1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Çoğulcu medya için gazetecilere...

Çoğulcu medya için gazetecilere destek programı başlıyor

Gazeteciler Cemiyeti’nin Avrupa Birliği desteğiyle yürüttüğü “Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Programı” (M4D), yeni destek araçlarını Nisan ayında başvuruya açıyor. Gazeteciler Cemiyeti’nin hazırladığı duyuruyu aşağıda bulabilir, destek araçlarıyla ilgili ayrıntıları inceleyebilirsiniz:

Not: Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktadır. Sorularınız için buraya tıklayarak Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Programı ile iletişime geçebilirsiniz.

“Çoğulcu medya için gazetecilere destek programı başlıyor”

“Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen “Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi Programı” (M4D) destek araçları, 1 Nisan 2019’da açılıyor. M4D, çoğulcu medyaya zemin hazırlamayı, gazetecilerin mesleklerini yapabilmeleri için dirençlerini artırmayı ve mesleki dayanışmayı güçlendirmeyi hedefliyor.

M4D kapsamında üç yıl boyunca çeşitli faaliyet ve finansal kaynak araçlarıyla Türkiye’deki gazeteciler desteklenecek. “Demokrasi için Medya/ Medya için Demokrasi Programı”; Türkiye’de medya çoğulculuğu ve basın özgürlüğünün sağlanmasına yönelik farkındalığı ve talebi artırmayı, gazetecilerin kendilerini güvende hissetmesini ve dayanışmanın güçlendirildiği bir ortamın oluşturulmasını kapsıyor.

Dört farklı içeriğe sahip olan M4D programında, destek araçları şöyle sıralanıyor: İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı, Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı, Basın Evi Destek Aracı, Genç Gazeteciler için Destek Aracı.

Gazeteciler ve medya alanında faaliyet gösteren kuruluşlar, tüm destek araçlarına başvuruda bulunabilecek. Basın sektöründe örgütlülüğü ve mesleki dayanışmayı teşvik etmek amacıyla başvuracak kişilerin cemiyet, sendika, dernek vb. medya sivil toplum kuruluşlarına üye olması şartı aranacak.

İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı;

Türkiye’deki gazetecilerin, mesleklerini sürdürebilecekleri mecraları kurmaları ve geliştirmelerini özendirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, gazetecilerin kuracakları internet siteleri için barındırma (hosting), alan adı (domain) ve tasarım aracı masrafları için 200 Avro’ya kadar destek sağlanabilecek.

Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı;

Haber, araştırma ve dizi yazıların, Gazeteciler Cemiyeti’nin1978’den bugüne okurla buluşturduğu 24 Saat Gazetesi’nde yayınlanması yoluyla mesleğin norm ve etik değerlerine sahip çıkacak genç işsiz gazetecilerle dayanışma amaçlanıyor. Başvurunun Ulusal Komite ilkeleri gözetilerek kabul edilmesi durumunda haber yazısı başına brüt 75 Avro, araştırma yazısı ve dizi yazısı başına ise brüt 120 Avro verilecek.

Basın Evi Destek Aracı;

Medya alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, medya kuruluşları ve gazetecilerin, gazetecilik faaliyetlerini devam ettirmeleri, kapasitelerini güçlendirmeleri ve Türkiye’deki çoğulcu medyanın oluşumunu desteklemeyi hedefliyor. Bu kapsamda “Yapısal Güçlendirme Destek Paketi” ve “Sürdürülebilirlik Destek Paketi” ile uygun bulunacak başvurulara 1000 Avro’dan 15000 Avro’ya kadar ayni destek sağlanabilecek.

Genç Gazeteciler için Destek Aracı:

Genç Gazeteciler için Destek Aracı ile ilgili detaylar 2019 yaz döneminde www.media4democracy.org adresinde yayınlanacaktır.

 

İnternet Sitesi Teknik Destek Aracı ve Serbest Çalışan Gazetecileri Güçlendirme Destek Aracı başvuruları 1 Nisan 2019, Basın Evi Destek Aracı başvuruları ise Nisan ayı içerisinde yapılabilecek.

Program kapsamındaki dört farklı destek aracına yönelik başvuru rehberleri, formlar ve ayrıntılı bilgiye www.media4democracy.org adresinden ulaşılabilecek.”

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content