1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemeye...

Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemeye Yönelik Çözüm Önerileri Paneli

16 Mayıs 2013- Sümerpark Resepsiyon Salonu/Diyarbakır 

Panel Hakkında

2003 yılında Diyarbakır’da kurulan ÇAÇA (Çocuklar Aynı Çatının Altında Derneği), 10 yıldır bölgede hak temelli çocuk politikalarının üretilmesi konusunda, dezavantajlı konumdaki çocukların esenliği için toplum temelli önleyici ve iyileştirici projeler yürütmektedir. Bu çerçevede BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yerelde etkin ve uygulanabilir bir çocuk politikasına dönüşmesi için çalışmaktadır. Bilindiği üzere; Türkiye Cumhuriyeti Devleti BM Çocuk Hakları Sözleşmesini 1995 yılında onaylamıştır. Son yıllarda çocuk hakları odaklı birçok yasal düzenleme yapılmasına karşın çocuklara yönelik hak temelli etkin politikalar hala gerçekleştirilememiştir. Özellikle çocuğa karşı şiddetin önlenmesine yönelik yasal düzenlemeler önemli eksiklikler içermektedir. Aynı zamanda önleyici ve iyileştirici mekanizmaların yetersiz veya ulaşılabilir olmaması, aile içinde ve/veya kamusal alanlarda çocuğa karşı şiddetin giderek derinleşen bir sorunsala dönüşmesine neden olmaktadır. Çocuklar Aynı Çatının Altında Derneği (ÇAÇA)  2012-13 yılları içerisinde ‘Çocuğa Yönelik Aile İçi Şiddet’ konusunda Diyarbakır genelinde 832 haneyi kapsayan bir alan araştırması yapmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlarını ilgili kesimler ve kamuoyuyla paylaşmanın yanı sıra ülke genelinde çocukların karşı karşıya olduğu her türlü şiddete ve yapmış olduğumuz araştırma sonucunda ortaya çıkan tabloya dair tartışmalar yürüterek, yerel ve ulusal ölçekte çocuğa karşı şiddeti önlemeye yönelik çözüm önerileri geliştirmenin önemine inanmaktayız. Azize LEYGARA Çocuklar Aynı Çatının Altında Derneği  

Program

“ÇOCUĞA KARŞI ŞİDDETİ ÖNLEMEYE YÖNELİK ÇÖZÜM  ÖNERİLERİ PANELİ”  16 Mayıs 2013- Sümerpark Resepsiyon Salonu/Diyarbakır 14:30-15:00 : Kayıt 15:00-15:20 : Açılış Konuşması

Azize LEYGARA

Zübeyde ZÜMRÜT

Osman KAVALA

15.20-16.20: Panel 

Panelistler

Doç. Dr. Serra MÜDERRİSOĞLU Boğaziçi Üniv.

Başak AKKAN Boğaziçi Üniv. Sosyal Pol. For.

Handan COŞKUN Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hiz. Dairesi

Özge YILMAZ Çakıl Derneği / Mersin

Moderatör

Feray SALMAN İnsan Hakları Ortak Platformu

16:20-16:30: Ara 16.30-17.30: Görüş ve Öneriler  17.30: Kapanış NOT:  10:00 -12:00 saatleri arasında Ben-u Sen Mahallesi’nde çocuklara yönelik sanat atölyeleri etkinliği düzenlenecektir.  

Bu etkinlik Sivil Düşün AB Programı tarafından desteklenmektedir.

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content