1. Anasayfa
 2. /
 3. Haber Arşivi
 4. /
 5. Eşitlik Forumu “Grafik Tasarım...

Eşitlik Forumu “Grafik Tasarım Yarışması” düzenliyor

Eşit Haklar İzleme Derneği, Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği ve Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği’nin yürüttüğü İnsan Haklarına Eşit Erişim Kampanyası kapsamında ‘Grafik Tasarım Yarışması’ düzenleniyor. Yarışmayla ilgili detaylı bilgi ve katılım koşulları için Eşitlik Forumu tarafından yayınlanan metni aşağıda bulabilirsiniz.

Not: Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı yalnızca duyurunun yaygınlaştırılmasına destek olmaktadır. Sorularınız için lütfen duyuruda bulunan adresle iletişime geçiniz.

“Katılım Koşulları:

1-Başvurunun değerlendirmeye alınabilmesi için aşağıda belirtilen kuralların tamamına uygunluk gerekmektedir.

2- Yarışmaya 40 yaş altı herkes katılabilir.

3- Afişler Türkçe dışında bir dilde ifade, cümle ya da metin barındırıyor ise katılımcılar bu ifade, cümle ya da metinlerin ayrı bir dosyada Türkçe çevirilerini de göndermelidir.

4-Yarışmaya 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren hazırlanmış tasarımların sahipleri başvurabilir. Herhangi bir yarışmadan ödül almış olmak katılıma engel değildir.

7-Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru formunu Eşitlik Forumu web sitesinden edinebilirler. (www.esitlikforumu.org )

8-Katılımcı en fazla 3 tasarımla yarışmaya katılabilir.

9- Yarışmacı gönderdiği yapıtının/yapıtlarının özgün ve kendisine ait olduğunu, biçimsel olarak başka bir kaynaktan alınmadığını veya benzemediğini gerekli durumlarda taahhüt edebilmelidir.

10- Seçici kurulun, başka bir eserden görsel olarak çalıntı, direkt alıntı veya aşırı benzerlik olduğunu tespit ettiği çalışmaların başvurusu iptal edilir.

11-Yarışmacılar eğer varsa, afişlerinde kullandıkları fotoğrafların kendilerine ait olduğunu veya telif haklarının kendilerince alındığını kanıtlamakla yükümlüdür.

12.Yarışma için gönderilen afişler iade edilmeyecektir.

13- Yarışmaya gönderilen afişlerin, eser sahibi tasarımcının adının belirtilmesi koşuluyla, ticari amaç gözetmeksizin Eşitlik Forumu etkinliklerinde yer alması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır. Yarışmaya gönderilen afişler “İnsan Haklarına Eşit Erişim Kampanyası” kapsamında yapılacak çeşitli etkinliklerde eser sahibinin adı belirtilerek kullanılacaktır. Bu tasarımların aynı zamanda Eşitlik Forumu web sitesinde ve sosyal medya sayfalarında yayınlanması ve proje sonunda düzenlenecek Eşit Haklar Festivali’nde sergilenmesi, proje ve Festival çıktılarında (kitap, broşür, almanac vs) kullanılması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.

14-Katılım formu bulunmayan afişler değerlendirmeye alınmayacaktır.

15-Yapıtlarda Aranacak Koşullar:

*Afişler, 50×70 cm boyutlarında dikey olarak çalışılacaktır. Afişlerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesaj (başlık, slogan, vb.) kullanılabilir.

*50×70 cm afiş için net baskı alanı 48×68 cm, olmalıdır.

*Afişler, baskı hazırlığı da düşünülerek Mac veya Windows ortamında, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop programlarından biriyle hazırlanmış olarak CD’de teslim edilecektir.

*CMYK modunda 300 pixels/ inch çözünürlükte hazırlanacak dokümanın herhangi bir sıkıştırma yapılmadan teslim edilmesi gerekmektedir.

