1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Barınak Hep Beraber Almanya...

Barınak Hep Beraber Almanya izlenimleri: ‘Barınaklar nasıl olmalı?’

#SivilDüşün desteğiyle Almanya’daki barınaklarda hayvanların koşullarını incelemeye giden Barınak Hep Beraber’den Burcu Çağlayan, seyahatindeki izlenimleri Sivil Düşün için yazdı. Burcu Çağlayan’ın Almanya’daki barınakların durumunu, Türkiye’deki iyi örnekleri ve barınak koşullarının geliştirilmesine dair önerilerini  içeren yazısını aşağıda bulabilirsiniz:

Barınak Hep Beraber / Almanya

“Besleme gönüllüsü olarak barınak ve besleme alanlarında gönüllü çalışmalar yaparken, “iyi bir barınak nasıl olmalı? sistem nasıl kurulmalı? sorularıma cevap bulmak ve doğru örnekleri yerinde incelemek için sivil düşün desteği ile Almanya’yı ziyarete gittim.

Bir barınak nasıl olmalı?

Öncelikle bir barınak standartlara uygun olmalı!

Standart; binanın, yalıtımın, hayvanların barınma koşullarının doğru olması, metrekareye düşen hayvan sayısının, bakım hizmetlerinin ve günlük rutinlerle beslemenin belli kurallar doğrultusunda uygulanması gereken bir modeldir. Türkiye’de barınakların çoğu toplama kampı görünümündedir, standartları yoktur! Barınaklarda hayvanların yaşam koşulları “olması gereken” standartların çok gerisinde bulunmaktadır.

Sorun nereden başlıyor?

Tüm canlıların yaşamı birbiriyle dengeli olmalı. Hayvanlar doğru koşullarda yaşatılmazsa, insanlar doğru yaşayamaz, insanlar ve hayvanlar olması gerektiği şartlarda yaşamazsa, şehirler var olamaz!

Sorunun başlangıcı hayvanlara bakış açısı! Almanya’da hayvanlar eşya statüsünde değil. Hayvan hakları anayasa içerisinde yer alıyor. Bu konuda 1842’den beri faaliyet gösteren Almanya Hayvanları Koruma Derneği 174 yıl önce; atlara kötü muamele edilmesinin önlenmesi, mezbahalarda hayvanların uyutulmadan acı çektirerek kesiminin engellenmesi ve gençlerin mezbahalarda kesimden etkilenmemesi için kurulmuş. 174 yıl önce kurulma nedenleri bile hâlâ “bazı” ülkelerde önemsenmeyen detaylar.

Almanya’da neler gördüm?

Bir hayvanın yaşam alanı ne kadar olmalı? Bunun için bir standart belirlenmiş mi?

Bu konuyu şu örnekle anlatmak isterim: Şarap kadehlerinde satılan beta balıklar Almanya’da yasak! Almanya’da bu bile hayvana yapılan eziyetten sayılabiliyor.

Almanya’da yasalarla belirlenmiş olarak; bir insanın yaşam alanı 12 metrekare. 20 m2 evde 2 kişi yaşayamıyorsunuz. Eviniz en az 24 m2 olmalı.

Bir barınakta, hayvan sayısı neye göre hesaplanıyor?

50 cm’ye kadar olan köpekler için: 6 m2

65 cm’ye kadar olan köpekler için: 8 m2

65 cm üzeri köpekler için: 10 m2 yer sağlamanız gerekiyor.

Köpeğin yavruları olursa metrekare artıyor.

Gezdiğim tüm barınaklarda kafesler bu ölçüye göre düzenlenmiş durumdaydı. Hayvanların bahçe ve iç alan olmak üzere iki bölümü vardı. Beni en çok etkileyen şey ise iç alanda kalorifer sisteminin olduğunu görmekti. Almanya barınaklarında köpekler soğuktan donarak ölmüyordu!

Almanya’da hayvanların hepsine çip takılması zorunlu! Böylece kaybolan hayvanların yüzde 90’nı kayıt sistemi nedeniyle sahibine kavuşturuyorlar.

Almanya’da evinizde bir hayvan besliyorsanız muhtara onun da kaydını yaptırıyor, yıllık vergi ödüyorsunuz. Eğer sahiplendirme yaparsanız, yeni sahibi de muhtara giderek kaydını yaptırarak sahiplendirmeyi yasallaştırmak zorunda!

Barınaklarda hayvanlara dokunmanız yasak! Çünkü hayvanlara sizden veya onlardan hastalık bulaşabilir. Buna saygı göstermenizi bekliyorlar.

