1. Anasayfa
  2. /
  3. Kampanyalar
  4. /
  5. Barışın temel ilkesi nedir?

Barışın temel ilkesi nedir?

Ece Aydan Göbüt*

İnsanlığın varoluşundan bu yana hep gereksinim duydukları, genelde oluşumu için hep düşünsel ya da eylemsel uğraşı içinde oldukları en büyük olgu “barış” olmuştur. Barış aynı zamanda eşitlik ve mutluluk demektir. İnsanların elindekiyle hiçbir zaman mutlu olamadığını düşününce barış epey bir önem kazanıyor bizim için. Zaten tarihte bu kadar acı izler bırakan savaşı istemez kimse. Herodotos, “Kimse savaşı barışa yeğleyecek denli duygusuz değildir” der. Ve bu sözü ile düşüncelerimizi doğru kelimeler ile ifade etmiş olur. Jean Giraudoux ise barışı “iki savaş arasındaki kesinti” olarak tanımlar. Onun bu sözü benim aklıma Truva Savaşını getiriyor. Niçin bu savaş başladı? Paris güzel Helen’i kaçırdığı için mi? Yoksa Agamemnon uzun zamandır istediği Boğaz kontrolünü ele almak istediğinden mi? On yıldan fazla süren ve pek çok şehir devletinin katıldığı bu savaşı böyle romantik bir nedene bağlamak da son derece romantik olur.

Krallar, sultanlar, devlet başkanları, başbakanlar… Ellerinde ne kadar yetki olursa olsun savaşı halklarının gözünde meşrulaştırmak, halkı bu savaşa ikna etmek zorundadır. Çünkü insanlar barıştan vazgeçmek, onlar yerine ölmek istemeyecektir.

Truva’dan bu güne doğru gelin. Barışa hasret Ortadoğu’ya bakalım. Irak’a demokrasi getirmek, İran’daki nükleer silah yapımına engel olmak için çıkan savaşların altında yatan gerçek sebep nedir? Arap Baharı ne oldu da kışa döndü? Bence bu soruların yanıtı Jean-Paul Sartre’da. ‘’Savaşı zenginler çıkarır, fakirler ölür.” Fakirlerin yani halkın ölmesi için de inanması gerekir. Çünkü savaşın temel ilkesi zenginlerin çıkarıdır.

Barışın temel ilkesi nedir? Ben söyleyeyim. Barışın temel ilkesi insan sevgisidir, genel anlamda tüm insanları, insanlığı sevebilmektir, kendi türüne ve diğer türlere saygı duyabilmektir.

*Ece Aydan Göbüt, Sivil Düşün AB Programı’ndan yararlanmış çocuk aktivisti.

Skip to content