1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. “Bir Daha Asla! Geçmişle...

“Bir Daha Asla! Geçmişle Yüzleşme ve Özür” Sergisi Dijital Platforma Taşındı: www.birdahaasla.org

Açık Toplum Vakfı tarafından, Anadolu Kültür ile işbirliği içinde, hazırlanan “Bir Daha Asla! Geçmişle Yüzleşme ve Özür” sergisinin modern internet teknolojileri ile hazırlanan “dijital versiyonu” (www.birdahaasla.org ) açıldı. Türkiye’de web tasarımı açısından içinde pek çok ilki barındıran ve öncü bir müze-sergi konsepti olarak tanımlanan bu online serginin, İngilizce versiyonu sayesinde ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da toplumsal barış için bir rehber, bilgi kaynağı ve duyarlılık platformu olması hedefleniyor.

Türkiye kamuoyundaki güncel tartışmalara da katkıda bulunmak üzere hazırlanan “Bir Daha Asla! Geçmişle Yüzleşme ve Özür” sergisi 2013 yılı Kasım ayında İstanbul’da Depo Sergi Salonu’nda açılmış ve kamuoyunda büyük ilgi çekmişti. Sergide, dünyada çeşitli toplumların geçmişlerinde yaşanan çatışmalar, toplu cinayetler ve soykırımlarla nasıl yüzleştikleri, fotoğraf, belge, belgesel, video ve tanıklıklar ile anlatılıyor; devlet başkanlarının devlet ve toplum adına mağdurlardan nasıl özür dilediklerinin örnekleri sunuluyor.

“Bir Daha Asla! Geçmişle Yüzleşme ve Özür” sergisinin tüm dünyada daha geniş kesimlere ulaşması için gerçekleştirilen bu online sergi, “Açık Toplum Vakfı” ve “Ocelott Etkileşimli İletişim” ekibinin çalışmalarıyla ileri internet teknolojileri kullanılarak hazırlandı. Akıllı mobil cihazlar ve tablet bilgisayarlarla da uyumlu tasarımı ve teknolojik alt yapısı ile dijital ortama taşınan “Bir Daha Asla! Geçmişle Yüzleşme ve Özür” sergisi online müzecilik ve online sergi uygulamaları açısından dünyadaki öncü örneklerin tüm standartlarını taşıyor.

Serginin dijital dünyaya taşınmasıyla ilgili bir açıklama yapan Açık Toplum Vakfı Genel Sekreteri Gökçe Tüylüoğlu şunları söyledi: “Bir Daha Asla! Geçmişle Yüzleşme ve Özür” online sergisinin zamanla daha da geliştirilmesini ve hazırladığımız İngilizce versiyonuyla, ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da toplumsal barış için bir rehber, bilgi kaynağı ve her şeyden önemlisi de duyarlılığın artması için bir platform oluşturmasını diliyoruz.”

www.birdahaasla.org, Interactive Media Awards (IMA) tarafından da “Association” kategorisinde “Outstanding Achievement” ödülüne layık görüldü.

Interactive Media Awards (IMA), 1998 yılından bu yana verilen dünyanın önde gelen dijital yayın ödüllerinden biri olarak tanımlanıyor. Merkezi New York, ABD’de olan Interactive Media Council’in düzenlediği global çaptaki bu yarışmada, genel konsept, içerik, görsel tasarım, programlama ve kullanıcı deneyimi yönünden başvurular değerlendiriliyor. Bu ödülü geçtiğimiz yıllarda alan kurumlar arasında National Geographic Society, Carnegie Endowment, Bill Gates Annual Letter, Amnesty International, UNICEF gibi örnekler bulunuyor.

Sergiyi gezmek için tıklayınız: www.birdahaasla.org

Skip to content