1. Anasayfa
  2. /
  3. Sivil Düşün Haberleri
  4. /
  5. fikirfeza seni çağırıyor: sınırsız...

fikirfeza seni çağırıyor: sınırsız düşün, bir arada üret!

Sivil Düşün, gençlerin aktif vatandaşlığı tüm toplum için teşvik edecek yol ve yöntemler üretmelerine alan açmak istiyor ve bir hackathon buluşması düzenliyor. İmeceLAB desteğiyle gerçekleşecek fikirfeza Gençlik Hackathonu, fikirleriyle toplumun sorunlarına yaratıcı ve yenilikçi çözümler sunacak 15-30 yaş aralığındaki herkesin katılımına açık. Kazanan ilk üç takıma farklı meblağlar karşılığında Sivil Düşün desteklerinin hediye edileceği Hackathona son başvuru tarihi 24 Haziran.

15-30 yaş aralığında mısınız? Toplumsal meselelere duyarlı mısınız? Yaratıcı fikirler, yenilikçi projeler üretmek ilginizi çekiyor mu? Öyleyse fikirfeza Gençlik Hackathonu size bekliyor.

Aktif vatandaş olabilmenin yeni yollarını nasıl keşfederiz; hangi araçları daha yenilikçi hale getirebiliriz? Ne tür stratejiler vatandaşların, toplumun sorunlarını çözmek yolunda inisiyatif alması için yol açabilir?  Farklı hak alanlarında hepimizin yüz yüze geldiği sorunlara yaratıcı çözümler bulmak için medya, sanat, teknoloji ve eğitim bize nasıl imkanlar sunabilir?

fikirfeza Gençlik Hackathonu, 50’ye yakın takımın bu sorulara yanıt olacak projeler üretmesi için alan açıyor. Hacakthona en az iki, en fazla beş kişilik ekipler halinde katılabilirsiniz. Değerlendirme sürecinin sonunda başvuranlar arasından 150 kişinin yarışacağı programda kendinizi geliştirebileceğiniz atölye ve eğitimlerin yanı sıra, pek çok eğlenceli aktiviteyle buluşuyor olacaksınız.

Bir Avrupa Birliği Sivil Düşün organizasyonu olan fikirfeza Gençlik Hackathonu, İmeceLAB’in destekleriyle hayata geçiyor. 24 Haziran’a kadar başvuruların kabul edileceği Programın katılımcıları, 28 Haziran’da duyurulacak. 1-10 Temmuz’da gerçekleşecek Hackathon süreci boyunca yarışmacı takımlar, hiçbir sınır ve kalıp olmaksızın özgürce proje üretmeye davet edilecek. Katılımcılar, kendilerinin belirleyeceği bir hak alanında karşı karşıya kalınan toplumsal bir sorunu hedef alacaklar. Seçilen sorunlara çağı yakalayan ve ilham veren çözümler üretilirken, medya, sanat, teknoloji ve eğitimin farklı imkanları da araştırılacak.

Toplumsal meselelere dikkat çekmek için geleneksel ve yeni medyanın hangi imkanlarını kullanabiliriz? Sanatın gücüyle bireyleri, hepimizi ilgilendiren süreçlere dahil olmaya nasıl ikna ederiz? Teknoloji ve dijital dünya bize, aktif vatandaşlığın hayata geçirilmesinde hangi fırsatları sunabilir? Aktif vatandaş olmak neden önemli? Eğitimin hangi yollarını kullanarak bu alanda bilinçlendirme yapabiliriz?

10 günlük Hackathon süreci boyunca mentorlarla fikir alışverişi yapma, eğitim ve atölyelerde yer alarak donanım kazanma, uzman konuşmacılardan ilham alma fırsatı yakalayacak olan yarışmacılar, eğlenceli etkinliklere katılıp sürpriz konuklarla buluşarak festival tadında bir yaz kampı deneyimi yaşayacaklar. Programın sonunda jürinin seçeceği ilk üç projenin sahibi olan takımları bir de ödül bekliyor.  fikirfeza’nın üç finalist takımı, projeye dönüştürdükleri fikirlerini hayata geçirebilmek için sırasıyla 10 bin, 7 bin 500 ve 5 bin €uro değerindeki Sivil Düşün desteğinden faydalanacak.

Hackathon hakkında detaylı bilgi edinmek ve başvurmak için tıklayın.

Skip to content