1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Burada çok şey değişti...

Burada çok şey değişti | askıda gıda

Sivil Düşün destekleri, hakları yaşatan tüm çalışmalara açık. Büyük fikir ve kaynakları olmayanlara, kendi yağıyla kavrulan ya da sadece yerelinde tanınan oluşumlara… Bakışıyla, sözüyle, çabasıyla fark yaratanlara… Mahallede ezberleri bozanlara, eski köyü yeni adetle tanıştıranlara, şehre yeni bir film getirenlere… Sivil Düşün, yeni serisi Burada Çok Şey Değişti! ile, orada işleri değiştirenlerin hikayelerini anlatmaya başlıyor.

 

 

ORASI NERESİ? 

Zeytin, börülce, tirit ve höşmerim krallığı Balıkesir’e hoş geldiniz. Şahsen yolunuz düşmediyse bile Ayvalık’ın zeytinyağı bir vesileyle girmiştir evinize. Ya da Cunda’yı gidip seyretmiş, Kazdağlarını yakından koklamış bir arkadaşın sohbeti.

Şehri sevilesi yapan tek unsur güzelim doğası değil, diyor Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Mürsel Bey. Ona göre Balıkesir insanı, zor zamanları kendi gücüyle yönetmekte de usta, ortak iyilik için bir araya gelmekte de zaten öteden beri gönüllü. Siz yeter ki iyi niyetle bir kıvılcım yakın, gerisi kendiliğinden gelir, diye ekliyor.

 

NE DEĞİŞTİ? 

Gerçekten de öyle oluyor. Kent Konseyi, salgının yükselişe geçtiği günlerde neyin nasıl ucundan tutsak da, işini kaybeden, ekonomik bakımdan güçlüğe düşenlere destek olsak diye düşünürken, şehrin buluşma noktası olan semt pazarlarından birine, bir tezgah kurmaya karar veriyor. Kıvılcımı yakıyorlar yani. Marangozhanede özel olarak tasarlanan ve bildiklerimize hiç benzemeyen bu tezgah, pazarın giriş noktasına sessiz sedasız yerleştiriliyor.

Kent Konseyi çalışanları, pazar alışverişlerini yaparken, evlerine iki kilo patates alıyorlarsa, bir kilo da fazlasını koydurup tezgaha bırakmaya başlıyorlar. Bir pazar esnafı, ne için aldınız bu fazladan patatesi, diye soruyor. İmkanı olan dilediğince paylaşsın, ihtiyacı olan çekinmeden alsın diye bir ortak alan açtık, diye anlatıyor Mürsel Bey. Sonra da eliyle tezgahın yerini gösteriyor.

Haberi duyan pazarcı esnafı bu güzel çabayı hemen kendiliğinden sahipleniyor

ve bu sefer kendi ürünlerinden üçer beşer tezgaha armağan etmeye başlıyorlar. Dağdan topladığı kekiği, köyünde yaptığı ekmeği, ufacık sergisine sıraladığı yumurtaları satanlar, gönüllerinden ne koparsa tezgaha bırakıp gidiyorlar. Sonra alışveriş yapanlar da katılıyor bu zincire. Peşi sıra da tüm şehir. Üstelik Kent Konseyi öyle ilanlar verdiğinden, reklamlar yayınladığından, duyurular yaptığından filan da değil. Tezgahın sessiz sedasız yerini alması gibi, incelikle, özenle, gürültü etmeden oluyor her şey.

İhtiyaç sahipleri rencide edilmeden temiz gıdaya ulaşıyor. Kimse ihtiyacı olandan fazlasını almıyor. Tezgahın başına bir iş gelmesin diye başında görevli de beklemiyor bu arada.  Hikaye kulaktan kulağa yayıldıkça, marangozun işleri de artıyor: İki tezgah oluyor size, 25 tezgah.

 

NASIL DEĞİŞTİ?

Kent Konseyi bir de bakıyor ki, belli mahallelerde hayata geçirdiği Askıda Gıda uygulamasına Edremit’te de, Bandırma’da da, daha başka ilçelerde de ihtiyaç var. Hareketi herkes duysun ve payına düşen ilhamı alsın diye bir tanıtım filmi çekmeye karar veriyorlar. Sivil Düşün’ün salgın dolayısıyla açtığı Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteğinden ahberdar olunca hemen  başvuruyorlar. Fikir zaten çok güzel, destekle hazırladıkları film de sosyal medyada yayınlanmaya başlayınca tabi, işin etkisi katlanıyor. Askıda Gıda, Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinde kendi özgün karakteriyle çoğalarak gelişmeye başlıyor. Trakya’dan, Soma’dan, Gaziantep’ten arayanlar, çalışmanızı çok sevdik, biz de kendi bölgemizde uygulamaya karar verdik diyor ve Balıkesir Kent Konseyinin deneyimleri ışığında kolları sıvıyorlar. Hatta inanmazsınız, hareketin şöhreti ülkeyi bile aşıyor. Almanya’da yaşayan Balıkesirli bir girişimci, ben buradan ne yapabilirim diye sorarak desteğe hazır olduğunu söylüyor.

Balıkesir’de gıdalar ortak iyilik aşkına hala askıda. Kent Konseyi, hakları yaşatmak için yalnız kurumlarla değil sivil toplumla da istişare halinde fikir üretmeye, dayanışmaya çağırmaya devam ediyor. Sivil Düşün, oradaki değişime ufak da olsa katkı sunmuş olmanın sevinciyle bu hikayeyi bitiriyor. Onlar ermiş muradına, hepimiz çıkalım kerevetine.

Balıkesir Kent Konseyinin Askıda Gıda kampanyası tanıtım videolarını izlemek için tıklayın.

İllüstrasyonlar: Aslı Alpar

Skip to content