Ne için başvurulur?

Gelin şimdi, kategorilere hızlıca göz atalım. Sizce hangisi, sizi hedefinize daha çok yaklaştırır?

Kimler başvurabilir?

Sivil toplum örgütleri

 • Dernek, vakıf, sivil inisiyatif, ağ veya platformlar
 • Üniversitelerin hak odaklı çalışma yürüten sivil toplum birim veya merkezleri
 • Federasyon, konfederasyon
 • Kar amacı gütmeyen kooperatif veya işletmeler
 • Sendika
 • Meslek örgütü
 • Baro
 • Kent konseyi

Aktivistler

 • Hakları geliştirmek için çalışanlar ya da çalışmaya istekli olanlar
 • Hak odaklı çalışmalara gönüllü katılanlar
 • Hak odaklı bir çalışmaya gönüllü liderlik yapanlar
 • Hak odaklı yeni bir girişim veya platform başlatanlar
 • Veya bireysel olarak hak odaklı başka çalışmalar yürütenler

Hangi harcamalar desteklenir?

Sizi, yaratmak istediğiniz değişime en kısa ve etkili yoldan ulaştıracak kategoriyi seçtiniz. Peki, çalışmanızı hayata geçirirken hangi imkanları kullanmayı düşünüyorsunuz? Bir sonraki adımda, harcamaları belirlemek var. Sivil Düşün, aşağıda yer alan harcamaları sizin için karşılıyor. Başvurunuzu yapmadan, bu listeyi inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Harcamalar, daha çeşitli faaliyetleri hayata geçirebilmeniz için 22 Nisan 2022 itibarıyla genişledi.
 Salgın sırasında karşılanamayan hareketlilik ve ağ oluşturma ile etkinlik organizasyonu çalışmaları destek kapsamına girdi. Ayrıca, çalımanızı daha etkili hale getirmek için yararlanabileceğiniz dijital dünyaya dair olanaklar çeşitlendi.

Başvurunuzu 2025 yılı başına kadar iletebilirsiniz. Bu tarihin öncesinde destek almış olun ya da olmayın, aşağıdaki harcamalar için toplamda 10 bin Euro’ya kadar destek talep edebilirsiniz.

 • Hareketlilik ve Ağ Oluşturma
 • Etkinlik Organizasyonu
 • Dijital/basılı Materyaller
 • Görsel/işitsel Materyaller
 • Reklam ve İlan
 • Dijitalleşme
 • Kamuoyu Araştırması

Bu harcamalara dair detaylı bilgi için Başvuru Rehberini inceleyin.

Nasıl başvurulur?

30 Eylül 2020 itibarıyla açılan Sivil Düşün desteklerine, başvuru yapmak için henüz belirlenmiş bir kapanış tarihi bulunmuyor. Kapanış tarihi belirlendiğinde Sivil Düşün iletişim kanallarından ilan edilir. Başvuruların toplanması, değerlendirilmesi ve onaylanan çalışmaların yürütülmesi için online bir Bilgi Sistemi bulunur. Tüm başvurular bu bilgi sistemi üzerinden yapılır. Bilgi sistemi üzerinden başvurular iki aşamalı olarak yapılır: Kayıt ve başvuru. 

 • Kayıt

Sivil Düşün desteklerinden faydalanmak isteyen örgüt ve bireylerin, Bilgi Sistemine kayıt olması beklenir. Kayıt sırasında iletişim bilgilerinizin yanı sıra sizi veya örgütünüzü daha iyi tanımamıza yardımcı olacak bazı teknik bilgiler istenir. Kayıt tamamlandıktan sonra, sisteme giriş için hesap bilgileriniz oluşturulup sizinle paylaşılır. Bilgi sistemine bir kez kayıt olmanız yeterlidir.

 • Başvuru

Kayıt sonrasında size iletilen hesap bilgilerinizle tekrar sisteme girebilir, başvuru yapacağınız kategoriyi seçerek başvuru formunu doldurabilirsiniz. Başvuru formunda, çalışmanızı ve bu çalışmaya yönelik istediğiniz desteğin içeriği ve ile miktarını anlamıza yardımcı olacak sorular bulunur. Bu soruları tek seferde yanıtlamak zorunda değilsiniz. Dilediğiniz noktada kaydedip, daha sonra tekrar sisteme girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvurunuzu gerçekleştirmeden önce, başvuru rehberini incelemeyi unutmayın. Bu rehberde, süreçle ilgili tüm aşamalara ilişkin detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Sivil Düşün desteklerine başvurun.

Başvurular nasıl değerlendirilir?

Başvurunuz Sivil Düşün’e ulaşma sırasına göre değerlendirilir ve sizin için bir Program Destek Uzmanı görevlendirilir. Bu uzman, tüm süreç boyunca soru ve sorunlarınız için sizinle iletişim halinde kalır. İlk aşamada, Program Destek Uzmanınız başvurunuzun teknik uygunluğunu belli kriterlere göre inceler. İkinci aşamada, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından onaylanan, hak odaklı bakış açısı bakımından yetkin bilgi ve deneyime sahip iki uzman, başvurunuzu kontrolden geçirir. Uzmanlar, hem birbirinden hem de Sivil Düşün’den bağımsızdır. Sivil Düşün Ekibi, prosedürlere uyulduğu ve kriterlerin tarafsız biçimde uygulandığından emin olmak için uzmanların çalışmalarını denetler. Sivil Düşün Ekip Lideri, AB Delegasyonu ile danışma içinde, tüm şikayet ve itirazları bağımsız biçimde inceleyerek yanıtlar.

