1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Demokrasi için Medya/Medya için...

Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Programı bilgilendirme günleri Ankara ve İstanbul’da

Avrupa Birliği’nin desteklediği ve Gazeteciler Cemiyeti’nin yürütücülüğünü üstlendiği Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Programı’nın bilgilendirme günleri başlıyor. Nisan ayında Ankara ve İstanbul’da gerçekleşecek toplantılar için yayınlanan duyuruyu ve başvuru bağlantısını aşağıda bulabilirsiniz:

Not: Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktadır. Sorularınız için buraya tıklayarak Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Programı ile iletişime geçebilirsiniz.

“Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Programı bilgilendirme günleri başlıyor”

“Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Programı destek araçları Nisan ayı içerisinde açılıyor. Destek araçlarının tanıtımı için Ankara ve İstanbul’da bilgilendirme günleri düzenlenecek. M4D Programı, çoğulcu medyaya zemin hazırlamayı, gazetecilerin mesleklerini yapabilmeleri için dirençlerini artırmayı ve mesleki dayanışmayı güçlendirmeyi hedefliyor.

M4D program ekibi, program hedeflerini, faaliyetlerini, ilk defa açılacak destek araçlarını, başvuru kriterlerini paylaşmak üzere gazeteciler, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşlarıyla bir araya gelecek.

Ankara ve İstanbul’da düzenlenecek bilgilendirme günlerine katılmak isteyen kişiler aşağıdaki başvuru formunu doldurarak kayıt yaptırabilir.

Başvuru Formu

https://forms.gle/2cgYa86N4bTTB9Lf9

Ankara Bilgilendirme Toplantısı

26 Nisan 2019 Cuma

Saat: 13.30-16.00

Yer: Çankaya (Adres bilgisi kayıt yaptıran kişilere e-posta ile bildirilecektir)

İstanbul Bilgilendirme Toplantısı

27 Nisan 2019 Cumartesi

Saat: 13.30-16.00

Yer: Taksim (Adres bilgisi kayıt yaptıran kişilere e-posta ile bildirilecektir)

Bilgilendirme toplantılarıyla ilgili önemli bilgiler:

  • Bilgilendirme gününe katılmak isteyen kişilerin seyahat ve konaklama masrafları karşılanamayacak.
  • Bilgilendirme gününün programı ve adres bilgileri kayıt yaptıran kişilerle e-posta üzerinden paylaşılacak.
  • Toplantılar 60 katılımcı ile sınırlıdır. Başvuru sırasına göre kayıt yapılacaktır. Toplantı için belirlenen mekanlarda salon kapasitesinin üzerine çıkılması halinde, gazetecilere, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerine ve medya kuruluşlarının katılımlarına öncelik verilecek.

TÜRKİYE’DEKİ GAZETECİLER İÇİN YENİ DESTEK ARACI

Desteklerden kimler yararlanabilir?

Desteklerden Türkiye’deki gazeteciler, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşları yararlanabilir.

Destek araçları neler?

Basın Evi Destek Aracı, medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerini devam ettirmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ve Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumunu desteklemeyi hedefliyor. Bu kapsamda “Yapısal Güçlendirme Destek Paketi” ve “Sürdürülebilirlik Destek Paketi” ile uygun bulunacak başvurulara 1000 Avro’dan 15000 Avro’ya kadar ayni destek sağlanabilecek.

Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı, haber, araştırma ve dizi yazıların, Gazeteciler Cemiyeti’nin1978’den bugüne okurla buluşturduğu 24 Saat Gazetesi’nde yayınlanması yoluyla mesleğin norm ve etik değerlerine sahip çıkacak genç işsiz gazetecilerle dayanışma amaçlanıyor. Başvurunun Ulusal Komite ilkeleri gözetilerek kabul edilmesi durumunda haber yazısı başına brüt 75 Avro, araştırma yazısı ve dizi yazısı başına ise brüt 120 Avro verilecek.

İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı, Türkiye’deki gazetecilerin, mesleklerini sürdürebilecekleri mecraları kurmaları ve geliştirmelerini özendirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, gazetecilerin kuracakları internet siteleri için barındırma (hosting), alan adı (domain) ve tasarım aracı masrafları için 200 Avro’ya kadar destek sağlanabilecek.

Program detaylarına nereden ulaşılabilir?

Program kapsamındaki tüm faaliyet ve destek araçlarının duyuruları www.media4democracy.org internet sitesinden yayınlanıyor. Desteklere ve etkinliklere başvuru yapacak kişilerin program internet adresinden kayıt olmaları gerekiyor.

İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı ve Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı başvuruları 1 Nisan 2019, Basın Evi Destek Aracı başvuruları ise Nisan ayı içerisinde yapılabilecek.

Bilgilendirme günü ile ilgili sorularınız için info@media4democracy.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.”

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content