1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Durgun Düşler Sergisi Sivil...

Durgun Düşler Sergisi Sivil Düşün desteğiyle gerçekleşti

Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği’nin düzenlediği ‘Durgun Düşler Sergisi’ Sivil Düşün desteğiyle düzenlendi. ‘Tarım İşçisi Çocukların Durgun Düşleri’ isimli sergide Adana’nın tarım işçisi çocukları kendi dünyalarını anlatıyor. Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği’nin Adana-Tuzla’da tarımda çalışan çocuklar ve aileleri ile gerçekleştirdiği drama, fotoğraf, ebru ve oyun çalışmalarının çıktılarından oluşan “Durgun Düşler” sergisi, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde açıldı.

Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği tarafından yayınlanan bülteni aşağıda bulabilirsiniz:

“Çadır yerleşimlerindeki günlük yaşamın ve tarım işçiliğinin fotoğraflarla desteklenerek anlatıldığı sergide, tüm yaşamlarını çadır bölgelerinde geçirmiş 10-13 yaş arası çocukların yaşayan çocukların drama ve ebru çalışmaları esnasında kurguladıkları hayalleri de konuklara yabancısı oldukları bir dünyanın kapılarını açıyor.

Sofralarımızda her gün gördüğümüz biber, mısır, kavun, karpuz gibi tarım ürünlerinin arkasındaki, mülksüz tarım işçilerinin ve çocuk işçilerin görünmez emeklerini, görünür hale getirmek için yola çıkan Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği, gönüllü eğitmenleriyle beraber Mayıs ayının ilk yarısında Adana’nın önemli tarım arazilerinden Karataş-Tuzla’daki çadır yerleşimlerine gitti. Kargı kamışı kaplı naylon çadırlarda doğup büyümüş, 5-12 yaş arası 50’den fazla çocukla, çeşitli yaş gruplarına yönelik oyun ve sanat faaliyetleri gerçekleştirildi. Çalışma boyunca, çocuklara dinlenme ve oyun oynama fırsatı vermek, kendi fikirlerini ifade edebilecekleri bir alan yaratarak, konu hakkında toplum genelinde bir farkındalık oluşturmak ve tarımda çalışan çocuklara yönelik önyargıların kırılmasına katkıda bulunmak amaçlandı.

Çocukların ve eğiticilerin etkileşiminden doğan deneyimlerin mektuplara, resimlere ve ebrulara yansımasının paylaşıldığı, Sivil Düşün AB Programı desteği ve Seyhan Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçirilen sergi 18 Haziran’a kadar sürecek. Çalışmaların ve konuyla ilgili bilgilerin yer aldığı bir kitapçık da sergi süresince ücretsiz olarak dağıtılacak.”

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content