1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. dünyalar nasıl bir yolculuktu:...

dünyalar nasıl bir yolculuktu: beyza çalıkoğlu yazdı

dünyalar. yolcularından Beyza Çalıkoğlu kendi deneyimlerini yazdı: 

dünyalar yolculuğu, toplulukları güçlendirmeye yönelik muazzam bir deneyim sunan bir girişimdi. avrupa birliği sivil düşün programı, dünya sorunlarına karşı adım atmak ve topluluklardan ilham almak isteyen herkesi bir araya getirdiği yaklaşık bir buçuk sene süren bir yolculuk tasarladı. ne şanslıyım ki ben de bu heyecan verici yolculuğa katılma şansı yakalayan topluluk öncülerinden biri oldum.

eylül 2022’de ankara’da düzenlenen ve çevre illerden topluluk öncülerinin de yer aldığı topluluk atölyesine katılmamla başlayan bu yolculuk bana pek çok kapı araladı. çeşitli illerde düzenlenen buluşmalarla farklı topluluk liderlerini buluşturmayı hedefleyen atölyeler, girişimin ilk ayaklarından biriydi. ankara şehir atölyesinde topluluk üyesi olan veya olmak isteyen birçok kişiyle fikir alışverişinde bulundum, arayıp bulamayacağım türlerde farklı şehirlerden çeşitli topluluk öncülerinin düşüncelerini dinleme şansı buldum. özellikle bu buluşmada kendi topluluk hikayelerimi paylaşma ve yereldeki farklı topluluk bakış açılarından öğrenme fırsatı yakaladım.

ankara buluşmasının ardından kasım ayında sivil düşün ekibinden bir telefon geldi ve topluluklarla ilgili teorik olarak derinleşebileceğim bir haftalık bir deneyime katılmak için teklif aldım. bu teklife ne kadar sevindiğimi anlatamam. uzun süredir sosyal etki odağında topluluklar oluşturmaya yönelik yaptığım çalışmalarda daha da derinleşme fırsatı yakalayacaktım. bu bağlamda beniim gibi yaklaşık 50 topluluk profesyoneli ile aralık ayında şirince’de düzenlenen topluluk kuluçkasında bir araya geldim. günlerce süren bu çalışmada, topluluk mentorları ve topluluk alanında çalışanlar bir araya gelerek girişimin sıradaki ayağı olan topluluk kuluçkasının tasarımını yapmak için gece gündüz çalıştık. bu süreçte, özellikle sivil düşün tarafından fikirlerimizin dinlendiğini hissetmek bizim için çok değerliydi. topluluklara dair çalışanların sıkça karşılaştığı bir sorun olan yalnızlık hissiyatına derman olmuştu bu buluşma. ayrıca birbirinden değerli mentorlarlar yolum kesiştiği için kendimi şanslı hissediyordum. mentorlar topluluğu ile yaşadığım sıkıntıları ve alanda karşılaştığım zorlukları paylaşma, bu sorunlara beraberce çözüm arama ve yeni bir dünya tahayyül etme yolunda yaptığım çalışmalara dair umutlarım yeşerdi.

tasarım çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan kuluçka, topluluklardan güç almayı ve onlara güç vermeyi amaçlayan kapsamlı bir program halini aldı. eğitimler, birebir mentor görüşmeleri ve maddi desteklerle, yeni topluluklar kurma veya var olanları daha dayanıklı hale getirme isteğinde olan katılımcılara 360 derecelik bir deneyim sunma imkanı verecekti.

bu süreçte, çeşitli topluluk liderleriyle bir araya gelme ve fikirleri paylaşma fırsatı yakaladım. eğitim hali ve bilim virüsü gibi topluluklara rehberlik ettim. lakin program o kadar etkileşimli tasarlanmıştı ki sadece mentor olduğumuz topluluklarla değil, aynı zamanda kuluçka içerisinde yer alan farklı topluluk öncüleri ile tanışma fırsatını da beraberinde getirdi. sivil düşün ekibinin süreç içerisinde sürekli bizlerden fikir alarak ilerlemesi ve 6 şubat depremlerinden sonra program sürecinde güncellemeye gitmesi bu alandaki ihtiyacın ve topluluklarla hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu da gözler önüne serdi. bu arada deprem bölgesine özel destek açılması da toparlanmaya katkı sunmak isteyen topluluklara alan açtı.

dünyalar.ın bir başka durağı olan dünyanın meselesini konuşuyoruz program serisinde ise herkesin deneyimlerini paylaşabileceği ve teorik tartışmaların ön plana çıktığı bir alanla buluştuk. seri boyunca uzman konuklarla gerçekleşen söyleşilerde, dünya sorunlarına dair farklı bakış açıları kazandık. ayrıca, online tartışma ortamlarında topluluklar olarak bir araya gelip düşünce kültürümüzü geliştirmenin keyfini yaşadık. bu buluşmalarda farklı sivil toplum örgütlerinden kişilerle bir araya gelme ve topluluk kavramına alternatif bakış açılarını duyma şansı yakaladım.

programın son ayağında, kasım başında antalya’da yapılan kapanış buluşmasına da katılım gösterdim. yeni agora adı verilen bu buluşma, farklı topluluk öncülerinin, etkinlik katılımcılarının ve paralel etkinliklerde yer alan konuşmacıların bir araya gelip bağlantılar kurmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştı. kadim buluşma alanlarından agoranın ilhamıyla düzenlenen bu buluşma, yeni iş birliği fırsatlarını keşfetme yolunda bize çeşitli etkileşim alanları sundu.

dünyalar yolculuğunu tamamlarken, sadece bilgi ve deneyim kazanmakla kalmadım aynı zamanda, sivil toplum liderleriyle güçlü bağlar kurmanın ve topluluk projelerinde daha etkili olmanın yollarını keşfettim. bu deneyimlerle dolu serüveni, gelecekteki projelerimde ve topluluk çalışmalarımda değerli bir rehber olarak yanımda taşıyacağım.

Skip to content