1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. AFSAD 8. Fotoğraf Sempozyumu...

AFSAD 8. Fotoğraf Sempozyumu Sivil Düşün desteğiyle düzenleniyor

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) Uluslararası Katılımlı 8. Fotoğraf Sempozyumu, bu yıl #SivilDüşün desteğiyle düzenleniyor. Sempozyum katılımcıları bu yıl, “Güncel Sanat ve Fotoğraf” temasıyla bir araya geliyor. 17-19 Kasım 2017 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi‘nde gerçekleşecek etkinliğe ünlü yazar ve görsel sanatçı David Bate de katılacak.

Sempozyum programına ulaşmak için buraya tıklayınız.

AFSAD’ın etkinlikle ilgili hazırladığı basın bülteni aşağıdadır:

“AFSAD’DAN, 40’INCI YAŞINA ÖZEL ULUSLARARASI KATILIMLI SEMPOZYUM AFSAD 8’İNCİ FOTOĞRAF SEMPOZYUMU 17 KASIM’DA BAŞLIYOR”
DÜNYACA ÜNLÜ FOTOĞRAF SANATÇILARI ANKARA’DA BULUŞUYOR

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), 40’ıncı kuruluş yıldönümünü, “Güncel Sanat ve Fotoğraf” konulu “8’inci Fotoğraf Sempozyumu” ile kutlayacak. Aralarında “Sanatı Eleştirmek”, “Fotoğrafı Eleştirmek” ve “Neden Bu Sanat?” adlı kitapları ile yoğun ilgi gören ünlü sanat eleştirmeni Terry Barrett’in de bulunduğu çok sayıda sanatçının konuk olarak katılacağı sempozyumda, alanında isim yapmış akademisyen, küratör ve fotoğraf sanatçıları da yer alacak.

KASIM’DA “FOTOĞRAF” KONUŞACAK

AFSAD, fotoğraf sanatına ilgi duyan sanatseverleri, üç gün boyunca fotoğraf sanatının ele alınacağı bir sempozyuma davet ediyor. Dünyaca ünlü sanat eleştirmeni, yazar ve eğitimci Terry Barrett’in konuk olarak katılacağı sempozyum, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, 17-18-19 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenecek.
Sempozyumda, “Güncel Sanat ve Güncel Sanatta Fotoğraf Kullanımı”, “Türkiye’de Güncel Sanat ve Fotoğraf”, “Güncel Sanat ve İzleyici İlişkisi” ve “Sosyo-Kültürel ve Politik Bir Olgu Olarak Güncel Sanatın Gücü ve Gelecek Beklentileri” başlıklarını taşıyan dört ayrı panel gerçekleşecek.

Fotoğraf severlerin ilgiyle izleyeceği Çağrılı Sergi bölümünde; Murat Germen, Hayal İncedoğan, Melih Arıcan, Nilay İşlek, Emel Karakozak, Nancy Atakan, Merve Ünsal, Ömer Orhun, Seyed Ehsan Bagheri, Gülbin Özdamar Akarçay, Mehmet Yılmaz, Rıfat Şahiner, Osman Bozkurt, Murat Durusoy, Simber Atay, İbrahim Göğer, Erol Büyükyazıcı ve ODDVİZ grubu olarak katılan Çağrı Taşkın, Serkan Kaptan ile Erdal İnci yapıtlarıyla yer alacak.

Atölye çalışmaları, bildiri sunumları ve fotoğraf sergilerinin renklendireceği sempozyumda katılımcılar, AFSAD’ın “40’ıncı Yıl Üye Sergisi”ni de ziyaret etme fırsatını bulacak.[vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13491″ img_size=”medium” alignment=”center” onclick=”img_link_large”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”13492″ img_size=”medium” alignment=”center” onclick=”img_link_large”][/vc_column][/vc_row]

FOTOĞRAF USTALARI ANKARA’DA BULUŞUYOR

Sempozyuma dünyada ve Türkiye’de fotoğraf sanatında yankı uyandıran çalışmalar yapan şu isimler katılacak:

