Bizi bağlayan şeyler: Hatır, üretim, hareket

salgın ataletini yenmek için hareket 

Dans Daima İnisiyatifinden Muzaffer Evci ile tanışın: Muzaffer ve ekibi, salgının en şiddetli günlerinde duyurduğumuz Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteğiyle, 65 yaş üstü bireyleri ataletten kurtaracak videolar üretti.

Yaşlı yurttaşların, hareketin gücüyle sağlıklarına kavuşmalarına aracı olmak istediler. Daha da önemlisi onların bu zor günlerde, kendilerine değer verildiğini, hatırlandıklarını, önemsendiklerini yeniden hissetmelerine vesile olmayı umdular.

🤸‍♀️Bütün bunları başardılar da. Dans Daima’nın şimdi uzmanlarca referans gösterilen kocaman bir video kütüphanesi ve kendilerine iyileşme hikayelerini ileten sayısız takipçisi var. Nasıl yaptılar, ne hissettiler, kimlere dokundular? Gelin kendi hikayelerini bize, Muzaffer anlatsın:

Herkes gibi bizler de eve kapanmıştık tam bir yıl önce. İlk günlerin şaşkınlığını atınca, virüsle nasıl baş edeceğimizi düşünmeye başladık. Bu arada 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı geldi. Önce koruma amaçlı olduğunu düşündüğümüz bu uygulamada bir sakınca görmedik. Fakat yasaklar uzayınca ve yaşlı yurttaşlarımız yaşamlarını kaybetmeye devam edince durumun ne kadar vahim olduğunu fark ettik. Aralıksız üç ay evde kalan yaşlılarımız fiziksel ve ruhsal olarak çok yıpranmışlardı. Yasaklar açıkça vatandaşlık haklarının ihlaliydi. Üstelik bir yararı da yoktu.

Daha önce Dans Daima İnisiyatifi olarak yine Sivil Düşün’ün desteğiyle yaşlılık ve hareket üzerine bir çalışma hazırlamıştık. İlk projemizde yaşlı bakım merkezlerinde çalışırken önemli bir deneyim ve duyarlılık kazanmıştık. Salgın ilerlediğinde Avrupa’da bazı yaşlı bakım merkezlerinde insanların ölüme terk edildiği görünce çok üzüldük. Bu arada Sivil Düşün çok yerinde bir hareketle Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği için duyuruya çıktı. Program, daha çok video yapımlarla dijital ortamlardan topluma ulaşmayı hedefliyordu. Yapım işi bizim hakim olduğumuz bir alandı. Ben TRT’de prodüktör olarak uzun yıllar çalıştım. Görünen o ki, salgın işi uzayacak ve yaşlılar uzun süre daha evlerde kalacaktı. Biz de yaşlılarımızı evlerinde sağlıklı tutacak çözümler üretmek için Haydi Zıpla adlı projemizi hazırladık. Projemiz kabul olunca hem yaşlıların sorunlarını duyurmak hem de katılımcılarımızın desteğiyle yaşlılarımızı harekete özendirici yapımlar üretmek için işe koyulduk.

Ankara, İzmir ve Eskişehir’deki çekimlerle 26 adet video ve 40 dakikalık bir belgesel hazırladık. Spor Bilimleri hocaları, psikiyatristler, doktorlar, yöneticiler, dansçılar, beden pratikleri eğitmenleri, yaşlı temsilcilerinin ve İnisiyatifimizin üyelerinin yer aldığı filmlerimizi Dans Daima adlı Youtube sayfamızdan yayımladık. Geniş çaplı bir video kütüphane oluşturduk. Reklam desteği ve sosyal medya paylaşımlarımızla filmlerimiz geniş çevrelere ulaştı. Arada bir izlenme oranlarını kontrol ediyorum, filmlerimiz halen izlenmeye devam ediyor, sayılar günlük artıyor. Yaşlıların hareket aracılığıyla sağlıklarına kavuşmaları için yaptığımız filmler şimdi referans oldu birçok çevre için. Fizyoterapistler, akademisyenler, sosyal hizmetler ve spor çevrelerinin filmlerimizi izlediğini ve izlettirdiğini duyuyoruz. Kanalımızın referans olması, hala izlenmesi bizi çok mutlu etti.

Bu filmler sayesinde yaşlı yurttaşlarımız kendilerine değer verildiğini, hatırlandıklarını ve önemsendiklerini anladılar. Ayrıca sağlıklı kalmak ve virüsten korunmak için hareket etmenin önemini de kavradılar. Her yaştan, herkesin uygulayabileceği örnek çalışmalar yayınladık. Hareketi ve dansı ön plana çıkardık. Hareket Hayattır sloganını kullandık, mottomuz ise Hareket Sağlıktır idi. Her yaşta kişilerin egzersiz yapabileceğini ve dans edebileceğini gösterdik.

Ayrıca Instagram ve Facebook sayfamızda projemiz ile ilgili paylaşımlar yaptık. Kısa metinler ve fotoğraflarla konuyu hep gündemde tuttuk. Dijital infografikler, afişler ve broşürler hazırladık. Bu proje bir yapımcı, bir dansçı/performansçı ve bir hukukçudan oluşan İnisiyatifimiz için gurur verici bir çalışma oldu. Ayrıca bizim için çok öğretici idi. Böylesine kritik bir zamanda zor şartlarda bu çapta bir işi kotarabileceğimizi gördük.

Bu zor dönemde Sivil Düşün’ün yaşlı yurttaşlarımız için böyle bir desteği vermesi çok anlamlıydı. Kamunun neredeyse doğru düzgün hiçbir şey yapmadığı bir dönemde inisiyatifler, sivil toplum örgütleri ve aktivistler gayet önemli ve etkili işler yaptılar. Duyarlı bütün çevreler devreye girerek toplum yararına sosyal medyayı kullandılar. Biz de bu süreçte bir açılım sağlayarak dansın ve hareketin önemli olduğunu vurguladık ve mücadeleye farklı bir boyut kattık.

Çok mutluyuz. Sivil Düşün’e, Dans Daima İnisiyatifimizin üyeleri Filiz Sızanlı ve Bülent Önder’e, katılımcılarımıza ve bize destek veren dostlara teşekkür ediyorum. Bu başarı hepimizin…

Skip to content