1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Portreler
  4. /
  5. Agora Derneği Suriyeli mültecilerin...

Agora Derneği Suriyeli mültecilerin durumunu incelemek üzere Lübnan’daydı

Agora Derneği #SivilDüşün desteğiyle Lübnan’daydı. Dernek, Suriyeli mültecilerin; özellikle de kadın, çocuk ve LGBTİ+ grupların durumunu inceleyerek Türkiye’de benzer gruplarla neler yapılabileceğiyle ilgili bilgi alışverişinde bulundu. Agora Derneği’nin Lübnan ziyaretine ilişkin hazırladığı rapordan satır başlarını ve raporun tam metnini aşağıda bulabilirsiniz:

Lübnan’da mültecilerin tarihi

Agora Derneği raporda Lübnan’ın bağımsızlığını ilan ettiği 1943 yılından bu yana, ülkede bulunan mültecilerin tarihini özetliyor. Ülkede en yoğun nüfusa sahip Filistinli mültecilerin hem sosyo-ekonomik yapısı hem de Lübnan toplumundaki yeri hakkında özet bilgiler veriyor.

Lübnan’da mülteci mevzuatı

Derneğin ülkede yer alan mültecilerle ilgili öncelikli verileri derlediği mevzuat bölümünde, çalışma izinlerinden ikinci nesil mültecilerin doğumdan gelen haklarına kadar çeşitli konularda bilgiler yer alıyor.

Mülteciler için kamu hizmetleri

Kamusal hizmetler bölümünde, Lübnan’ın hem vatandaşları hem de mülteci gruplar için sunduğu hizmetlerin kısa bir incelemesi var. Derneğin araştırmasına göre, “Kamusal hizmet ağının iyi yapılanmadığı, kamusal hizmetlerin 90’lı yıllardan itibaren büyük oranda özel sektöre ve yerel birliklere devredildiği Lübnan’da mültecilerin yanı sıra nüfusun en yoksul kesimlerinin de kamusal hizmetlere erişimi oldukça kısıtlı.”

Kadın, çocuk ve LGBTİ+ mülteci grupları

Agora Derneği’nin incelediği en önemli konulardan birisi de anahtar mülteci grupları. Zorla evlendirmeler, ayrımcılık pratikleri ve Lübnan yasaları önünde dezavantajlı grupların konumu bölümün dikkat çeken alt başlıklarından.

Agora Derneği’nin hazırladığı raporun tam metnini görüntülemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:

https://www.sivildusun.net/wp-content/uploads/2019/04/Agora-Derneği-Lübnan-Raporu.pdf

Skip to content