1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Toplumdan Haberler
  4. /
  5. Cinsel şiddet haberleri hakları...

Cinsel şiddet haberleri hakları gözetecek: Görsel arşiv açıldı!

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD), medya ve basın mensuplarının cinsel şiddet haberlerinde hak temelli görsel kullanmalarını teşvik etmek amacıyla csgorselarsiv.org sitesini kullanıma açtı.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, medya ve basın çalışanlarının özellikle cinsel şiddet haberleri yaparken görsel bulmakta yaşadıkları zorluklara bir çözüm olarak ücretsiz ulaşılabilen bir hak odaklı arşiv hazırladı. Dernek temsilcileri düzenledikleri basın toplantısında, hak temelli görsellerin az oluşu; imaj bankalarından, gazetelerin görsel havuzlarından alınan temsili görsellerin cinsel şiddete dair yanlış inanışları yeniden üretmesi, haberlerde kullanılan görsellerin şiddete maruz bırakılanların haklarını gözetmemesine karşı görsel arşiv oluşturma fikrini hayata geçirdiklerini ifade ettiler.

Görsel arşivin kolektif bir çalışmanın ürünü olduğunu belirten Dernek temsilcileri, “Fotoğrafçılar, grafik tasarımcılar, görsel iletişim çalışanlar, aktivistler, karikatüristlerle iki görsel üretim atölyesi gerçekleştirdik, son  atölyeden sonra bir eylem planı hazırladık. Bu plan doğrultusunda bir çağrı yaparak kadın ve LGBTİ+ fotoğrafçılardan fotoğraf istedik. 16 fotoğrafçının katkısıyla bu arşivi hayata geçirme imkanımız oldu.” şeklinde konuştular.

Toplumsal değişim için medyanın dönüştürücü gücünün yadsınamaz olduğunu sözlerine ekleyen Dernek üyeleri, “Cinsel şiddet öğrenilen, normalleştirilen, sosyal yollarla inşa edilen ve aktarılan bir şiddet biçimidir. Medya da bu kültürel üretimin en önemli parçası. Kültür yoluyla aktarılan cinsel şiddetin, yine kültür yoluyla, algı değişimiyle durdurulabileceğine, önlenebileceğine inanıyoruz. İçinde bulunduğumuz, hızlı tüketimin gerçekleştiği iletişim çağında, medya kurumlarını ve gazetecileri sorumluluk alarak yaygınlaştırdığı dil ve görsel üretimlerle bu değişimin olumlu yönde parçası olmaya çağırıyoruz” dediler.

Dernek ayrıca, cinsel şiddet haberleri yaparken dikkat edilmesi gereken unsurları şöyle sıralıyor:

  • Cinsel şiddet haberleri nötr, eyleme çağıran, tetikleyici ayrıntılara yer vermeyen ve failin ceza alması yolunda otoriteleri harekete geçiren bir yerden verilmeli.
  • Haberlerde özellikle şiddeti erotikleştiren bir dilden kaçınılmalı, sansasyon yaratarak gereksiz röntgenci bir hazza hizmet edecek detaylara yer verilmemeli ve olaya magazinsel içerikler yüklenmemeli.
  • Cinsel şiddete maruz bırakılan kişilerin şiddeti hak ettikleri imasından kaçınılmalı ve yaşanılan şiddetin sorumluluğu faile yüklenerek haber yapılmalı.
  • Haberde topluma doğru ve net bilgi aktarılmalı. İddialar gerçekmiş gibi yansıtılmamalı.
  • Cinsel şiddete maruz bırakılan kişinin suçlanmasına, yalnızlaşmasına, utanmasına neden olacak görseller kullanılmamalı.
  • Kullanılan görseller kişileri çaresiz hissettirmeyecek, harekete geçirecek güçlendirici görseller olmalı.

Görsel arşiv sitesine csgorselarsiv.org adresinden ulaşabiliyor.  Siteye girdikten sonra fotoğraf indirmek için üye olunması gerekiyor. Fotoğraf desteğinde bulunmak isteyenler için ise, üye olarak fotoğraf ekleme seçeneği bulunuyor.

Skip to content