1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu,...

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, sivil düşünen ve sivil hareket eden aktivistler ve sivil toplum örgütlerine yönelik yeni bir destek programı başlattı.

Sivil Düşün AB Programı, 16 Nisan Salı günü, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunda, tüm Türkiyeden yüzün üzerinde sivil toplum temsilcisinin katılımıyla gerçekleşen ve internet üzerinden canlı yayınlanan açılış töreninde tanıtıldı. Sivil Düşün AB Programının açılış toplantısına ev sahipliği yapan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert, konuşmasında programı şöyle tanıttı:

Bugün, AB ve Türkiye’deki Sivil Toplum yeni bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta, hep beraber, ortak düşlerimizi gerçekleştirmeyi umut ediyoruz Sivil Düşün” düşlerinizi gerçeğe dönüştürmek için kullanabileceğiniz bir araç.”

  Büyükelçi Ripert, Sivil Düşün programının aktif bireyler, gönüllüler ve STÖ’lerin katkılarıyla hazırlandığını, ve bugüne kadar gerçekleştirilen programlardan çok farklı, esnek ve yenilikçi bir yapıya sahip olduğunu da dile getirdi.   Sivil Düşün AB Programı, önümüzdeki dört yıl boyunca, toplumsal ve kolektif hayatı ilgilendiren alanlarda aktif olan bireylerin ve sivil örgütlerin ihtiyaçlarına, zamanında ve kolay çözüm bulmayı hedefliyor. TANIŞ, KATIL, DESTEK AL, TANIT sloganlarıyla Sivil Düşün AB Programı, Türkiye’deki tüm sivil toplum aktörlerini, sunulan desteklerden faydalanmaya davet ediyor. Program kapsamındaki  destekse üç ana başlık altında toplanıyor:  

AKTİVİST PROGRAMI

Sivil Düşün AB Programı, Türkiyede bağımsız veya bir sivil toplum örgütü bünyesinde toplumsal çalışmalar yürüten aktivistlere destek veren ilk program olma özelliğini taşıyor. Konferans, seminer, çalışma ziyareti veya benzeri organizasyonlar düzenlemek veya katılmak, diğer sivil toplum örgütleriyle bir araya gelmek, kampanya ve lobi faaliyetleri düzenlemek veya teknik uzmanlık desteği almak isteyen aktivistler, diledikleri zaman programa başvurabiliyor. Başvurular aylık olarak değerlendiriliyor, destek alan projeler www.sivildusun.eu web sitesinde yayınlanıyor, destek alamayan başvurular içinse, uzman ekip tarafından, başvurunun geliştirilerek, tekrarlanması için başvuru sahibine teknik danışmanlık yardımı sunuluyor.

KÜÇÜK HİBELER

Programın bu destek bileşeniyle, alanında aktif olarak çalışan sivil toplum örgütlerinin acil ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Salon kiralamadan, teknik ekipman teminine, bilinçlendirme kampanyası düzenlemekten, uzman desteğine bir çok acil ihtiyaç için küçük hibelerden faydalanmak mümkün.

SİVİL TOPLUM AĞ VE PLATFORMLARINA DESTEK

Sivil Düşün AB Programının hayata geçireceği bir diğer ilk de, sivil toplum örgütleri, gönüllüler ve aktivistleri bünyesinde toplayan sivil toplum ağları ve platformlarının desteklenmesi. Programın bu ayağında, ulusal, bölgesel, yerel ve tematik çalışma alanlarında aktif olan veya yeni kurulacak çatı örgütler bu destekten faydalanabiliyor. Avrupa Birliği ve bu örgütler arasında yapılacak ortaklık anlaşmalarıyla, daha fazla sivil toplum örgütü, gönüllü ve aktivistin, toplumsal hayata katılımını sağlamak İÇİN çatı örgütlerin gerçekleştirdiği çalışmalar destekleniyor.   Radyo ODTÜ Modern Sabahlar Programının sevilen üçlüsü Fahir-Ege-Oktay’ın renkli sunumlarıyla gerçekleşen açılış ve tanıtım programında, sivil aktivist hareketin önemli sembollerinden biri olan, Taraf gazetesi yazarı Esmeray’ın sergilediği Cadı’nın Bohçası adlı gösterdi büyük ilgi topladı.   Programla ilgili detaylı bilgiye, başvuru kılavuzları ve formlarına www.sivildusun.eu adresinden ulaşılabilir. Açılış etkinliği video görüntüleri, fotoğrafları http://sivildusun.eu/fotograf-galerisi/ adresinde basın mensuplarının kullanımına sunulmuştur.