İyileştirme kontrolünü içeren son aşamada Sivil Düşün, Uygunluk Kontrolü Uzmanları tarafından verilen geri bildirimler ve önerileri başvuruya nasıl yansıttığınızı inceler ve gerekli düzenlemelerin yapılması için süreci takip eder.

Değerlendirme süreci hakkında endişeleriniz varsa veya başvurunuzun adil ve objektif bir şekilde değerlendirilmediğini düşünüyorsanız, şikayet formunu indirip, doldurarak bize iletebilirsiniz.

Başvurular nasıl takip edilir?

Süreç boyunca başvurunuzun hangi aşamada olduğunu Bilgi Sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Başvurunuz uygun bulunursa Program Destek Uzmanınız, çalışmanızın uygulama sürecini başlatmak için sizinle iletişime geçer.

Başvurunuz onaylandıktan sonra, çalışmanızı hayata geçirmeye başlayabilirsiniz. Bu süreçte uymanız gereken kurallar ve izleyeceğiniz yönergeler için uygulama rehberini incelemeyi unutmayın.

Nasıl bilgi alınır?

Bilgilendirme buluşmaları

 • Hangi faaliyetler için destek alabilirsiniz? 
 • Sizin için en uygun başvuru kategorisini nasıl belirlersiniz?
 • Başvuru yaparken nelere dikkat etmelisiniz?
 • Başvurunuzu nasıl ileteceksiniz?
 • Değerlendirme süreci nasıl işler?

Sivil Düşün, tüm bu sorular ve daha fazlasına yanıt verebilmek adına, düzenli olarak online bilgilendirme buluşmaları düzenliyor. Buluşmalara katılamazsanız bir şey kaçırmış sayılmazsınız. Buluşma videolarını Sivil Düşün’ün sosyal medya sayfaları üzerinden izleyebilir, buluşma takvimini inceleyerek size uyan bir tarih için kayıt bırakabilirsiniz.

Önümüzdeki ayların buluşma tarihleri düzenli olarak güncelleniyor; takvimi bu sayfalar üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca yeni haber ve duyuruları kaçırmadığınızdan emin olmak için Sivil Düşün e-bültenine üye olabilirsiniz.

En yakın tarihli buluşma: 18 Ağustos 2022 14.00 | KAYIT OL

Geçmiş tarihli buluşma kayıtlarını aşağıdaki tarihlere tıklayarak izleyebilirsiniz.

Mayıs 2022

26 Mayıs 2022 Yeni İmkanlar Bilgilendirme Buluşması

Buluşma sunumunu inceleyin
 

Nisan 2022

21 Nisan 2022 Yeni İmkanlar Bilgilendirme Buluşması
Buluşma sunumunu inceleyin
 

Eylül 2021

Temmuz 2021

Mart 2021

Yardım Masası

Her türlü soru ve bilgi talepleriniz için Yardım Masasına ulaşabilirsiniz.

Yardım Masası ile, Bilgi Sistemi üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Bilgi Sistemine henüz kayıt olmadıysanız, aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz:

Yardım Masası hatları, Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri, 09.30 ile 12.00 saatleri arasında aktiftir. Yardım Masası, sorularınıza en geç üç iş günü içerisinde yanıt verir.

Dijital Medya

Tüm program hakkında düzenli bilgi alabilmek için, Sivil Düşün’ün web sitesi ve sosyal medya sayfalarını takip edebilirsiniz.

Başvuru ve uygulama için gerekli belgeler neler?

Sivil Düşün Destekleri Başvuru Rehberi

Başvuru Rehberi

Başvurularınızı iletmeden önce bu rehberi mutlaka okumanızı öneririz. Kimler, nasıl başvurabilir; hangi ihtiyaç ve amaçlar desteklenir; uygunluk kontrolü nasıl yapılır; nasıl bilgi ve yardım alınır? Bütün bu sorular ve daha fazlasının cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Sivil Düşün Destekleri Uygulama Rehberi

Uygulama Rehberi

Başvurunuz onaylandıktan sonra çalışmalarınızı hayata geçirirken önünüzde hangi adımlar var, harcamalarınız nasıl karşılanıyor, tedarikçilerle iletişim nasıl yürütülüyor, uzmanlarla nasıl çalışılıyor gibi birçok yönlendirici detayı bulabilirsiniz.

Sivil Düşün Destekleri Görünürlük Rehberi

Sivil Düşün Görünürlük Rehberi

Çalışmanızı hayata geçirirken gözetmeniz gereken görünürlük kurallarını içerir.

Başvuru Formları

Başvurular, Sivil Düşün Bilgi Sistemi üzerinden yapılır. Teknik nedenler dolayısıyla sisteme erişiminiz yoksa, aşağıdan ilgili formu indirip doldurarak yardım masasına iletebilir ve başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sorularını incelemek ve başvuru denemesi yapmak isterseniz, yine bu formlardan faydalanabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız mini testi çözerek, hangi kategorinin sizin için daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz!

Mini Test