için euawards@birn.eu.com adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Başvuru Rehberi için tıklayın.

Başvuru Formu için tıklayın.

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content