1. Anasayfa
 2. /
 3. Fon, Hibe, Destek Duyuruları
 4. /
 5. Duydunuz mu: Demokrasi ve...

Duydunuz mu: Demokrasi ve İnsan Hakları Programı Teklif Çağrısı Yayınladı!

Sivil toplum örgütlerine doğrudan mail destek veren Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı (DİHAA-EIDHR) Türkiye Programı için teklif çağrısı yayınlandı. Programa ön başvuru için son tarih 16 Mart 2021, Brüksel saatiyle 16:00. Toplam bütçesi 3 milyon 300 bin Euro olan Programa başvuranların, PADOR kaydının olması zorunlu tutuluyor.  

Demokrasi ve İnsan Hakları Avrupa Aracı, Mart 2014’te Avrupa Parlamentosu ve Konseyi tarafından kabul edilen, sivil toplum girişimlerine destek yoluyla demokrasi ile insan haklarını güçlendirmeyi amaçlayan bir program. DİHAA, 2002 yılından bu yana Türkiye’de ifade özgürlüğünden adalete erişimin iyileştirilmesi, işkence ve cezasızlıkla mücadele, kadın hakları, koruma ve kültürel çeşitliliğe saygı gibi konuları ele alan 150’den fazla projeye destek sağladı. Destekle, örgütlü vatandaşların reform sürecine daha iyi katılım sağlamaları ve dolayısıyla Türkiye’nin reform çabalarını tamamlamasına katkı sunulmuş oldu.

DİHAA, yeni teklif çağrısı ile, yukarıda sayılanların yanı sıra, yerel ve ulusal düzeyde insan hakları politikalarının oluşturulması, uygulanması ve izlenmesine sivil toplumun katılımını güçlendirmeyi de hedefliyor. Çağrının güçlendirmek istediği diğer öncelikli alanlar ise şöyle:

 • Çocuk ve kadın hakları, cinsiyete dayalı şiddetle mücadele, LGBTİ kişilerin hakları;
 • Ayrımcılık yapmama, azınlıklara mensup kişilerin hakları, din veya inanç özgürlüğü
 • Adil yargılanma hakkı, cezasızlıkla mücadele, işkence ve kötü muamelenin önlenmesi, cezaevinde insan hakları
 • İfade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü

Hibe programına başvurular İngilizce yapılıyor ve başvuru sahiplerinin PADOR’a kayıtlı olması zorunlu tutuluyor. İlk aşama olan Ön Teklif (Concept Note) aşamasını geçen başvuru sahiplerinden ikinci aşama olan Tam Başvuru (Full Application) aşamasına geçmeleri isteniyor.

Hibe almaya hak kazanmak için;

 • tüzel kişi olmak
 • kar amacı gütmeyen sivil toplum örgütü olmak
 • eş-başvuran (lar) ve bağlı kuruluş (lar) ile projenin hazırlanmasından ve yönetiminden doğrudan sorumlu olmak
 • aracı olarak hareket etmemek

şartları aranıyor.

Teklif çağrısı kapsamında tahsis edilen gösterge niteliğindeki toplam hibe miktarının 3.300.000 EUR olduğu duyuruldu. Bir başvuruyla talep edilecek hibe miktarının ise aşağıdaki asgari ve azami sınırlar arasında olması gerektiği belirtiliyor:

 • Asgari miktar: 300.000 EUR
 • Azami miktar: 600.000 EUR

Hibe programına ön tekliflerin teslimi için son tarih 16 Mart 2021, Brüksel saati ile 16:00. Teklif çağrısıyla ilgili soruların, ön tekliflerin, son teslim tarihinden en geç 21 gün önce delegation-turkey-dihaa@eeas.europa.eu adresine teklif çağrısının referansını açıkça belirtecek şekilde gönderilmesi gerekiyor.

Önemli Not: Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktadır. Sorularınız için lütfen delegation-turkey-dihaa@eeas.europa.eu  adresi üzerinden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile iletişime geçiniz. Teklif çağrısına başvuru yapmadan önce lütfen Hibe Başvuru Sahipleri için Başvuru Rehberini ve ilgili ek dokümanları lütfen dikkatlice inceleyiniz.

Skip to content