*CD’de ayrıca afişin orijinal boyutunda ve çözünürlüğünde PDF dosyası da bulunmalıdır.

*Sergilenmeye değer bulunacak afişlerin internette yayınlanabilmesi için afişin bir kopyası aşağıdaki standartlarda CD’ye kaydedilmelidir.

 1. Renk formatı: RGB
  1. Çözünürlük: 72dpi
  1. Uzun kenar: 1600px
  1. Döküman formatı: Jpeg
  1. Dosya Boyutu: Azami 2mb

16-Adaylar afiş çalışmalarının A4 ebadında renkli bir çıktısını da başvuru sırasında ayrıca göndermek zorundadırlar. Bu uygulama jüri üyelerinin yarışmaya gönderilen afişleri basılı ortamda renk, kompozisyon ve tipografi açısından daha sağlıklı bir değerlendirme yapmaları amacını taşımaktadır. Bu çıktının kalın kâğıda dijital baskıyla alınması gerekmektedir.

17-Yarışmacı çalışmasını yukarıda belirtilen özellikleri dikkate alarak CD’ye kaydedecektir. Bu CD’lerin en son 31 Ağustos 2019 Cuma günü saat 17.00’e kadar posta/kargo’ya verilmiş olması gerekir.

Eserlerin gönderilmesi gereken adres aşağıdaki gibidir:

Eşit Haklar İzleme Derneği

Hamalbaşı Cd. Kamer Hatun Mahallesi, 22/2-3, 34435, Beyoğlu/İstanbul

18-Katılımcılar, ayrıca, en geç 31 Ağustos 2019 tarihine kadar aşağıdaki belgeleri esitlikforumu@gmail.com adresine, konu bölümüne “İnsan Haklarına Eşit Erişim Kampanyası Grafik Tasarım Yarışması” notunu ve tasarım sahibinin adını yazarak göndermelidir:

a-Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu (Eşitlik Forumu websitesinden www.esitlikforumu.org  edinebilirsiniz.)

b-Yukarıda özellikleri belirtilen tasarımın pdf versiyonu.

19-Yarışmaya katılan tasarımlar, proje yönetimince belirlenen ön seçici kurul ve özel jüri tarafından değerlendirilecektir. Grafik Tasarım Yarışması Jürisi, Türkiye’den uzman kişilerden oluşur. Jürinin yargısı kesindir.

20- Sorularınız için yine aynı e-mail adresini, (esitlikforumu@gmail.com), kullanabilirsiniz.

21-Ön elemeden geçen tasarımlar arasından seçilecek afişler, jüri toplantısında kesin sonuçlar belirlendikten sonraki süreçte düzenlenecek ve duyurusu Eylül ayında websitesinden yapılacak ödül töreninde açıklanacaktır. Birinciye 500Euro, ikinciye 400Euro ve üçüncüye 300Euro ödül verilecektir. (Vergiler dahildir.)

22-Telif hakları konusunda sorumluluk, eser sahibinindir.

Bknz: http://www.telifhaklari.gov.tr/Telif-Hakki-Nedir

23-Yarışma katılım koşulları, bu madde dahil olmak üzere 23 maddeden oluşmaktadır.”

Merhaba!

Sivil Düşün ofisi, 9 - 18 Temmuz tarihleri arasında kapalı olacak. Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 18 temmuz tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Görüşmek dileğiyle!

Merhaba!
Sivil Düşün ofisi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında kapalı olacak.

Desteklere dair tüm sorularınız için yardimmasasi@sivildusun.eu adresiyle temasa geçebilirsiniz ancak telefon hatlarımızın bu süre içinde ulaşılamaz olacağını iletmek isteriz. Gönderdiğiniz e-postalara, 9 Mayıs tarihinden itibaren en kısa sürede cevap veriyor olacağız.

Herkese sağlık, neşe ve dinlence dolu bir bayram zamanı diliyoruz.

Skip to content