  ——————————————————BASIN BÜLTENİ SONU——————————————————

 

EDİTÖRLER İÇİN NOT

 

Avrupa Birliği‘nin Sivil Topluma Desteği

Avrupa Birliği, insan hakları ve hukukun üstünlüğü temeline dayalı demokratik toplumun güçlendirilmesini destekler. Çoğulculuğa bağlı demokratik bir toplumun temel taşlarınınsa, siyasi gündemi ve kamusal tartışma ortamını zenginleştiren sivil toplum hareketlerinin oluşturduğuna inanır.   Avrupa Birliği, bu amaçla, Türkiye’de politika oluşturulmasından, yasal gündemin belirlenmesine bir çok alana bireylerin aktif katılımına destek olur.   Öte yandan, katılım sürecinin aday ülke ile AB arasında hükümetler seviyesinde yürütülen teknik görüşmelerle kısıtlı kalmaması ve toplumların birbirine entegrasyonuna da katkıda bulunan ve  kamuoyu desteğiyle yürüyen bir süreç olmasında sivil toplum kilit rol oynamaktadır.   Bu nedenlerle, Avrupa Birliği, Türkiye’de sivil toplumun güçlendirilmesini, müzakere sürecinin önemli bir ayağı olarak görür. Aday ülke olarak Türkiye’ye sağlanan AB mali yardımlarının öncelikli alanlarından birini de, sivil toplum desteği oluşturur. 2005 yılından bu yana yürütülen çalışmalar doğrultusunda, Avrupa Birliği aday ülkelerde sivil topluma yönelik desteklerini arttırmıştır. Bu bağlamda Türkiye özelinde sivil toplumun gelişmesine yönelik Avrupa Birliği desteği için yol gösterici ilkeler katılımcı bir yaklaşımla geliştirdi. Sivil Düşün AB Programı da, bu ilkeler doğrultusunda tasarlanan destek araçlarından birini oluşturmaktadır. Avrupa Birliği’nin sivil toplum alanındaki diğer destek araçları ve yol gösterici ilkelerine, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu web sitesinden (www.avrupa.info.tr) ulaşılabilir.   Sivil Düşün AB Programı Sivl Düşün AB Programı, farklı konularda aktif olarak çalışan aktivistler, sivil toplum örgütleri, sivil ağlar ve platformları hibe programları ve çalışmalarını farklı kanallar aracılığıyla tanıtılmasına destek veren yenilikçi, esnek ve katılımcı bir programdır. Programın detayları, destek araçları, başvuru rehberleri ve formlarına www.sivildusun.eu adresinden ulaşılabilir, veya info@sivildusun.eu mail adresi üzerinden program ekibiyle iletişime geçilebilir. [vc_button title=”Basın bültenini indirin” href=”http://sivildusun.eu/wp-content/uploads/2013/04/SD-AFTEREVENT17042013-2.docx” color=”btn-info” size=”wpb_regularsize” icon=”none” target=”_self” el_position=”first”] [vc_button title=”Delegasyon Başkanı’nın Açılış Konuşmasını İndirin” href=”http://sivildusun.eu/wp-content/uploads/2013/04/Jean_Maurice_Ripert_Speech-Sivil-Dusun-TR-Fınal.doc” color=”btn-info” size=”wpb_regularsize” icon=”none” target=”_self” el_position=”last”]

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content