1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Dezavantajlı Grupların Sosyal Entegrasyonu...

Dezavantajlı Grupların Sosyal Entegrasyonu için AB Destekli Hibe Programına Başvurular Başladı…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği mali desteği ile sosyal dışlanma ile mücadele amacıyla dezavantajlı birey ve grupların sosyal entegrasyonu ve istihdamına yönelik yeni bir hibe programı başlattı.

Yoksulluk riski altındaki bireyler, engelli bireyler, Romanlar, zorunlu göç mağdurları, eski mahkûmlar gibi hassas veya sosyal dışlanmaya maruz kalan gruplara yönelik projelere Avrupa Birliği’nden 30 Milyon Avroluk Hibe Fırsatı sağlanacak.

 “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ve İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi” adlı hibe programı kapsamında sunulan fırsatlardan,  Türkiye’nin 81 ilinde ilgili alanda faaliyet gösteren  STK’lar, eğitim kurumları, yerel yönetimler ve meslek örgütleri gibi kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar  yararlanabilecek.

Söz konusu hibe programı ile, ekonomik ve sosyal hayata katılımda engellere ve dışlanmaya maruz kalan yoksul bireyler, Roman vatandaşlar, engelli bireyler, yerinden olmuş  kişiler, gecekondu bölgelerinde yaşayanlar, eski mahkûmlar ve benzeri hassas gruplara yönelik faaliyetler desteklenecek. Önyargılar ve ayrımcılıkla mücadele için farkındalık artırma da bu programın öncelikli hedefleri arasında. Projeler, eğitim, istihdam ve sosyal içerme alanlarındaki AB mali destek programı olan “İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı (İKG OP)” kapsamında desteklenecek. İKG OP kapsamında bugüne kadar 431 projeye hibe desteği verildi. Çoğunluğu kadın ve gençlerden oluşan 110 bin kişiye mesleki eğitim, staj, burs gibi desteklerle ulaşılarak istihdamları teşvik edildi. “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ve İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı”na dair Nisan ayı boyunca İstanbul, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Edirne, Sivas, Trabzon, Zonguldak ve Antakya gibi birçok  kentte bilgilendirme günleri düzenlenecek. Proje başvurusu yapmak isteyen kurumlar, başvuru koşulları hakkında detaylı bilgiye ve bilgilendirme günü etkinliklerinin yer, tarih ve saatlerini içeren tabloya www.ikg.gov.tr  adresinden ulaşabilirler.

Skip to content