1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı...

Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı Online Eğitici Eğitimi başvuruya açıldı

Genç Mültecileri Destekleme Programı (GMDP) ilk kez dijital ortamda Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı Online Eğitici Eğitimi gerçekleştirecek. GMDP akran eğitmeni olmak ve akranlarına cinsel sağlık üreme sağlığı alanında doğru bilgiyi ulaştırmak isteyenler 2 Haziran Çarşamba günü 23.59’a kadar başvuru yapabilir.

Genç Mültecileri Destekleme Programı (GMDP), Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi ortaklığında, Japonya Hükümetinin finansal desteği  ile ilk kez dijital ortamda gerçekleştirilecek olan Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı Online Eğitici Eğitimi için katılımcılarını arıyor!

Genç Mültecileri Destekleme Programı, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) yürütücülüğünde Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi ortaklığında gerçekleştirilen bir hizmet sunum ve güçlendirme programıdır. Program; Ankara, Diyarbakır, Hatay ve İzmir Gençlik Merkezlerindeki 18-30 yaş arasındaki Türkiyeli, göçmen ve mülteci gençlerin cinsel sağlık üreme sağlığı ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet hizmetlerine erişimlerinin artırılmasını ve bu konularda farkındalıklarının artırarak gençlerin güçlenmesini hedefler.

Genç Mültecileri Destekleme Programı, Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı (CSÜS) ve Hakları konusunda gençten gence öğrenmeyi ve güçlenmeyi hedefleyen akran eğitimleri düzenliyor. Akran eğitimleri; gençlerin CSÜS durumu, vücudumuzu tanıyalım, kondom, aile planlaması, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve erken gebelikler, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, HIV ve AIDS,  toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, haklar ve çocuk yaşta erken ve zorla evlilikler konularında akran eğitmenleri tarafından süpervizyon ile gerçekleşiyor. Şu anda COVID-19 sebebiyle tüm akran eğitimleri dijital ortamda Zoom aracılığıyla yapılıyor.

Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı Online Eğitici Eğitimi; 19-20, 26-27 Haziran, 3-4, 10-11 Temmuz tarihlerindeki 4 hafta sonunda Zoom üzerinden gerçekleşecek ve eğitim süresince Arapça-Türkçe simultane çeviri sağlanacak. En geç 2 Haziran Çarşamba günü 23.59’a kadar linkteki formu eksiksiz doldurarak eğitime başvuru yapılabilir.

Eğitimle ilgili detaylar için tıklayın.

Skip to content