1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. Ekolojik Haklar Merkezi çalışmalarına...

Ekolojik Haklar Merkezi çalışmalarına başladı

Ekolojik haklarla ilgili sorularınıza cevap bulabileceğiniz, hak alanında yaptığınız çalışmalarla ilgili hukuki süreçler ve anayasal hak/ödevlerle ilgili bilgi alabileceğiniz Ekolojik Hakları Merkezi çalışmalarına başladı. Ekoloji Kolektifi ve iklimadaleti.org‘un paydaşı olduğu merkezin açılış duyurusu ve Ekolojik Haklar Merkezi’ne ulaşabileceğiniz adresler aşağıdadır:”Ekoloji temelli sorunların ortaya çıkmadan önlenmesi ve ortaya çıkan sorunların giderilmesi için temel yurttaşlık haklarının kullanılmasını sağlamayı kendine amaç edinen Ekolojik Haklar Merkezi faaliyete geçti. Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan merkez yurttaşların ve yurttaş girişimlerinin bilgi edinme, dilekçe, çevresel ve kentsel karar alma süreçlerine katılım haklarını etkin kullanmalarını sağlamayı hedefliyor.”

Ekolojik Haklar Merkezi kendisini aşağıdaki gibi tanımlıyor:

“Ekolojik Haklar Merkezi’nin amacı, ekoloji temelli sorunların ortaya çıkmadan önlenmesi ve ortaya çıkan sorunların giderilmesi için temel yurttaşlık haklarının kullanılmasını sağlamaktır.

Ekolojik Haklar Merkezi, yurttaşların ve yurttaş girişimlerinin bilgi edinme, dilekçe, çevresel ve kentsel karar alma süreçlerine katılım haklarını etkin kullanmalarını sağlamak için oluşturulmuştur.

Kentin ve çevrenin korunması Anayasal bir ödevdir. Kentte sağlıklı olmak için alınacak en önemli tedbir, kent yönetimine kentli haklarının korunması için katılmaktır. Bu nedenle de katılım yolları etkinleştirilmeli ve yurttaşlar tarafından da kullanılmalıdır.

Çevresel bilgiye ulaşmak Çevre Kanunu uyarınca da bir haktır. Bu haklar en temelinde canlıların yaşamını korumayı ve iyi yaşamayı amaçlar. Biz bu Anayasal ödevimizi yerine getirmeyi amaçlıyoruz.”Ekolojik Haklar Merkezi’nin web sitesi ve sosyal medya hesapları aşağıdaki gibi:Web: ekolojikhaklar.org

Facebook: @ekolojikhaklar

Twitter: @ekolojikhaklar 

Instagram: @ekolojikhaklar

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content