1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. dünyalar. girişimi yola çıktı:...

dünyalar. girişimi yola çıktı: Birlikte kurduğumuz düşler gerçektir

Sivil Düşün’ün başlattığı dünyalar. girişimi, ilk adımlarını attı. Dünya için bir araya gelmeye, topluluk oluşturmaya, oluşturdukları toplulukları sürdürülebilir kılmaya istek duyanlar 26-27-28 Temmuz tarihlerinde dünyalar. buluşmalarında bir araya geldiler. Komşularıyla, arkadaşlarıyla, aileleriyle, öğrencileriyle, bir araya geldikleri insanlarla dünyamızın geleceğini konuşanlar bu sefer hep birlikte daha iyi ve daha fazla ne yapabiliriz diye sorup, yola koyuldular.

Sivil Düşün’ün başlattığı ve 12 ay boyunca sürdüreceği girişimi dünyalar., 26-27-28 Temmuz’da gerçekleşen etkinliklerle ilk adımlarını attı. Dünyanın ortak sorunlarına karşı topluluklar olarak çaba üretmeyi teşvik etmeyi amaçlayan dünyalar. ile iklim krizi, yoksulluk, eşitsizlik gibi konular özelinde çalışmalar yürütülecek. Girişime, Mekanda Adalet Derneği uzmanlık desteği aktarıyor. 

dünyalar.‘ın yola çıkarken ilk gündemi ise iklim krizi oldu. 26 Temmuz’da uzmanların bir araya geldiği ve canlı yayında iklim krizine karşı toplulukların rolünü konuştukları paneller ve ardından 27-28 Temmuz tarihlerinde bölgelere özel düzenlenen masa buluşmaları gerçekleşti.

dünyalar. buluşmalarında neler mi yaşandı? Gelin birlikte bakalım…

İlk durak dünyalar panelleri

dünyalar. buluşmalarının ilk ayağı 26 Temmuz Salı günü gerçekleşen dünyalar. panelleri oldu. Yüzlerce izleyiciyle canlı olarak gerçekleşen etkinliğin çekimleri, İstanbul Planlama Ajansının Florya’daki tesislerinde yapıldı.

dünyamız biricik, topluluklar gücümüz

Panellerin ilk oturumunda Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Takım Lideri Dilek Ertükel, dünyalar’ın yola çıkış hikayesini anlattı. Mekanda Adalet Derneğinden Dr. Sinan Erensü ise KONDA’nın 2021 yılında yaptığı Türkiye’de İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları Algısı araştırmasından verilerle, Türkiye toplumunun iklim krizi hakkındaki farkındalık düzeyine dair paylaşımlarda bulundu.

Paneli izlemek için tıkla!

iklim krizi odağında toplulukların hareket alanları

Günün ikinci oturumunda ise iklim krizi odağında toplulukların hareket alanları konuşuldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, iklim krizini sona erdirmek için elimizde sihirli bir değnek olmadığını, önümüzdeki süreçte toplumun direncini artırmak için neler yapabileceğimizi konuşmak gerektiğini söyledi. Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Özlem Aslan ise, iklim krizi ve iklim krizinin yarattığı sorunlarla mücadelede idareye sorumluluklarını hatırlatmanın çok önemli olduğunu söylerken, yereldeki topluluklara bu konuda gündem yaratma sorumluluğu düştüğünü de sözlerine ekledi.

Oturumun üçüncü konuşmacısı olan Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve
Araştırma Merkezi’nden
Prof. Dr. Murat Türkeş, kadınlar, çocuklar, yaşlılar gibi zarar diğerlerine göre daha açık olan grupları iklim kaynaklı afet ve hava olaylarının yarattığı gerilimlerin sonuçlarına karşı daha korunaklı hale getirmeliyiz dedi. İkinci oturumda son sözü Diyarbakır’dan sosyal girişimci Şehadet Çitil aldı. Hevsel Bahçesi deneyimini anlatan Çitil, biz iklim krizini sadece gözlemlemiyoruz, aynı zamanda deneyimliyoruz da dedi. Çitil aynı zamanda iklim krizinin artık kapıda değil içeride olduğunu, üretim sürecinde yaşadıkları üzerinden anlattı. Oturum, katılımcıların izleyicilerden gelen soruları yanıtlaması ile sona erdi.

