1. Anasayfa
  2. /
  3. Haber Arşivi
  4. /
  5. ‘Eşik’ belgeselinin Ankara Galası...

‘Eşik’ belgeselinin Ankara Galası yapılıyor

#SivilDüşün desteğiyle kitaplaştırma çalışması sürdürülen, Cinsel Şiddete Karşı Hukuki Yardım Derneği ve DVV International Turkey’in yürütücülüğünü, Dilek Gül’ün yönetmenliğini üstlendiği “‘Eşik” filminin Ankara galası yapılıyor.

Mülteci hakları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla yürütülen çalışma kapsamında Türkiye’ye göç eden 4 Suriyeli kadının ilham veren başarı öyküleri anlatılıyor.

Etkinliğin duyurusu aşağıdaki gibidir:

BASIN VE KAMUOYUNUN DİKKATİNE
GALA VE KİTAP LANSMANI DAVETİ
SURİYELİ GÖÇMEN KADINLARIN BAŞARI ÖYKÜLERİ
“EŞİK”
BİYOGRAFİK BELGESEL

“Suriye’de süre giden savaştan zarar görmüş kadınların görünür olmalarını sağlamak ve toplumda farkındalık yaratmak amacı ile üretilmiş olan “EŞİK” adlı biyografik belgeselimizin galasında sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Cinsel Şiddete Karşı Hukuki Yardım Derneği olarak; savaşın tüm acısına maruz kalmış kadınlarla özel bir çalışma yapma fikri ile birlikte bir araya geldiğimizde Kitap ve Belgesel çalışmamızın bizleri çok farklı yerlere taşıyabileceğini düşünüyorduk, fakat böylesi derin bir EŞİK’e gelebileceğimizi düşünememiştik.

Hafızalarımızda bir dolu göç pratikleri ile birlikte Suriyeli kadınların savaş sonrası göçlerinin tüm ağırlığını da taşımaya başladık. Yaşadıkları ayrımcılıklar, ötekileştirmeler, görmezden gelmeler, görüldüklerini düşündüğümüz zamanlarda ise aşağılayıcı tanımlar bizlere hiç yabancı değildi. “EŞİK” sözlüklerde birden fazla anlamları olan bir kelime olarak yer almakta ki bu “EŞİK”lerden bir zamanlar akrabalarımız, dostlarımız, bilcümle hepimiz geçmiştik.

Savaş, en acımasız ve en insani olan göç nedenidir. Savaştan en çok kadınlar etkilenir, kadınların hem terk ettikleri ülkede, hem de vardıkları ülkede hayata tutunmaları ve yeniden bir yaşam kurmaları, daha da zordur. Göç nedeniyle başka bir ülkede bulunmanın zorluklarını, duygularını, düşüncelerini öğrenmek istedik kadınlardan.

Kitap ve Belgesel çalışmamızda yer alan kadınlar, her an biteceğini düşündükleri bir savaşın giderek çığ gibi büyümesini izlerlerken yaşadıkları ikilem onları bir ayakları içerde bir ayakları dışarıda yaşamaya ve hatta savaşa dahi katlanmaya zorunlu kıldığını aktarıyorlar.

“EŞİK” adlı biyografik belgesel çalışmamız; savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalmış ve savaş sonrası ayakta kalmanın alfabesini oluşturmuş Suriyeli dört gerçek kadının sıfırdan yeniden, bir dolu zorluklarla hayat kurabilmelerinin öykülerini açık ve naif bir dille aktarmaktadır…”

Gala programı:

Saat: 20.00 Kokteyl

Saat: 21.00 “EŞİK” Biyografik Belgesel (60 dk.) Film Gösterimi

Saat: 22.00 Dernek Kurucuları, Yönetmen ve Belgeselde yer alan kadınlarla söyleşi.


Yer:
ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ

Tarih: 20 Aralık Çarşamba

Saat: 20.00

Adres: Çağdaş Sanatlar Merkezi

Kennedy Cad. No:4 Kavaklıdere Çankaya / Ankara

Telefon: 0312 468 2105

E-posta: info@csm.com


İletişim/LCV:

Gülrihan Dinç

Cinsel Şiddete Karşı Hukuki Yardım Derneği

Proje Koordinatörü/Uygulayıcı Yapımcı

gulrihandinc@gmail.com

0 (536) 230 12 43


Sosyal Medya Hesapları

Web sitesi: http://gocmenkadinlarbasarioykuleri.com/

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100022441104315

Instagram: https://www.instagram.com/gocmenkadinlarbasarioykuleri/?hl=tr

Twitter: https://twitter.com/GocmenKadinlar

E-posta: gocmenkadinlarbasarioykuleri@gmail.com

Skip to content