1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. Dilde varsa hayatta var:...

Dilde varsa hayatta var: Toplulukları yaşatmak için dünyalar VikiMaratonuna davetlisin!

Sivil Düşün’ün, topluluklara güç vermek ve topluluklardan güç almak için başlattığı dünyalar. girişimi, ufuk açan farklı aktivitelerle devam ediyor. Topluluklar için dile katkı sunmak isteyen herkes, 2 Kasım – 2 Aralık 2022 tarihleri arasında online olarak gerçekleşecek VikiMaraton’da buluşmaya çağrılıyor. Maraton ile katılımcılar, Vikipedi’nin Türkçe sayfalarında yayınlanmak üzere topluluk olma ve oluşturmayla ilişkili içerik geliştirecekler. 

Neden katılmalıyım?

– Dijital gönüllükle ilgileniyorsanız

– Veri dijitalleştirmenin önemi ve işleyişine dair bir bakış açınız varsa

– Ortak fayda için çaba göstermeyi değerli buluyorsanız

– Araştırma, bilgi edinme, veri işleme-üretme/ derleme faaliyetlerine meraklıysanız (bu konularda deneyiminiz varsa veya deneyim kazanmaya istekliyseniz)

– Zihnini geliştirmek, farklı grup çalışmalarını deneyimlemek, yeni yöntemler öğrenmek için heves duyuyorsanız;

VikiMaratonda yerinizi alarak toplulukları Viki sayfalarında, dilimizde ve böylece hayatın içinde yaşatmaya katkı sunabilirsiniz.

Nasıl başvururum?

dünyalar VikiMaratonu’na 25 Ekim gecesi saat 23.59’a kadar kendi adınıza ya da ekip olarak başvuru iletebilirsiniz.

Sivil Düşün, başvuruları değerlendirirken yaş, cinsiyet ve coğrafya bakımdan dengeli bir katılımcı dağılımı oluşturmaya öncelik veriyor. Verimli bir maraton süreci deneyimlemek adına, katılımcı sayısı da sınırlı tutuluyor. dünyalar VikiMaratonuna başvurmak için motivasyonunuz ve sunabileceğiniz katkıya dair bilgi toplamayı amaçlayan kısa bir başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Kayıtlar Kapandı

VikiMaratonda neler var?

Bir aylık maraton programı boyunca hem bireysel hem de de grup çalışmaları ile

– dijital araştırma ve açıklama,

– derleme,

– içerik üretme,

– bilgi ve verileri ilişkilendirerek kaynaklandırma alanlarında yeni teknikler kazanarak beceri geliştirebilir;

– topluluk oluşturmaya dair eğitici-ilham verici webinarlarda uzman konuklarla buluşabilirsiniz.

Program akışı

Başlangıç: Ne yapacağız, nasıl yapacağız?

2 Kasım Çarşamba | 14.00-17.30

Nasıl gidiyor: İlham veren topluluk örneği ile tanışma

4 Kasım Cuma | 14.00-15.00

Nasıl gidiyor: Motivasyon için değerlendirme ve planlama

25 Kasım Cuma | 14.00-15.00

Kapanış: Neler yaptık, şimdi ne olacak?

2 Aralık Cuma | 14.00-16.00

Neden VikiMaraton?

Topluluk olmak deyince, genellikle bir sivil toplum örgütü ya da üniversite topluluğuna katılmayı anlayabilir ve başka seçenekleri hayal etmekte zorlanabiliriz. Evet topluluk olmak, bir grubun sorunlarını çözmek veya onun adına savunuculuk yapmayı kapsıyor ancak sadece bundan mı ibaret? Oysa en az iki insanın dolayısıyla iletişim, ilişki; değişim için bir arada hareket etme motivasyonun olduğu her yerde topluluklar var.

Topluluklardan güç alabilmek için onlarla ilgili bakış açımızı genişletmeye ihtiyacımız var. Bunun için ise önce onlar hakkında konuşacak, onlara dair konseptleri bizim için anlaşılır kılacak kelimelerimiz, kavramlarımız, tanımlarımız ve anlatılarımız  olmalı.

Dilde karşılığı olmayan şeylerin hayatta da karşılığı olmaz. Yaşamın içinde var etmek istediklerimizi, önce düşüncede ve dilde var ederiz. Topluluklardan güç almak ve topluluklara güç vermek için, onları öncelikle dilde yaşatmak yolunda bir adım atmak, hareket başlatmak istedik. Bu hareketin bir VikiMaraton, evsahibinin ise VikiPedi olmasına karar verdik.

Neden Vikipedi?

Tüm dünyadan gönüllülerin katkılarıyla, insanlığın ortak faydası için var edilen dijital ansiklopedi Vikipedi, bugün bilgiye eşit biçimde ulaşma hakkı bakımından hepimize umut veren güçlü bir örnek olmayı sürdürüyor. VikiPedi topluluğu bize bizzat kendi varlığıyla, bir araya gelmenin sonsuz çeşitlilikte yolları olduğunu kanıtlayan son derece özgün bir dijital topluluk örneği de sunuyor.

Sivil Düşün neden topluluklara vurgu yapıyor?

Topluluklar oluşturmak; iklim krizi, yoksulluk, eşitsizlik gibi ortak sorunlarımızla mücadelede bize nasıl güç katar? Bu toplulukları nasıl kalıcı, dayanıklı, üretken hale getiririz?

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı, bu soruların cevaplarını bir arada keşfetmek içinTemmuz ayında bir yıllık bir girişim başlattı. Her topluluğun kendi içinde bir dünya olduğuna duyulan inançla, dünyalar ismi verilen girişim bir çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Daha fazla bilgi ve detaylar için dunyalar.sivildusun.net

VikiMaraton nedir?

Vikimaraton (İngilizce adıyla Edit-a-thon, Türkçeye düzenleme maratonu şeklinde çevrilebilir) ise; Vikipedia üzerinden organize edilen bir içerik geliştirme projesi. Belirlenmiş bir konu ya da içerik kapsamında Vikipedi maddelerinin oluşturulması- geliştirilmesi amacıyla gönüllülerin belirli bir zaman diliminde bir arada çalışmasına karşılık geliyor. Bu etkinlik, belirli konularda internet ortamında paylaşılan bilgiyi kaynaklandırma; doğrulanabilir, anlaşılır ya da güncel hale getirme; dilin itinalı kullanımını özendirme ya da bir gündem etrafında farkındalık yaratma gibi amaçlarla gerçekleştirilebiliyor.

Skip to content