1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Portreler
  4. /
  5. BM Engelli Hakları Komitesi...

BM Engelli Hakları Komitesi 21. oturumunda ‘Türkiye’de engelli hakları’ konusu tartışıldı

Samsun Engelliler Federasyonu, #SivilDüşün desteğiyle Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesinin 21. oturumuna katılmak üzere Cenevre’ye seyahat etti. Engelliler Konfederasyonu, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği gibi sivil toplum örgütleriyle bir arada oturuma katılan Federasyon, Türkiye’de engelli haklarıyla ilgili gelişmelerin tartışıldığı ilk dört gün temaslar gerçekleştirdi. Samsun Engelliler Federasyonunun ziyarete ilişkin haberini ve Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi (CRPD) Türkiye STK Gölge Raporu bağlantısını aşağıda bulabilirsiniz:

“Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesinin 21. Oturumu”
“Engelli STK’lar 11-14 Mart tarihlerinde yapılan Birleşmiş Milletler (BM) Engelli Hakları Komitesi’nin 21. Oturumu için İsviçre’ye gitti.”

“Cenevre kentindeki BM merkezinde dört hafta sürecek ve toplamda on üç ülkenin görüşüleceği 21. Oturumun ilk dört gününde Türkiye’deki engelli hakları ele alındı. Bu oturumun özelliği; BM Engelli Hakları Sözleşmesi’ndeki yükümlülük gereği BM Engelli Hakları Komitesi’ne resmi Ülke Raporu’nu hazırlayıp sunan hükümetler ile, yine Sözleşmeden doğan haklarını kullanarak Komiteye gölge rapor gönderen sivil toplum örgütlerini bir araya getirmesi.

Engelli Hakları Komitesi, Türkiye’nin resmi raporunu değerlendirmesi sonucunda eksik ve sorunlu bulduğu alanlara ilişkin çok kapsamlı bir soru listesi hazırlamış, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da bu sorulara yazılı yanıt vermişti. Bu süreçte Türkiye’de engelli hakları alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinden gölge raporlar da Komiteye gönderilmişti. Samsun Engelliler Federasyonu olarak Engelliler Konfederasyonu koordinasyonunda geçtiğimiz yılın temmuz ayında 19 STK’nın katılımıyla düzenlediği atölye çalışmasını takiben ayrıntılı bir gölge rapor hazırlayıp Komiteye sunmuştu.

Hak mücadelesini uluslararası alana taşıyarak BM insan hakları mekanizmalarına etkin katılımı teşvik etmek adına önemli olan bu girişim Komite tarafından da çok olumlu karşılanmış ve Konfederasyon ile Komite geçen eylülde video konferans aracılığıyla özel bir görüşme gerçekleştirmişti.”

Samsun Engelliler Federasyonu Sivil Düşün desteğiyle Cenevre’deydi

“Samsun Engelliler Federasyonu 11.03.2019 tarihinde başlayan 21. Oturum için 10.03.2019 tarihinde Sivil Düşün Programının mali desteği ile Cenevre’deki BM merkezine gitti. Birleşmiş Milletlere engelli hakları alanında danışmanlık yapan Uluslararası Engelliler Birliği’nin (IDA) teknik desteğini alan Federasyon ekibi burada hem Komite üyeleriyle tanışıp etkili bir savunuculuk ve lobicilik yaptı hem de diğer ülkelerden gelen STK temsilcileriyle deneyim paylaşma şansı buldu.

11 Mart Pazartesi günkü açılış ve hazırlık toplantısının ardından 12 Mart Salı sabahı Engelliler Konfederasyonu Başkanı Avukat Turhan İçli, Samsun Engelliler Federasyonu başkanı Mehmet Akbulut, Türkiye Engelsiz Yaşam Sosyal Hizmet Vakfı (TEYVAK) Yönetim Kurul Üyesi ve Konfederasyonun danışmanı Ayşe Sarı ve Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği temsilcisi Anıl Gencelli, 13 Mart Çarşamba günü Eşit Haklar İçin İzleme Derneği Genel Koordinatörü Nejat Taştan oturumlarda birer konuşma yaptılar. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin engellilik danışmanı Victoria Lee ile bir araya gelindi. Bu buluşmayı, Komite’nin ülke raportörleri Imed Chacker ve Laszlo Lobascy ile yapılan özel toplantı izledi. 13 Mart Çarşamba günü Komite Türkiye’den giden resmi heyeti dinledi.

Resmi heyette Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ve uzmanlar başta olmak üzere 20’nin üzerinde katılımcı vardı. Sivil toplum örgütlerini ise 21. Oturumda Engelliler Konfederasyonu, Samsun Engelliler Federasyonu, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Sağlık Hizmetleri Sendikası, Türkiye Spina Bifida Derneği, Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği, , Samsun Engelli Kadın Derneği ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği temsil etti.

Gölge Rapora buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.”

Skip to content