1. Anasayfa
  2. /
  3. Avrupa Birliği'nden Haberler
  4. /
  5. Ekranlarınızı iyi sinema için...

Ekranlarınızı iyi sinema için hazırlayın: AB İnsan Hakları Film Günleri 10 Aralık’ta başlıyor!

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Uluslararası İnsan Hakları Günü vesilesiyle 2011 yılından bu yana, AB İnsan Hakları Film Günleri  ve AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışmasını  düzenliyor. Delegasyon filmler aracılığıyla, Türkiye’de insan haklarına ilişkin mevcut sorunlara dair bir düşünme ve tartışma platformu sunarak farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Avrupa sinemasını kültürel bir diplomasi aracı yaparak toplumun her kesimini, AB kültürüyle yakınlaştırmayı amaçlayan etkinlik, sanatın gücüyle temel haklar üzerine düşünme, tartışma ve fikir alışverişinde bulunma fırsatı sunuyor.

Avrupa filmleri seçkisini izleyicilerle buluşturan Film Günleri, ilk günden beri ücretsiz bir etkinlik olarak düzenleniyor. Yıllar boyunca Türkiye’nin birçok kentinde her yaş ve gruptan yüzlerce kişiyi bir araya getiren Film Günleri, salgın dolayısıyla bu yıl da çevrimiçi olarak düzenlenecek.

AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması

AB İnsan Hakları Kısa Film Yarışması, AB İnsan Hakları Film Günleri kapsamında 11 yıldır düzenleniyor.  Yarışma her sene, 1 Haziran-1 Kasım tarihleri arasında, filmleriyle insan hakları konularına değinmek isteyen amatör ve profesyonel tüm sinemacıların başvurularını kabul ediyor. Bu, söyleyecek sözü olan ve yarışmaya katılarak ödül kazanmak isteyen herkese açık bir çağrı. Jüri üyeleri; belgesel, oyunculuk, akademi, medya ve sinema camiasının, bu alanlara destek veren tanınmış isimlerinden oluşuyor. Yarışmanın sonunda finalistler, jüri üyeleriyle tanışma ve fikir alışverişinde bulunma fırsatı da yakalıyor.

AB Delegasyonu 2019 yılında, lise ve üniversitelerde insan hakları çerçevesinde kısa film tekniklerine ilişkin çeşitli atölyeler düzenledi. Yanı sıra, Anadolu Üniversitesinden Prof. Dr. Nezih Orhon’un işbirliğinde, 1’er dakikalık kısa film tüyoları video serisi hazırlandı.

2020’de Delegasyonun iş birliğine gittiği kurum, BM Kadın (UN Women) Türkiye Ofisi oldu. Çevrimiçi olarak gerçekleşen altı haftalık Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Senaryo Atölyesinde katılımcıların en çok ilgi gösterdikleri başlıklar, kendini doğru şekilde ifade edebilmek ve kalıpların dışında düşünebilmek oldu.

AB Delegasyonun bu yıl, iklim krizi ve insan hakları arasındaki bağlantıyı kurmak için herkese açık şekilde düzenlediği yedi haftalık çevrimiçi seminerde, alanın önemli isimleri konuşmacı olarak ağırlandı.

İklim değişikliği ve sistem dinamikleri, insan hakları perspektifinden iklim değişikliği ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, filmlerin sosyo-kültürel dönüşüme etkisi, farklı yollardan hikaye anlatımı ve iklim gazeteciliği konularını ele alan İnsan Hakları ve İklim Krizi Senaryosu/Film Çalıştayı da yine toplumun farklı kesimlerinden büyük ilgi gören etkinlikler arasında yer aldı.

Salgının yarattığı olumsuz koşullara rağmen insan hakları meselelerinin filmler yoluyla ve neredeyse aynı coşkuyla gündeme gelmesi heyecan yaratıyor. 90’a yakın başvurunun yapıldığı bu yılki Yarışma, insan hakları ana kategorisiyle birlikte iki temaya daha odaklanıyor: Toplumsal cinsiyet eşitliği ve iklim krizi. Yarışmanın kazananları, 10 Aralık İnsan Hakları Gününde açıklanıyor olacak. AB İnsan Hakları Film Günleri 11. Yıldönümünü kutlayacağı 10-19 Aralık tarihlerinde yine Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ailece izlenebilecek uluslararası ödüllü 28 Avrupa filmini ekranlara taşıyacak.

11. AB İnsan Hakları Film Günleri

AB Türkiye Delegasyonu, Aralık ayındaki etkinliğin 11. yıl dönümünde, insanları bir kez daha sanat aracılığıyla temel insan hakları meselelerini tartışmak ve düşünmek üzere bir araya getirmeyi amaçlıyor.

11. AB İnsan Hakları Film Günleri, 10-19 Aralık tarihlerinde, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ailece birlikte izlenebilecek uluslararası ödüllü 28 Avrupa filmini ekranlarımıza getiriyor. Tüm filmlerin, Türkçe altyazılı, ayrıntılı Türkçe altyazılı ve İngilizce altyazılı olarak gösterileceği program, izleyicilere yönetmenlerle buluşma fırsatı da sunacak.

Bu yılki film yelpazesi, en acil güncel meselemiz olan iklim krizi, kadının toplumdaki konumu, toplumsal cinsiyet eşitliği, siyasi temsil ve ifade özgürlüğünden; eğitim hakkı, sağlık hizmetlerine erişim hakkı, göç ve kültürel diyaloğa uzanan çeşitli temaları içeriyor, hatta bizi gelecekte yapay zekanın rolü üzerine düşünmeye çağırıyor.  AB Delegasyonu, belgesel, yarı belgesel, kurgu, animasyon ve stop-motion gibi çeşitli tür ve tekniklerdeki bu filmlerin herkes için ufuk açıcı ve ilham verici olması umuduyla son hazırlıklarını tamamlamak üzere.

Çevrimiçi ve ücretsiz olarak gerçekleşecek AB İnsan Hakları Film Günlerini, https://www.festivalscope.com/page/euhrfd-2021/  sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.

Skip to content