1. Anasayfa
  2. /
  3. Avrupa Birliği'nden Haberler
  4. /
  5. ‘BM İnsan Hakları Komitesi...

‘BM İnsan Hakları Komitesi ve İzleme Olanakları’ webinarına davetlisiniz

Etkiniz AB Programı’nın uluslararası insan hakları mekanizmaları konusunda uzmanlarla gerçekleştirdiği webinarların altıncısı ‘BM İnsan Hakları Komitesi ve İzleme OlanaklarıSoru Listesi Hazırlama, Raporlama, Bireysel Başvuru’ başlığı altında 10 Mayıs 2021, Pazartesi günü saat 17:00’de düzenlenecek. 

BM İnsan Hakları Komitesi, Turkiye’nin 2003 yılından bu yana taraf olduğu BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin izleme organıdır. İnsan hakları örgütlerinin raporlamasına açık bu uluslararası mekanizmayı ne yazık ki Turkiye’den oldukça az sayıda insan hakları örgütü kullanıyor. Bu sebeple Etkiniz, hangi insan hakları izleme olanakları olduğunu konuşmak için Komite ile yakın çalışan ve Komite’ye erişme talebi olan diğer STÖlere destek olan Medeni ve Siyasi Haklar Merkezi’nden Làzarie Eeckeloo’yu konuk edecek.

BM İnsan Hakları Komitesi Temmuz 2021’de Türkiye Hükümeti’ne göndereceği “Endişe Duyulan Alanlar” ile ilgili sorularını belirlemeye yardımcı olması için STÖ’lerden 21 Mayıs 2021 tarihine kadar kısa bilgi notları ve sorular bekliyor. Komite’ye soru listesi hazırlama, raporlama ve bireysel başvuru süreçlerinin nasıl yürütüldüğüyle ilgili sorularınıza webinarda yanıt bulabilirsiniz.

Etkiniz webinarında hem BM İnsan Hakları Komitesi’nin işleyişiyle ilgili bilgi sahibi olacak hem de Komite’nin Türkiye’den STÖ’lere yaptığı 21 Mayıs 2021 son tarihli çağrının detaylarını öğrenebileceksiniz.

Detaylı bilgi ve kayıt olmak için tıklayın.

Skip to content