Paneli izlemek için tıkla!

topluluk sohbetleri

Panellerin son oturumunda ise topluluk sohbetleri gerçekleşti. Datça Kent Konseyi Su Çalışmaları Grubu’ndan Nurcan Kaya Kent Konseyi’nin yürüttüğü çalışmaları anlattı. Kaya, yağmur suyunu biriktirdiklerini, kullandıkları suyu yeniden kullandıklarını ve bunları yapmak için halkı da teşvik etmeye çalıştıklarını söyledi. Kaya’nın ardından söz alan Salinova Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi’nden Ayşe Gül Yılgör ise Salinova’yı şu sözlerle anlattı: Bizim topluluğumuz emek üretmiyormuş gibi görünen kadınların ekonomiye katkısını dayanışma içinde güçlendirmek için var.

Oturumun ve günün son konuşmacısı ise Akyaka Afet Gönüllüleri’nden Buğra Çelik oldu. Çelik geçtiğimiz yıl Akyaka ve çevresinde yaşanan orman yangınları sırasında Akyaka Afet Gönüllüleri’nde yangın vesilesiyle çok farklı insanın bir araya geldiğini ve ortak amaçları için birlikte planlama yapmaya başladıklarını söyledi. Bu süreçte topluluk olarak lojistik, bilgi yönetimi ve ilişki yönetimi gibi konularda nasıl geliştiklerini anlattı.

Paneli izlemek için tıkla!

Aynı zamanda tüm panellerde konuşulanlar canlı olarak Emre Efe Güzel tarafından görselleştirildi.

4 bölgeden katılımcılar masa buluşmalarında bir araya geldi!

dünyalar. buluşmalarının ikinci ayağı ise 27-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen masa buluşmaları oldu. Her gün iki bölgeden iklim örgütleri ve aktivistleri, uzmanlar, akademisyenler, yerel yönetimlerden paydaşlar ve konuya ilgi duyanların bir araya geldiği toplam 4 masa buluşması çevrim içi olarak gerçekleşti.

Masaların ilk günü olan 27 Temmuz Çarşamba gerçekleşen ilk masa buluşmasında Batı Akdeniz’den, ikincisinde ise Çukurova’dan katılımcılar bölgelerinde iklim kriziyle toplulukları olarak nasıl mücadele ettiklerini ve bundan sonra nasıl ortak adımlar atabileceklerini konuştular. 28 Temmuz Perşembe günü ise sabah Doğu ve Güneydoğu Anadolu, öğlen Kuzey Ege masaları bir araya geldiler. Katılımcılar bu gün de hem gruplara ayrılarak hem de bir arada iklim kriziyle mücadelede toplulukların önemini konuştular.

Buluşmalarda aynı zamanda dünyalar Dijital Topluluğunun da tanıtımı yapıldı. Dünyalar Dijital Topluluğuna katılarak farklı insanlar ortak amaçlar için fikir geliştirebilecek, online tartışmalarda yürüterek dünyanın ortak sorunlarına karşı bir arada mücadeleye yön verecek.

dünyalar Dijital Topluluğuna kayıt olmak için tıklayın!

Masalarda konuşulanlardan öne çıkanlar ise şunlar oldu:

“En küçük topluluğun aileden, komşulardan; eş, dost, tanıdıktan oluşabileceği hiç aklıma gelmemişti.”

bir masa katılımcısı

“Bir şeyler yapmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyordum. Burada zihnim açıldı, etkilendim konuşmalardan. Şimdi yolu nasıl yürüyeceğime dair bir fikrim var. “

bir masa katılımcısı

 

“Hepimiz biriciğiz, özeliz. Her bölgenin özellikleri, dinamikleri birbirinden farklı. Topluluk olunca da, hepimizin katkısı farklı olacak. Bu yüzden görev dağılımı önemli. İmeceyle bu iş ilerler.”

bir masa katılımcısı

Sırada neler var?

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın yürüttüğü ve Mekanda Adalet Derneği’nin uzmanlık desteği sunduğu dünyalar, önümüzdeki 1 yıl boyunca çalışmalarını sürdürecek. Önümüzdeki aylarda dijital kampanya, eğitimler, kılavuz içerikler, iyi örnekler, dijital ve yüz yüze buluşmalar, uluslararası forum, sivil düşün özel desteği ve mentorluk destekleri hayata geçecek. İlk ayağı iklim krizi olan girişim önümüzdeki aylarda yoksulluk ve eşitsizlik konularını da ele alacak.

Skip to content