“Terry Barrett, David Bate, Shahidul Alam, Chiara Federica Capodici, Boris Roges, Serhan Ada, Fırat Arapoğlu, Nancy Atakan, Simber Atay, Melih Zafer Arıcan, Laleper Aytek, Gökhan Birinci, Osman Bozkurt, Orhan Cem Çetin, Murat Durusoy, Süreyyya Evren, Murat Germen, Nilay İşlek, Kerimcan Güleryüz, İbrahim Göğer, Hayal İncedoğan, Yakup Kuyucu, Beral Madra, Ömer Orhun, Engin Özendes, Gülbin Özdamar Akarçay, Nermin Saybaşılı, Ayşegül Sönmez, Rıfat Şahiner, Handan Tunç, Sadık Tümay ve Mehmet Yılmaz”

Fotoğraf sanatına ilgi duyan tüm sanatseverlerin katılabileceği oturumlar, atölye çalışmaları ve sergiler gerçekleşirken, ziyaretçiler fotoğraf sanatçılarıyla bir araya gelme fırsatı yakalayabilecek. Konuklar ayrıca sempozyum süresince sunulacak bildirilerin yer aldığı “Sempozyum Kitabı”nı da edinebilecek. Etkinlik kapsamında açılan sergiler ise 30 Kasım tarihine kadar açık kalmaya devam edecek.

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) HAKKINDA:

1977 yılında kurularak, 40 yıldır faaliyet gösteren Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), fotoğrafın yaygınlaşması, fotoğrafçıların dayanışma ve işbirliğinin sağlanması, kuramsal ve teknik gelişmelerin izlenebileceği platformların oluşturulması amacıyla aralıksız olarak etkinliklerini sürdürüyor. Türkiye’nin ilk ve tek “kamu yararına çalışan fotoğraf derneği” unvanını elinde bulunduran AFSAD, 1991 yılında “kamu yararına çalışan kurumlar” arasında kabul edildi. AFSAD fotoğrafa gönül veren üyeleri ile Ankara Bestekâr Sokak’taki adresinde faaliyetlerini sürdürüyor. AFSAD, kuruluşundan bu yana Türkiye’de fotoğraf sanatının yaygınlaştırılması için aralıksız eğitim çalışmaları yapıyor. Faaliyet alanları kapsamında fotoğraf seminerleri, ulusal ve uluslararası sergiler, söyleşi ve gösteriler, kısa film ve belgesel yapım seminerleri ve çok sayıda proje gerçekleştiriyor.

AFSAD, Fotoğraf Sanatı Federasyonu, GESAM, Sivil Toplum Kuruluşları Birliği ve Ankara Kültür Platformu’na üyedir; Sanatçılar Kurultayı delegesidir ve Eğitim Hakkını Savunma Komitesi’nin destekçi üyesidir. İlk yıllarında fotoğraf temelli etkinlikler gerçekleştirmekle işe başlayan AFSAD, aynı zamanda bir sivil toplum kuruluşu olmanın gerekliliklerini yerine getirerek, günün koşullarına paralel, toplumsal konulardan ilham alan etkinlikler de yapıyor. Yurt içi ve dışında birçok önemli sergi, gösteri ve projeye imza atan AFSAD, sanatı sergi salonlarından çıkartarak, geniş halk kitlelerine ulaştırmak gibi alternatif bir anlayışı ilke edinip, 2002 yılından beri sokak sergilerini yeniden düzenliyor. Fotoğraf sanatının toplumsal işlevini yerine getirme ilkesiyle kurumsallaşan AFSAD, fotoğrafla ilgili her türlü çalışmaya kucak açarak, sergi ve gösterilerde izleyicilerle fotoğrafı buluşturuyor. Dergiler yayımlayarak ve kuramsal çalışmalar yaparak sempozyumlar düzenliyor. Kaybolan Değerlerimiz, Ankara, GAP Projesi, Çalışan Çocuklar ve bunun gibi pek çok toplumsal konuda belgesel projeler yürütüyor.

Skip to content