1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Burada çok şey değişti:...

Burada çok şey değişti: Doğayı çocuklara getiren kitaplar

Bu ay biraz daha uzaklara gitmek istedik. Bir an için salgın şartlarında yaşamadığımızı, Ankara’dan Doğu Ekspresi’ne binip yollara düştüğümüzü hayal ettik. Yolculuğun kendisi mi daha büyüleyiciydi, varış durağı mı karar veremedik. Trenimiz durunca, önümüzde tüm ihtişamıyla, kuzeyin ve doğunun kesişiminde, Kafkasya’ya açılan kapı, Kars uzanıverdi. Şehirde tarihin etkileyici izlerini sürebilir; her mevsim ayrı görkemle var olan doğasını seyre çıkabilirsiniz. Ya da Sivil Düşün desteğiyle, şehri ve çevresini değiştirenlerin hikayesine kulak verir, pazarın son saatlerini gülümsemeyle kapatırsınız.

ORASI NERESİ?

KuzeyDoğa, bölgedeki renkli yaban hayat ve biyolojik çeşitiliği korumak, var etmek ve tanıtmak için kurulmuş bir dernek. Hem ormanda, dağda, ve ovadalar hem de masabaşında: Sahada araştırarak elde ettikleri verileri toplumun da yararlanacağı bilimsel çalışmalara konu etmeyi önemsiyorlar. Tabiatla insan nasıl yan yana ve uyum içinde yaşar; yabanla medeniyet nasıl uzlaştırılır; hayvanları korumayı, mecbur bırakıldığımız bir görevi yerine getirir gibi değil, içten gelen bir sevgiyle nasıl başarırız? İşte, KuzeyDoğa ekibinin dert edindiği meseleler bunlar. Ve bu soruların cevaplarıyla ilgili en önce yore halkında bir ufuk açmayı istiyorlar.Tam da bu yüzden, yıllardır okulların kapılarını çalıyor, çocuklar ve gençlere doğa eğitimleri veriyorlar.

NE DEĞİŞTİ?

Ancak malum tüm normallerimizin dönüşüme uğradığı bir dönemden geçiyoruz.

Mecburi eğitimlerin bile aksadığı bu şartlarda, okullarda doğa buluşmalarını gerçekleştirmek de haliyle mümkün olmuyor. Fakat bu, KuzeyDoğalıları durdurmuyor. Çocuklar doğadan uzak kaldıysa, biz doğayı onların evlerine getiririz, diyor ve bunu başarmak için hikayelerin ilhamından yararlanmaya karar veriyorlar. Ayılar, tilkiler, tavşanlar ve daha birçok güzel canlının bize içinden el salladığı bir masal kitabı üretme fikri işte böyle hayata geçiyor.

“Dünya çok büyüktür. Canlılarla doludur. Hepimizin birbirine ihtiyacı var.” diyerek söze giriyor kitap ve başlıyor hayvanlarla bitkilerin doğada üstlendikleri rolleri anlatmaya. Bu rollerin nasıl birbirini destekler nitelikte olduğunu ve insanın müdahalelerinin bu dengeyi nasıl alt üst ettiğini, birbirinden canlı çizimlerle ortaya koyuyor. Basılı hale gelen kitap artık, çocuklarla buluşmak için hazır. Dernek, kitapları okullara ulaştırmak üzere, ilçe eğitim müdürlüklerine gönderiyor.

NASIL DEĞİŞTİ?

Peki hepsi bu mu? Ya görme engelli öğrenciler? KuzeyDoğa, onlar için kitabı sesli betimlemeli hale getiriyor. Hangi okulda kaç görme engelli çocuk olduğunu öğrenerek bu sayıda kaydı, yine okullara ve yetkililere teslim ediyor. Yalnızca Kars ve çevresi değil, Istanbul’daki okullara da gönderimler yapıyorlar. Masal kitabının sesli betimlemeli ve görsel versiyonlarını dijital platformlara yüklediklerinde ise, Kars’ın tilki, domuz ve tavşanları; otları, çiçekleri ve bozkırları, ülkenin dört bir yanındaki çocuklara doğa için sevgi ve bilinç aşılamaya başlıyor. Hem öyle zorla filan da değil. Kuzeyin ve doğunun kesiştiği düzlüklere şöyle bir bakan herkesin taaa en derinlerden hissedeceği o istekle, içtenlikle, iyilikle.

Birbirimize İhtiyacımız Var masal kitabı burada!

 

İllüstrasyonlar: Aslı Alpar

Skip to content