1. Anasayfa
  2. /
  3. dünyalar.
  4. /
  5. Büyük konular için küçük...

Büyük konular için küçük evlerde buluşan topluluk: Climate for Change

İklim krizi artık kapıda değil, içeride. Çoğumuz için yaşamlarımızı adapte etmek zorunda hissettiğimiz bir gerçekliğe dönüştüyse bile, farkındalığı yayma ihtiyacı bitmiyor. Daha çok insanın, iklim krizinin bizi ve yaşama biçimlerimizi geri döndürülemez şekilde etkilediğini daha iyi anlamasını sağlamak o kadar önemli ki, sorunla mücadelenin doğrudan yöntemlerinden biri haline geldi. Çünkü öyle ya, ancak anladığımız şeyleri değiştirebiliriz. Climate for Change (Değişim için İklim),  düzenledikleri ev sohbetleriyle bu yolda epey kararlı adımlar atan en özgün topluluklardan biri.

neden bir aradalar?

Konu iklim olunca kafalar ister istemez karışıyor. Malum, pek çok teknik kavram ve terim havada uçuşuyor. Öte yandan, her gün güncellenen tartışmaları takip etmek de hiç öyle kolay bir iş değil. Climate for Change ekibi, bu zorlukları aşmak için bir araya gelip konuşmanın en verimli yol olduğuna karar vermiş. Bu sohbetlerin mekanı olarak da evlerini seçmişler. Evlerde bir araya gelen gönüllüler, kolaylaştırıcılar eşliğinde iklim değişikliği hakkında konuşup, kafalardaki soruları cevaplıyorlar.

nasıl bir topluluk?

Topluluk üç gruptan oluşuyor: Evlerinin kapılarını bu özel buluşmalara açan ev sahipleri, kapılar açılınca içeri doluşan, iklim krizi hakkında konuşmaya ve değişimin parçası olmaya istekli misafirler ve evdeki sohbeti yönlendiren kolaylaştırıcılar. Avusturalya’da bir araya gelen bu topluluk, misafirlerinin kafalarını karıştıran bilgileri sadeleştiriyor ve sıradan insanlara mücadele etmek için fazla büyük görünen iklim değişikliği sorununu konuşulabilir hale getiriyor.

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak:

https://www.climateforchange.org.au/host

Skip to content