1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. dünyalar. şehrinize geliyor: topluluk...

dünyalar. şehrinize geliyor: topluluk atölyelerinde yüz yüze buluşmaya davetlisiniz!

Sivil Düşün, Eylül ve Kasım aylarında Türkiye’nin farklı şehirlerinde bir dizi topluluk atölyesi düzenliyor. Lüleburgaz, Ankara, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Trabzon, İzmir ve Denizli’de gerçekleşecek atölyelere çevre illerden katılım bekleniyor. Yarım günlük yemekli buluşma şeklinde hayata geçecek programa katılanlar topluluk olmanın anlamı, gücü ve yöntemlerini tartışarak bilgi ve bakış açısı edinme fırsatı yakalayacak.

Sivil Düşün’ün öncülük ettiği dünyalar girişimi farklı etkinlik ve aktivitelerle sürüyor. Temmuz ayında, topluluk temelli çabalara cesaret ve güç verebilmeyi umarak başlayan ve bir yıl sürmesi planlanan girişim dahilinde, sekiz farklı şehirde topluluk atölyeleri hayata geçecek.

İklim krizi, yoksulluk, eşitsizlik gibi ortak sorunlarla mücadele biçimlerinde kaçınılmaz bir değişim ihtiyacının var olduğunu savunan dünyalar. tüm sivil toplumu, bir yıl boyunca birlikte bir yolculuğa çıkmaya çağırıyor. Bu çağrıya yanıt verenlerle birlikte cevabının keşfe çıkılacağı soru ise şu: Bir arada hareket etmek, söz konusu değişimi gerçekleştirmede bize nasıl güç katar?

Lüleburgaz, Ankara, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Trabzon, İzmir ve Denizli’de gerçekleşecek topluluk atölyeleri ile hedeflenen, aynı bölgede/ şehirde/muhitte yaşayan ve değişime katkı sunmak isteyenlerin karşılaşarak tanışma; topluluk oluşturmanın anlamı ve yolları üzerine konuşmaya başlama; deneyim, bilgi paylaşımı ve iş birliği yapma fırsatlarını keşfetme imkanı bulması.

Sivil Düşün başvuruları değerlendirirken yaş, cinsiyet, şehir, kurum temsiliyeti ve çalışma alanı bakımdan dengeli bir katılımcı dağılımı oluşturmaya öncelik vereceğini duyurdu. Değerlendirme sırasında dikkate alınacak diğer kriterler şöyle sıralanıyor:

Kimler katılabilir?

– Topluluk atölyelerinin gerçekleşeceği şehirlerde yaşayanlar veya bu şehirlere seyahat edebilecek olanlar (Aşağıda belirtilen iller dışındaki şehirlerden başvuru alınmıyor.)

– İklim krizi, yoksulluk, eşitsizlik ve ayrımcılık odağında bir topluluğun kurucusu/ parçası olanlar/ bu alanlarda topluluk oluşturmak ya da mevcut oluşumların parçası olmak için heves duyanlar

– Topluluk oluşturmaya ilgi duyan, bu alanda bilgi, bakış açısı ve donanım kazanmak isteyenler (Aşağıda belirtilen illerde yerleşik olan topluluk, inisiyatif, girişim ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, aktivistler, kanaat önderleri, topluluklarla çalışan ya da toplulukları yönetenler)

Öğleden önce başlayarak yarım günlük yemekli buluşma şeklinde gerçekleşecek topluluk atölyeleri için şehir takvimi şöyle:

Programına katılmak istediğiniz bölgenin üstüne tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz.

15 Eylül Perşembe | Lüleburgaz  kayıtlar kapandı

Lüleburgaz, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’dan katılım sağlanabilecek.

22 Eylül Perşembe | Ankara   kayıtlar kapandı

Ankara, Nevşehir, Konya, Kırıkkale, Eskişehir, Kayseri, Çankırı, Bolu, Kırşehir, Aksaray’dan katılım sağlanabilecek.

7 Kasım Pazartesi | Gaziantep    kayıtlar kapandı

Buluşma Gaziantep’te; Kilis, Urfa, Adıyaman, Osmaniye, Kahramanmaraş’tan katılanların yol masrafları karşılanıyor. Son başvuru 19 Ekim.

8 Kasım Salı | Diyarbakır   kayıtlar kapandı

Buluşma Diyarbakır’da; Elazığ, Mardin, Batman, Bingöl’den katılanların yol masrafları karşılanıyor. Son başvuru 19 Ekim.

14 Kasım Pazartesi | Samsun kayıtlar kapandı

Buluşma Samsun’da; Ordu, Sinop, Çorum, Amasya, Tokat’tan katılanların yol masrafları karşılanıyor. Son başvuru: 26 Ekim.

15 Kasım Salı | Trabzon kayıtlar kapandı

Buluşma Trabzon’da; Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane’den katılanların yol masrafları karşılanıyor. Son başvuru: 26 Ekim.

28 Kasım Pazartesi | İzmir  kayıtlar kapandı

Buluşma İzmir’de; Aydın, Manisa’dan katılanların yol masrafları karşılanıyor. Son başvuru: 9 Kasım.

29 Kasım Salı | Denizli kayıtlar kapandı

Buluşma Denizli’de; Uşak, Antalya, Isparta, Burdur’dan katılanların yol masrafları karşılanıyor. Son başvuru: 9 Kasım.

dünyalar. girişimi hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Skip to content