Hayvanların hikâyelerini cam kapılı kafeslerin üzerinden okuyabilirsiniz. Nerede bulundu? Yaşı kaç? Nasıl huylara sahip? Özel bir hastalığı bulunuyor mu? vb. detaylarla onları tanıma fırsatınız var. Türkiye’de barınaklarda yaşayan köpeklerle ilgili böyle bir kayıt tutulmuyor, hikâyeleri hiçbir zaman bilinmiyor.

Barınaklarda hayvanları beslemeniz yasak! Çünkü hepsi ayrı hastalıklara sahip, farklı mamalarla besleniyor olabilir. Bağış yapabilirsiniz.

Barınaktaki hayvanlar için gönüllü mü olmak istiyorsun? Saat 9-16 arası için arayıp rezervasyon yapabilirsin. Her gün gönüllüler gelerek onları dolaştırarak sosyal hayata alıştırıyor, kafeslerine geri döndüklerinde gönüllü imza defterine imzasıyla beraber not tutuyor: “Bobi bugün arabalara havladı!”

Barınakta neler var?

Akupunktur, dorn terapi, elektro terapi, kas eğitimi, check-up, masaj ve köpek fitness’i benim gördüklerimdi.

Barınaktaki hayvanların yüzde 80’ni en fazla 6 ay içinde sahipleniliyor. Sahiplenmek istediğinizde, o hayvanla en az 3 haftalık bir oryantasyon programına katılıyorsunuz. Hayvanın size ve sizin ona alıştığınızı görmeden sahiplendirme yapılmıyor.

Almanya’da hayvan dükkanları olmadığı için barınaktan sahiplenebiliyorsunuz. Eğer cins/ özel ırk istiyorsanız, bunun için şecereli hayvanların büyütüldüğü devlet onaylı çiftlikleri ziyaret edebilirsiniz.

Barınakların yüzde 25’i belediye, yüzde 75’i bağışçılar sayesinde ayakta duruyor.

Barınaklarda tanıtım toplantıları yapılıyor. Hayvanlarla beraber, kreşler ve huzurevlerine düzenli ziyaretler yapılıyor.

Barınaklara kürkle girmek yasak!

Türkiye’de iyi örnekler var mı?

Türkiye’de önemli bir sorun olan hayvan hakları ve barınaklar konusunda birçok kötü örnek olduğu gibi, iyi gelişmeleri de görmek mümkün. Bireysel veya dernek olarak sokak hayvanlarını unutmayan, binbir emekle besleme yapan iyi yürekli insanları unutmadan, iyi örnekleri paylaşmak isterim.

Angel’s Farm Sanctuary

İzmir’de bulunan, Türkiye’nin ilk ve tek kurtarılmış hayvan barınağı.

Barınak toplamda yaklaşık 760 hayvana ev sahipliği yapıyor. 6 inek, 1 boğa, 6 koyun, 3 koç, 16 keçi, 57 köpek, 400 tavuk ve horoz, 60 ördek ve kaz, 50 tavşan, 150 kedi, 2 at, 7 eşek, 10 güvercin, 2 tavus kuşu 10.000 metre karelik bir alanda yaşıyorlar.

Kurtarılan hayvanların bazıları yaralı olarak, bazıları kesimhanelerden kurtarılmış olarak, bazıları ise engelli olarak barınağa getirilmişler.

Boğaziçi Üniversitesi Barınma Merkezi (BUPAWS)

66 köpeğin şefkatle bakıldığı ve iskân edildiği barınma merkezi, Boğaziçi Üniversitesi kampüsü içindeki yeşil alanda konumlanmıştır. Barınağın yönetimini Boğaziçi Üniversitesi Doğal Hayatı Koruma Komisyonu kontrolündedir. Bağışlarla ayakta duran merkez, koruyucu aile programı ile üniversite kampüsünde dolaşan köpeklerin bakımı sürdürüyor. Hisarüstü’nde, hayvansever uygulamaları esnaf arasında yaymak ve sokak hayvanlarının güvenliğini arttırmak için projeler üretmeye başladılar. Hayvansever esnaf dükkanına sticker yapıştırarak sokaktaki bir hayvana bakması teşvik ediliyor.

Flight Buddy Turkey

Türkiye’deki zor durumda olan sokak hayvanlarını sahiplendirip yurt dışına gönderen gönüllü insanlardan oluşan grup. Uçuş gönüllüleri bularak barınak ve çöplüklerden kurtarılan hayvanları yeni sahiplerine ulaştırıyorlar.”

Skip to content