1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Portreler
  4. /
  5. Engelli Eğitim, Kültür, Sağlık,...

Engelli Eğitim, Kültür, Sağlık, Spor Vakfı Sivil Düşün desteğiyle Almanya ve Makedonya’daydı

Engelli Eğitim, Kültür, Sağlık, Spor Vakfı Almanya ve Makedonya’da, benzer alanlarda çalışan kurumları Sivil Düşün desteğiyle ziyaret etti. Zihinsel Engelli Bireylerde Mesleki Eğitim ve İstihdam Modelleri Araştırması’nı Hareketlilik ve Ağ Oluşturma Desteği ile ziyaret ettikleri kurumlarla görüştüler.

Sivil Düşün Hareketlilik ve Ağ Oluşturma Desteği kapsamında gerçekleştirilen etkinliğin birinci ayağında Almanya’da Lebenshilfe Nürnberg, Nürnberg Türk-Alman Engelliler Entegrasyon Derneği, Reha&Care Service, ikinci ayağında Makedonya’da Republic Center for Helping Persons with Mental Handicap, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, European Voluntary Educational Center ve Centre for Helping Persons with Mental Handicap kurumları ziyaret edildi. Engelli Eğitim, Kültür, Sağlık, Spor Vakfı ile aldıkları Sivil Düşün desteği ve ziyaretlerine dair konuştuk.

  • Engelli Eğitim, Kültür, Sağlık, Spor Vakfı’nın çıkış noktasını ve kuruluş amacını anlatır mısınız?

Vakfımız Türkiye’de var olan engelli sorunlarını ve yapılan uygulamaları bilen engellilik alanında tecrübeli kişiler tarafından 2013 yılı sonunda kurulmuştur. Vakfımızın kuruluş amacı; dezavantajlı birey sınıfında yer alan engelli bireylerin topluma kazandırılması ve eşit vatandaşlık haklarından yararlanmasına katkı sağlamak için çalışmalarda bulunmaktır. Günümüzde özellikle kısıtlı imkânlarla hizmet vermeye çalışan STK’lar için proje odaklı çalışmalarla bütünleştirici bir rol oynamayı hedeflemektedir. 2014 yılında Antalya şubesi açılarak kurumsal kapasite güçlendirilmiştir.

  • Yararlandığınız Sivil Düşün desteğini kısaca anlatır mısınız?

Kurumumuz engelli bireylerin istihdamı yönünde çalışmaları bulunmakta Türkiye’de engelli bireyler için var olan yasal düzenlemeleri takip etmektedir. Engelli istihdam süreçlerini yürüterek yaklaşık 100 engelli bireyin istihdamına destek sağlamıştır. İstihdamda yaşanılan sorunları tespit etmiş, farklı ülke uygulamaları ile ülkemizde kalıcı istihdama katkı sağlamak için farklı ülke uygulamalarını yerinde incelemek ve ülkemizde bu durumu karar yapıcılarla paylaşmak ve iyi uygulamaları transfer etmek amacıyla Sivil Düşün Hareketlilik ve Ağ Oluşturma Desteği kapsamında ”Zihinsel Engelli Bireylerde Mesleki Eğitim ve İstihdam Modelleri Araştırması: Almanya ve Makedonya Çalışma Ziyareti” projemizi oluşturduk.

  • Ziyaret ettiğiniz örgütlerle çalışmanın sonuçlarını bizimle paylaşabilir misiniz? Ziyaretler yeni ortaklıların olanağını yarattı mı?

Bu konu kapsamında Almanya ve Makedonya’da engelli bireylerin mesleki eğitimi ve istihdamı ile ilgili kurum ve kuruluşlar, Makedonya’da Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı ile  (Bakan ve Bakan Yardımcısı) görüşmelerde bulunarak iki ülke arasında işbirliği için vakıf Şubesinin Makedonya’da açılması için ön hazırlık yaptık. Önümüzdeki günlerde Makedonya Bakanlığının şube için bir yer tahsis etmesi ile Makedonya şubemizi açacağız.

  • Ziyaret ettiğiniz kurumların çalışmalarından hareketle; Türkiye’de benzer olarak uygulamak istediğiniz bir model var mı?

Ülkemizde Zihinsel engelli bireyler için oluşturulmuş ”Korumalı İşyeri ” mevzuatı var ancak yeterli finansmanla desteklenmediğinden özel sektör tarafından tercih edilmemekte, STK’lar ise bütçeleri kısıtlı olması nedeni ile bu modeli yürütmekte zorlanmakta ve işyerlerini bir süre sonra kapatmak durumunda kalmaktadır. Bu ziyaretlerimiz sonucunda iki ülkede uygulanan sistemi inceleme fırsatımız olmuştur. Önümüzdeki günlerde Antalya ilinde pilot bir uygulama ile bu işyeri örneğini gerçekleştirmeyi düşünmekteyiz.

 

 

Skip to content